0

گوگل یعنی چه؟

 
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

گوگل یعنی چه؟

آيا تا به حال از خود پرسيده ايد كه واژهء «گوگل» كه هر روز ميليون ها كاربر اينترنتي از آن براي جست وجو استفاده مي كنند به چه معنايي است و توسط چه كساني ايجاد شده است؟

«گوگل» واژه اي است كه با اندكي تغيير و بازي در حروف كلمهء گوگول (googol) توسط ميلتون سيروتا، برادرزادهء ادوارد كانسر، رياضي دان آمريكايي ايجاد شده است.

گوگول، خود واحد شمارشي است كه به عدد يك با 100 عدد صفر در مقابلش اشاره مي كند. در سراسر دنيا هيچ «گوگولي» از هيچ پديده اي وجود ندارد. نه ستاره، نه ذرات گرد و غبار و نه حتي اتم. گوگول يك عدد بسيار بزرگ و دست نيافتي است.

استفاده از واژهء گوگل، ماموريت انسان براي سازمان دهي اطلاعات بسيار زياد و شايد بي كران جهان را به ذهن متبادر مي كند و اين كه اين اطلاعات براي همه قابل دسترسي و قابل استفاده باشد.

در داستان تاسيس گوگل آمده است: «لري پيج و سرگي برين وقتي به عنوان فارغ التحصيلان رشتهء كامپيوتر در دانشگاه استندفورد براي اولين بار همديگر را ديدند هيچ علاقه اي به همديگر نشان ندادند.»

لري 24 ساله و فارغ التحصيل دانشگاه ميشيگان و سرگي 23 ساله در مورد هر چيزي كه حرف مي زدند به مشاجره با يكديگر مي پرداختند. نظرهاي قوي و ديدگاه هاي متفاوتشان بالاخره به يك نتيجهء نهايي و قابل قبول براي هر دو انجاميد تا راه حلي براي بزرگ ترين چالش در رانش كامپيوتر پيدا شود: يافتن اطلاعات مناسب و دلخواه از بين حجم عظيمي از داده ها.

ژانويه 1996، لري و سرگي همكاري خود را براي ساخت يك موتور جست وجو به نام بك راب ( BackRub ) آغاز كردند كه اين عنوان به خاطر كارآيي منحصربه فرد اين موتور در جست وجوي لينك هاي قبلي ( Back Links ) انتخاب شده بود. لري كه هميشه به ور رفتن با كامپيوتر علاقه نشان مي داد، وظيفهء اختراع نوع جديدي از فضاي سرور با حجم اندك به جاي استفاده از ماشين هاي بزرگ و گران قيمت را به عهده گرفت.

يك سال بعد، يافتهء منحصربه فرد آن ها براي تحليل و بررسي داده ها، شهرت روزافزوني بين كساني كه آن را ديده بودند، به دست آورد.

اين تكنولوژي جديد جست وجو، باعث شد تا سر و صداي زيادي در محيط هاي دانشگاهي ايجاد شود.

لري و سرگي در نيمهء اول سال 1998، به فعاليت خود براي تكميل اين تكنولوژي ادامه دادند تا اين كه در ادامه، براي يافتن مسير مناسب «گوگل» سخت افزارهايي با قيمت مناسب خريداري كردند و كامپيوتر شخصي خود را در اتاق خوابگاهي لري ايجاد كردند كه در واقع اين كامپيوتر اولين مركز داده پردازي گوگل بود.

در اين ميان سرگي يك دفتر بازرگاني تاسيس كرد كه در آن، هر دو پذيراي افراد واجد شرايطي بودند كه خواستار دريافت مدرك، البته بهتر از هرجاي ديگري بودند. با وجود هيجان و كششي كه در اين كار وجود داشت، آن ها علاقهء چنداني براي ايجاد كمپاني شخصي در كنار تكنولوژي توسعه يافته شان نداشتند.

ديويد فيلر، موسس ياهو كه آن موقع با آن ها آشنا شده بود بي كم وكاست بودن تكنولوژي آن ها را تاييد كرده بود اما لري و سرگي را تشويق كرد تا فعاليت خود را با تاسيس كمپاني موتور جست وجو گسترش دهند و به آن ها گفت:«زماني كه اين تكنولوژي به طور كامل به سرانجام رسيد و نهايي شد، در موردش صحبت خواهيم كرد.»

اما اين چنين شد كه با تلاش و ممارست لري و سرگي، گوگل، آن چنان كه امروز به عنوان فراگير ترين موتور جست وجو مطرح است، راه اندازي شد.

گوگل درهاي خود را به طور دقيق در سپتامبر 1998 گشود. تاريخ دقيق جشن تولد ممكن است در طول سا ل ها، بسته به اين كه چه زماني دوست داشته باشيم از خوردن كيك لذت ببريم، جابه جا شود. كيك گوگل البته هميشه دوست داشتني و خوشمزه است!
چهارشنبه 25 آذر 1388  10:32 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها