0

افزايش سرعت نانوسامانه‌هاي الکترونيکي

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

افزايش سرعت نانوسامانه‌هاي الکترونيکي

پژوهشگران دانشگاه تهران با همکاري محققان دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي، توانستند با ارايه راه‌حلي مناسب، موجب افزايش سرعت سامانه‌هاي الکترونيکي نانومتري و كاهش توان مصرفي آنها شوند.

روند کوچک شدن ابعاد در صنعت ميکروالکترونيک سيليکوني در چند دهه اخير از قانون مور پيروري کرده است؛ اما مشکلات بنيادي فيزيک در ابعاد کوچک، سبب شده که کاهش خطي ابعاد ترانزيستور دستخوش تغييراتي گردد. بنابراين تغييرات بنيادي در معماري افزاره‌هايي که تا چندي پيش حرف اول را مي زدند، لازمه روند کاهش خطي ابعاد اين افزاره‌ها است.

مهندس فرزان جزايري و همكارانش موفق شده‌اند، روش‌هايي براي کاهش ابعاد افزاره‌ها در کاربري‌هاي توان پايين و سرعت بالا ارائه دهند.

مهندس جزايري در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو گفت: «پژوهشي را با هدف بررسي و ارائه راه‌حل‌هاي ممکن در سير کاهش ابعاد افزاره‌ها انجام داديم كه مشکلات ناشي از طراحي و بهينه‌سازي چنين افزاره‌هايي مورد توجه خاص قرار گرفت. همچنين تمركز اصلي، بر بررسي توان مصرفي، سرعت و پايداري مدارات به کار گرفته شده، بود».

دانشجوي کارشناسي ارشد دانشگاه تهران، در مورد نحوه انجام کارشان، چنين گفت: «در اين طرح با بهره‌گيري از هر دو گيت ترانزيستور اثر ميداني به جاي ترانزيستورهاي تک‌گيتي و با استفاده از روش‌هاي جديد مداري در سامانه‌هاي کنترل خودکار بهره، توانستيم توان مصرفي و مساحت تراشه (دو پارامتر بسيار مهم در طراحي مدارات مجتمع)، را هم‌زمان با اتلاف توان مصرفي در اين سامانه‌ها کاهش دهيم. مدل‌سازي افزاره ديود اثر ميداني و خازن‌هاي پيوندي گام نخست در اين طرح پژوهشي بود. در گام بعدي از افزاره فوق به عنوان VGA و همچنين به عنوان بار فعال در يک سامانه کنترل خودکار بهره، استفاده کرديم».

مهندس جزايري، «کاهش اثرات کانال کوتاه که بيشتر در ابعاد پايين، اثر خود را نشان مي‌دهد، کاهش پديده DIBL، کاهشGIDL و کاهش اثر Punch Through، کاهش اثر نوسانات تصادفي اتم‌هاي ناخالصي، کاهش توان مصرفي، کاهش مساحت تراشه، افزايش رنج تغييرات بهره در سامانه‌هاي کنترل خودکار بهره و افزايش سرعت سامانه با افزايش پاسخ فرکانسي» را از نتايج اين طرح شمرد.

وي در پايان تاکيد کرد كه به طور کلي ارايه راه‌حل مناسب براي کاهش توان مصرفي و افزايش سرعت سامانه‌هاي الکترونيکي در ابعاد چند ده نانومتر مي‌تواند به پيشرفت فناوري نيمه‌هادي و صنعت ساخت تراشه کمک به سزايي نمايد». 

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

سه شنبه 24 آذر 1388  11:38 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها