0

بیماری مرموز در مرغداریهای مازندران!

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

بیماری مرموز در مرغداریهای مازندران!

مهر: شیوع بیماری ناشناخته در مرغداریهای مازندران تلفات سنگینی در روزهای گذشته به تولیدکنندگان وارد کرده است.

این بیماری که هنوز نوع و علت شیوع آن مشخص نشده با ایجاد مشکل تنفسی در مرغ آنها را از پا در می آورد.

بر اساس اطلاعات کسب شده از سطح استان این بیماری حدود چهار روز گذشته از شهرستان آمل شروع شده و شباهت زیادی به آنفلوانزا دارد.

یک تولید کننده قائمشهری با اشاره به اینکه در دو روز اخیر حدود دو هزار و 500 قطعه مرغ در این واحد تولیدی بر اثر این بیماری تلف شده است، گفت: این بیماری شباهت زیادی به آنفلوانزای مرغی و برونشیت دارد اما هیچ کدام از درمانهای این دو بیماری تاثیرگذار نبوده است.

مرغداران سردرگم راهی آزمایشگاههای پایتخت شده اند

وی تصریح کرد:‌ به علت ناشناخته بودن این بیماری مرغداران دچار سردرگمی شده و برای جلوگیری از خسارت بیشتر جوجه های چند روزه خود را به قیمت پایین در معرض فروش گذاشته اند.

این پرورش دهنده مرغ قائمشهری با اشاره به اینکه لاشه مرغهای تلف شده در بهترین آزمایشگاه های استان مورد بررسی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: آزمایشگاه های مازندران توانایی و امکانات لازم را برای شناسایی علت این مرگ و میرها ندارند و مرغداران راهی آزمایشگاه های پایتخت شده اند.

مرغهای آنتی بیوتیک خورده در کشتارگاه ها و بازار مصرف

به گفته وی، پرورش دهندگان به ناچار برای جلوگیری از خسارت بیشتر از آنتی بیوتیکهای غیرمجاز استفاده کرده اند و بدون رعایت مدت زمان پس از استفاده از این داروها مرغها را برای عرضه به بازار راهی کشتارگاه ها می کنند که مطمئنا این داروها عوارض خطرناکی برای مصرف کنندگان به دنبال خواهد داشت.

بر اساس این گزارش همه مرغهای یک مرغداری 25 هزار تایی در شهرستان بابل در روزهای اخیر به علت این بیماری ناشناخته تلف شده اند.

اخبار مختلفی از شهرهای مختلف استان در خصوص میزان خسارتهای وارد شده به مرغداریها شنیده می شود.

بیماری فصلی در مرغداری ها شیوع پیدا کرده است

مدیرکل دامپزشکی مازندران نیز ضمن تایید شیوع بیماری در مرغداری های استان گفت: این بیماری در فصول سرد هر سال در مرغداری ها شیوع پیدا می کند ولی شباهتی به آنفلوانزای مرغی ندارد.

دکتر مجید مختاری در گفتگو با خبرنگار مهر در قائمشهر با اشاره به اینکه در حال حاضر تعدادی از مرغداری ها بر اثر یک بیماری تنفسی تلفات داشته اند، خاطرنشان کرد: این بیماری شباهت زیادی به برنشیت داشته و در استان های دیگر کشور از دو ماه پیش شروع شده است.

وی با اعلام اینکه این بیماری در استانهای دیگر شدت بیشتری دارد، خاطرنشان کرد: مرغداری های صنعتی و سنتی مازندران به لحاظ دارا بودن امکانات پیشرفته و آموزش تولیدکنندگان از سوی اداره کل دامپزشکی در وضعیت خطرناکی قرار ندارند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران میزان تلفات این بیماری را در حالت عادی در هر واحد مرغداری حدود شش درصد اعلام کرد و اظهار داشت: در برخی از واحدها به علت عدم رعایت نکات بهداشتی، میزان تلفات به 9 درصد نیز رسیده است.

وی با اشاره به اینکه شدت این بیماری نسبت به سال گذشته شدیدتر است، افزود: بر اساس گزارش های رسمی دریافتی تاکنون تعدادی از مرغداری های شهرهای آمل، جویبار، نکا و ساری با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

مختاری ظرفیت مرغداری های مبتلا شده به این بیماری را حدود پنج یا شش هزار تایی اعلام کرد و یادآور شد: تنها در یکی از شهرها یک مرغداری با 30 هزار قطعه مرغ به علت شیوع 20 درصدی در واحد پرورشی بر اساس دستورالعمل اقدام به حذف کل گله کرد.

به گفته وی، بیماری این گله 30 هزار تایی ربطی به آنفلوانزا نداشته و نوعی بیماری برونشیت و آسپرژیلوت بوده است.

مختاری همچنین در خصوص نحوه درگیری مرغ ها با این بیماری و استفاده پرورش دهندگان از داروهای غیرمجاز گفت: این بیماری در یک سوم میانی پرورش از 15 تا 30 روزگی  در گله ها شیوع پیدا می کند و عموما 90 درصد داروهایی که استفاده می شود فاصله زمانی 5 تا 10 روز برای ارائه به مصرف بازار رعایت شده و احتمال کشتار در این سن پرورش به علت بیماری بسیار کم است.

مدیرکل دامپزشکی در خصوص کشتار مرغ های بیمار و عرضه آن به بازار نیز گفت: این بیماری مشترک بین حیوان و انسان نیست و مرغداران در صورت رعایت میزان مصرف داروهای تعیین شده با مشکلی مواجه نمی شوند.

وی به برگزاری کلاس های آموزشی برای تولید کنندگان اشاره کرد و گفت: در ماه های قبل از فصل سرما دوره های آموزشی مختلفی برای تولید کنندگان برگزار شده و ضمن تاکید بر رعایت نکات بهداشتی پیشگیری، آگاهی های لازم به آنان داده شده است.

وی تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی ضمن اطلاع رسانی لازم به سازمان جهاد کشاورزی، اتحادیه مرغداران، اتحادیه جوجه های یک روزه، شبکه های دامپزشکی و کلینیک های دامپزشکی در راستای جلوگیری از ایجاد وضعیت حاد اقدامات پیگیرانه لازم را انجام داده است.

مازندران با تولید مرغ گوشتی به ظرفیت‌ بیش از 24 میلیون قطعه مقدار 180 هزار تن تولید اسمی و 127 هزار تن تولید رسمی، 14 درصد کل تولید کشور را در اختیار دارد به طوریکه در بخش مرغ گوشتی نیز با بیش از چهار میلیون قطعه ظرفیت و 180 میلیون قطعه تولید، بیش از 30 درصد تولید مرغ کشور را به خود اختصاص داده است.
 

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

دوشنبه 23 آذر 1388  8:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها