0

قرص های آهن را بدون آزمایش خون مصرف نکنید

 
sara_tm
sara_tm
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 132
محل سکونت : تهران

قرص های آهن را بدون آزمایش خون مصرف نکنید

۱۳۸۸

متخصص تغذیه بالینی: قرص های آهن را بدون آزمایش خون مصرف نکنید 
عضو انجمن تغذیه ایران گفت: مصرف قرص های آهن بدون انجام آزمایش خون و در صورت عدم نیاز بدن با جمع شدن در کبد می تواند مشکلاتی را در دستگاه کبدی به دنبال داشته باشد.   

دکتر “مهدی اخبار ده” عضو مرکز تحقیقات بالینی آمریکا در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: زیاد مصرف کردن قرص های آهن و یا مصرف این قرص ها بدون انجام آزمایش خون که نشان دهنده نیاز بدن به آهن باشد منجر به بروز مشکلانی در دستگاه کبدی فرد می شود.
وی با بیان اینکه افراد قبل از مصرف قرص های آهن باید آزمایش های خاصی که نشان دهنده کمبود خون ناشی از کمبود آهن است را انجام دهند گفت: آزمایش آهن پلاسمای خون، آزمایش میزان تراکم هموگلوبین در جریان خون و آزمایش فریتین سه آزمایشی است که کمبود این عنصر را در بدن نشان می دهد.
اخبارده اضافه کرد: با توجه به نتایج این سه آزمایش می توان ، کم خونی ناشی از فقر آهن را در بیمار تشخیص داد.
متخصص تغذیه بالینی از دانشگاه بوستون آمریکا با بیان اینکه پزشکان قبل از انجام این آزمایش ها نباید به تجویز قرص آهن برای بیمار اقدام کنند گفت: مصرف قرص های آهن در صورتی که بدن نیازی به آنها نداشته باشد در دراز مدت احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.
وی افزود: از طرف دیگر در دراز مدت ، تجمع آهن در بدن می تواند خاصیت رادیکال آزاد را در بدن ایفا کند که این امر باعث پیری زودرس می شود.
این متخصص با اشاره به اینکه کم خونی با کم آهنی متفاوت است گفت: کم خونی ناشی از فقر آهن در زنان باردار، زنان شیرده و افراد سالمند بیشتر دیده می شود که این گروهها بدون انجام آزمایش خون می توانند قرص آهن مصرف کنند.
عضو انجمن تغذیه و رژیم درمانی آمریکا و عضو انجمن تغذیه ایران یادآور شد: کمبود آهن در کسانی که دچار مشکلات دستگاه گوارشی از جمله زخم معده هستند نیز بیشتر دیده می شود.
وی با بیان اینکه مصرف چای در جذب آهن موجود در مواد گوشتی تاثیری ندارد گفت: مصرف چای بعد از مواد گوشتی و به خصوص گوشت قرمز باعث جذب بیشتر آهن در بدن می شود، اما مصرف چای بعد از سبزیجات و مواد گیاهی حاوی آهن ، جذب آهن را کم می کند.
متخصص تغذیه بالینی یادآور شد: به منظور جذب آهن بهتر است در صورت مصرف قرص های آهن، این قرص ها همراه با ویتامین سی و به خصوص همراه با لیمو مصرف شود.
اخبارده یادآور شد: افسردگی، خستگی، ضربان تند قلب، سبکی سر ، کاهش فشار خون و در مراحل حاد حالت هایی همچون زخم های دهان و تغییر شکل ناخن از جمله علایم و نشانه های کمبود آهن است.

دوشنبه 23 آذر 1388  9:58 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها