0

ترفند های خانه داري

 
pop2000
pop2000
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 609
محل سکونت : مرکزی

ترفند های خانه داري


 

با سلام
ترفند خانه داري
 مقابله با بوي غذاي سوخته يا رنگ

وقتي فضاي خانه را بوي غذاي سوخته يا رنگ يا... پر كرده است، مي‌توانيد علاوه بر باز كردن پنجره‌ها از راهكارهاي سريع و پيشنهادهاي ما استفاده كنيد.
همان‌قدر كه پراكنده‌شدن عطري خوشبو و دل‌انگيز در محيط، حس خوب و خوشايندي را در انسان ايجاد مي‌كند، به مشام رسيدن بويي نامطبوع، ناراحت‌كننده و حتي بعضي اوقات غيرقابل تحمل مي‌شود. حالا ممكن است اين بوي ناخوشايند از غذايي سوخته برآمده يا حاصل انجام مراحل آماده‌سازي پخت غذايي لذيذ باشد؛ مانند درست‌كردن پيازداغ، سيرداغ يا سرخ‌كردن انواع و اقسام سبزيجات و مرغ و ماهي كه همه اينها فضاي خانه را با بويي ناخوشايند پر مي‌كند. علاوه بر اينها بوي حاصل از كاربرد مواد شيميايي مختلف به‌خصوص مواد شوينده و سفيدكننده، رنگ‌هاي روغني و حلال‌هاي آنها يا حتي دود سيگار و پيپ را نيز نمي‌توان ناديده شمرد. هركدام از اين بوها به نسبت‌هاي مختلف براي اغلب افراد، آزاردهنده و نامطبوع است بنابراين معمولا اولين عكس‌العمل‌ها در چنين شرايطي روشن‌كردن هواكش‌ها و بازكردن كليه راه‌هاي خروجي شامل در و پنجره‌هاي خانه است و باتوجه به اينكه اين روزها هوا رو به سردي مي‌رود، اقدام دوم (بازكردن در و پنجره) اگرچه به خروج بو با سرعت بيشتري منجر مي‌شود ولي سبب به‌هدررفتن درصد زيادي از گرماي موجود در خانه نيز مي‌شود كه اين كار به لحاظ صرفه‌جويي در انرژي مناسب نيست؛ بنابراين بايد به فكر چاره‌اي بهتر بود. براي اين منظور باتوجه به نوع بوي پراكنده‌شده در محيط، راه‌هاي متعددي وجود دارد؛ فقط كافي است آنها را امتحان كنيد:

 
[]  

بوي سوختگي مي‌آيد. غذا سوخت؟!

براي از بين بردن بوي حاصل از پخت و پز و سرخ‌كردن و به‌خصوص سوختن غذا در فضاي آشپزخانه و خانه به راه‌هاي زير توجه كنيد:

1 – كاسه‌اي حاوي آب را روي شعله اجاق‌گاز قرار دهيد و تعدادي چوب دارچين يا كمي از پودر آن را در آب بريزيد و بگذاريد روي شعله ملايم اجاق‌گاز تا كم‌كم به جوش آيد. عطر دارچين فضا را معطر كرده و بوي حاصل از سرخ‌كردني و حتي سوختگي را از بين خواهد برد.

 
[]
 

2 – براي اينكه همزمان با از بين رفتن بوي ناخوشايند موجود در آشپزخانه، بوي مطبوعي نيز در فضا بپيچد، به جز دارچين، مواد ديگري نيز وجود دارد كه ميخك ازجمله آنهاست. پس چند عدد ميخك را داخل كاسه‌اي فلزي حاوي آب بريزيد. مانند نمونه قبلي روي شعله اجاق‌گاز قرار دهيد.

3 – هرچقدر هم كه غذا خوشمزه باشد، بوي سوختن آن بسيار بد و ناخوشايند است. پس اگر حواستان پرت شد و غذايتان سوخت و بوي آن تمام خانه را در برگرفت، ناراحت نشويد. ابتدا اگر هواكش روشن نيست، روشنش كنيد. سپس قابلمه‌اي حاوي آب را روي شعله اجاق‌گاز قرار داده و چند تكه ليموترش در آن بيندازيد و بگذاريد بخار حاصل از جوشيدن ليموترش در آب، بوي سوختگي موجود در خانه را از بين ببرد.

4 – اگر مي‌خواهيد شروع به سرخ‌كردن سبزي يا موادي بكنيد كه مطمئن هستيد هم خودتان و هم ديگر اهالي خانواده از بوي حاصل از آن ناراحت مي‌شوند – پيش از شروع كار - ابتدا هواكش‌هاي داخل آشپزخانه را روشن كرده سپس مقداري سركه سفيد را در كاسه‌اي بريزيد و آن را كنار اجاق‌گاز روشن قرار دهيد؛ بوي حاصل از سركه سفيد، باقيمانده بوي حاصل از سرخ‌كردن آن مواد را در محيط خنثي مي‌كند.

5 – اگر حواس‌پرتي كار دست‌تان داده و غذا به قدري سوخته كه بوي حاصل از آن با هيچ‌يك از راهكارهاي فوق خنثي‌شدني نيست، ديگر مجبور هستيد پنجره‌ها را باز كنيد ولي براي اينكه اين بو هرچه سريع‌تر از طريق پنجره آشپزخانه خارج شده و به ديگر قسمت‌هاي خانه انتقال پيدا نكند، پارچه و حوله مخصوص آشپزخانه را نمدار كرده و براي چند دقيقه آن را تكان دهيد.

 
[]
 

6 – گاهي پخت بعضي سبزيجات به خصوص انواع كلم‌ها بوي نامطبوعي را در فضا پراكنده مي‌كند. در چنين شرايطي يا در آب سبزيجات در حال پخت، كمي سركه يا حتي به ادعاي بعضي افراد چند تكه نان سفت بريزيد يا آنكه ظرف كوچكي را از سركه پر كنيد و مانند مورد4 در كنار اجاق‌گاز قرار دهيد. البته جوشاندن سركه يا مخلوط سركه و آب كارسازتر خواهد بود.

7 – بوي حاصل از پخت و پز غذا را با ريختن مقداري جعفري در تابه‌اي كوچك و قراردادن آن روي شعله اجاق‌گاز از بين ببريد. حرارت‌دادن جعفري براي مدت
5 دقيقه، نه تنها بوي نامطبوع موجود را از بين مي‌برد بلكه فضا را عطرآگين مي‌كند.

همه‌جا را بوي مواد شوينده پر كرده!

بعد از حمام‌گرفتن يا شست‌وشوي طولاني‌مدت لباس در اين محيط يا حتي شستن فضاي سرويس‌هاي بهداشتي، معمولا تلفيقي از بوي چند ماده شوينده مختلف همراه بخار آب آن محيط حتي فضاي مجاور آن را دربر مي‌گيرد كه نه تنها چندان خوشايند نيست بلكه ممكن است در مورد بعضي مواد شوينده قوي مانند اسيدها و سفيدكننده‌هاي مربوطه، نفس‌گير و ناراحت‌كننده باشد. در چنين شرايطي پس از روشن‌كردن هواكش و بازكردن پنجره آن فضا، بلافاصله چند كبريت يا يك عدد شمع در محيط روشن كرده و چند دقيقه صبر كنيد. پس از طي اين مدت، خواهيد ديد كه اين راهكار چگونه معجزه‌آسا عمل خواهد كرد.

 
[]
 

يك پروژه نقاشي بي‌موقع در خانه

هميشه بهترين زمان براي رنگ‌آميزي داخل ساختمان، نيمه اول سال است كه هم امكان بازكردن پنجره‌ها وجود دارد، هم رنگ زودتر خشك مي‌شود و هم بوي حاصل از آن به سرعت از خانه خارج مي‌شود ولي اگر در شروع فصل سرما مجبور هستيد ديوارهاي خانه‌تان را رنگ‌آميزي كنيد و نگران بوي حاصل از رنگ آن هستيد، لااقل يكي از پيشنهادات زيرا را براي كاهش بوي رنگ به‌كار گيريد:

1 – لگن يا سطلي را از آب پر كنيد و در اتاقي كه تازه رنگ شده است قرار دهيد. آب، بوي رنگ را كاهش مي‌دهد.

2 – بعضي‌ها مي‌گويند اگر به رنگ مقداري وانيل اضافه كنيد، بوي آن كمتر مي‌شود. پيشنهاد آنها براي يك قوطي رنگ، 2 قاشق چاي‌خوري وانيل است. صحت و سقم قضيه با آنهاست؛ شما امتحان كنيد.

3 – بعضي ديگر عقيده دارند چند تكه سيب خوراكي را در بشقابي چيده و در فضايي كه بوي رنگ در آن پيچيده است، قرار دهيد. سيب بوي رنگ را به خود جذب كرده و آن را به حداقل مي‌رساند.

سيگاركشيدن در اين مكان ممنوع!

اگر دود سيگار شما را آزار مي‌دهد ولي يك مهمان سيگاري در منزل داريد كه مرتب درحال سيگاركشيدن است و شما هم نمي‌توانيد به او تذكر لازم را بدهيد، راهكارهاي زير را هنگام حضور او و پس از خروجش امتحان كنيد:

1 – چند عدد شمع در خانه روشن كنيد. شمع بوي دود سيگار را خنثي مي‌كند.

2 – عده‌اي بر اين عقيده‌اند كه براي رفع بوي دود سيگار كافي است چند كاسه حاوي مقداري سركه را در قسمت‌هاي مختلف خانه قرار دهيد. سركه بوي دود را
به خوبي جذب مي‌كند.

3 – راهكار ديگر – كه پس از خروج مهمان سيگاري از خانه عملي است – استفاده از تركيب مقدار مساوي آب گرم و سركه در ظرفي گود است. سپس پارچه‌اي حوله‌اي را در محلول فرو برده و بعد از اينكه پارچه به‌طور كامل به اين محلول آغشته شد، آن را بيرون بياوريد و خوب بچلانيد. حالا پارچه را در بالاي سرتان مرتب تكان دهيد تا باقيمانده دود موجود در خانه و بوي حاصل از آن از بين برود.

4 – زغال روشن نيز بوي باقيمانده حاصل از دود سيگار را از بين مي‌برد. در نتيجه چند عدد زغال روشن را در ظرف‌هاي فلزي كوچك گذاشته و در نقاط مختلف خانه قرار دهيد.

راه‌هاي عطرآگين‌كردن خانه

يكي از ساده‌ترين روش‌ها براي ازبين‌بردن يا شايد به معناي ديگر خنثي‌كردن بوي ناخوشايند ايجادشده در محيط، استفاده از اسپري‌هاي خوشبوكننده هوا و بوگيرهايي است كه به صورت كارخانه‌اي در انواع و اقسام مدل‌ها و بوها توليد مي‌شوند ولي در اينجا مي‌خواهيم چند بوگير خوشبوكننده دست‌ساز و خانگي را معرفي كنيم:

1 - 2 قاشق چاي‌خوري جوش‌شيرين را در 2 پيمانه آب حل كنيد و داخل اسپري بريزيد. اين مايع را مرتب در هواي اتاق اسپري كنيد. به اين ترتيب بوي بد موجود از بين مي‌رود.


2 – يك راه سريع براي عطرآگين‌كردن محيط خانه، استفاده از گرماست. شما مي‌توانيد يك يا 2قطره از اسپري يا عطر مورد علاقه‌تان را روي حباب لامپ چراغ اتاق – درحالي كه خاموش است – اسپري كنيد. سپس چراغ را روشن كنيد. گرماي چراغ بوي عطر را در محيط اتاق پراكنده مي‌كند.
[]
 

3 – مقدار كمي وانيل در كاسه‌ حاوي آب بريزيد و روي شعله اجاق‌گاز قرار دهيد تا بجوشد. با جوشيدن وانيل، محيط عطرآگين مي‌شود.

4 – حالا كه فصل سرما و روشن‌كردن شومينه است، اگر در خانه‌تان شومينه داريد و از آن براي گرم‌كردن خانه استفاده مي‌كنيد، سبدي در كنار شومينه قرار دهيد و پوست مركبات مصرفي در طول روز را در سبد انداخته و به مرور در آتش بسوزانيد. با سوختن پوست پرتقال، ليموترش و نارنگي رايحه خوشي در فضاي خانه پراكنده مي‌شود.
منبع: همشهري


چو بد کردی ، مباش ایمن ز آفات -- که واجب شد طبیعت را مکافات


يار هميشگي و همراه راسخون
www.user7.persianblog.ir


 

دوشنبه 23 آذر 1388  6:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها