0

ي 20 شهر زنده باستاني جهان

 
reza1371
reza1371
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 168
محل سکونت : لرستان

ي 20 شهر زنده باستاني جهان


روزنامه تلگراف، در يکي از جديد ترين شماره‌هاي خود فهرستي از 20 شهر قديمي و مسکوني جهان را منتشر کرد که در‌ آن شهر شوش رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ميراث آريا(chtn)، روزنامه تلگراف بريتانيا در يکي از شماره‌هاي اخير خود نام 20 شهر قديمي جهان، که هنوز هم پس از گذشت هزاران سال، تا حدود زيادي ظاهر اوليه خود را حفظ کرده و سکونت در آنها ادامه دارد را معرفي کرد.

در اين فهرست شهر اريحا فلسطين که تاريخ تاسيس آن به هزاره نهم پيش از ميلاد مي رسد رده نخست را به خود اختصاص داده و شهر واراناسي هند متعلق به سال هزار پيش از ميلاد، در رتبه آخر قرار گرفته است.

شهر الجبيل لبنان متعلق به هزاره پنجم پيش از ميلاد رتبه دوم و شهرهاي حلب و دمشق که 4300 سال پيش از ميلاد بنا شده اند به صورت مشترک جايگاه سوم را به خود اختصاص داده اند.

گفتني است رتبه چهارم اين فهرست متعلق به شهر تاريخي شوش در جنوب ايران است که با قدمتي 6200 ساله، به تنهايي در اين جايگاه تکيه زده است.

رتبه‌هاي بعدي را شهرهاي فيوم مصر، صيدون لبنان، پلوديف بلغارستان، غازي عينتاب ترکيه، بيروت لبنان، بيت المقدس فلسطين اشغالي، صور لبنان، اربيل عراق،‌ کرکوک عراق، بلخ افغانستان،‌ آتن يونان، لارانکا قبرس،‌ ثيفا( طيبه) يونان و کاديز اسپانيا تشکيل داده اند
سه شنبه 24 آذر 1388  8:16 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها