0

با طب سوزنی آشنا شویم

 
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

با طب سوزنی آشنا شویم

سابقه طب سوزنی (Acupuncture) به بیش از 2000 سال پیش و به کشور چین باز میگردد. شاید بتوان آنرا یکی از قدیمی ترین و در عین حال کاربردی ترین روشهای طبابت دانست که در حال حاضر در قرن 21 ام مورد استفاده قرار می گیرد.

شناخت دوباره این طب را به جرات می توان مدیون روزنامه نگار مجله نیویورک تایمز یعنی جیمز رستون (James Reston) دانست که در سال 1971 دانست طی مقاله ای به بررسی روشهای طبابت در چین که توسط سوزن انجام می شد، دانست.

در اصل اصطلاح Acupuncture تشریح کننده مجموعه ای از روشها است که توسط آن نقاطی از بدن برای دریافت نتایج مورد نظر با روشهایی خاص مانند استفاده از سوزن تحریک می شود. طب سوزنی امروزه با استفاده از فرو کردن سوزن های خاصی به درون بدن از طریق پوست توسط دست و یا حتی جریان الکتریسیته انجام می شود.

سوزنهایی که در این طب از آن استفاده می شود فلزی هستند و تقریبا" به قطر چند تار موی سر می باشند. بیمارانی که این روش درمان را برای خود انتخاب می کنند اظهارات متفاوتی دارند، اما در مجموع اغلب آنها بیان می کنند که هنگام فرو کردن سوزن به بدنشان احساس درد زیادی نمی کنند. معمولا" تجربه و تخصص پزشک معالجه در استفاده از سوزن می تواند میزان درد حاصله را کاهش یا افزایش دهد.

سازمان مدیریت تغذیه و داروی آمریکا (FDA) در سال 1996 استفاده از سوزنهای مخصوص برای این نوع از روش درمان را تایید کرد. این سوزنها باید استریل باشند و می توان هریک از آنها را برای یک و فقط یک بیمار استفاده کرد. همچنین قبل از هر بار استفاده از سوزنها باید آنها را با الکل یا مواد ضدعفونی کننده تمیز کرد.

امروزه در درمان طب سوزنی ممکن است از جریان
الکتریسته نیز استفاده شود.
بسیاری از پزشکان اعتقادی به این نوع از روش طبابت ندارند و برعکس بسیاری دیگر با استناد به آمار بدست آمده از بهبود بیماران این روش را برای معالجه توصیه می کنند. آزمایشها نشان می دهد این روش می تواند برای کاهش درد پس از جراحی، شیمی درمانی، جراحی های دندان و ... بسیار موثر واقع شود.
همچنین شواهد بسیاری موجود است که طب سوزنی می تواند در معالجه بیماری هایی چون اعتیاد به مواد مخدر، فعال کردن دوباره ماهیچه های تنبل، سر درد، دردهای مفصلی، انواع آسم و تنگی نفس بعنوان یک راه حال و یا حداقل در کنار درمان دارویی استفاده شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که طب سوزنی توانایی کاهش و حتی برطرف کردن انواع درد را داشته و می تواند توانایی های قسمت های مختلف بدن افراد را بالا ببرد.
یک شنبه 22 آذر 1388  10:03 AM
تشکرات از این پست
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:با طب سوزنی آشنا شویم

در طب سنتی چین که به TCM به معنی Traditional Chinese Medicine معروف است، بدن انسان تحت تاثیر دو نیروی مخالف هم به نام های یین و ینگ (Yin & Yang) قرار دارد. Yin به صفاتی چون سردی، آرامی و در کل حالت غیر فعال بر میگردد. در حالی که Yang به صفاتی چون گرمی، هیجان و فعال بودن نسبت داده می شود.

در این نگرش، سلامت بدن هنگامی حاصل می شود که میان این دو نیرو تعادل برقرار باشد و عدم تعادل این دو نیرو باعث می شود که جریان حیاطی در بدن که به Qi ("چی" تلفظ می شود) معروف است مختل شود. این جریان از راه ها و نقاط خاصی در بدن گذر می کند. تعداد 12 عدد از این مسیرها و نقاط بعنوان نقاط اصلی و تعداد 8 عدد بعنوان نقاط سطح دوم معرفی می شوند، در مجموع بیش از 2000 نقطه نیز دیگر به آنها متصل میباشد.

اساس طب سوزنی بر تحریک این نقاط استوار است که می تواند جریان Qi در بدن را کنترل نماید. اینکه مدل چینی ها برای بدن درست است یا خیر جای بحث دارد اما دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که تحریک این قسمت های بدن می تواند روی وضعیت شیمایی و عصبی مغز تاثیر بگذارد و در نهایت منجر به عکس العملهایی مانند کاهش درد، تغییر فشار خون و ... شود و در نهایت سلامت بیمار را منجر شود.
یک شنبه 22 آذر 1388  10:05 AM
تشکرات از این پست
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:با طب سوزنی آشنا شویم

طب سوزنى به 5 هزار سال قبل برمى گردد. اين نوع درمان از كشور چين نشأت گرفته است. از نظر طب سوزنى جهان چيزى جز انرژى نيست. اين انرژى در فضا به صورت انرژى فضايى با انواع انرژى كه ما مى شناسيم وجود دارد و در زمين به صورت انرژى پنجگانه آب، خاك، آتش، باد و نور موجود است. انسان به عنوان جزيى از كل، از قوانين حاكم بر اين مواد پيروى مى كند و در برابر تغييرات انرژى هم متأثر مى شود.
در سطح بدن انسان انرژى در مسيرهايى با محورهايى مشخص جريان دارد. اين مسيرها يا محورها با مسير عروق و اعصاب كاملاً هماهنگ است.
در جهان كنونى هنگامى كه در بسيارى از بيماري ها علم پزشكى نتوانست پاسخگو باشد، متخصصان زيادى چاره كار را در آموختن طب جايگزين دانسته و به طب سوزنى و طب گياهى رو مى آوردند.
دكتر پرچمى از معدود پزشكانى است كه پس از تحصيل در رشته پزشكى، دوره تخصصى خود را در كشورهاي آلمان و چين به آموزش طب سوزنى پرداخته است:
اساس طب سوزنى بر چه چيزى استوار است؟
- اساس اين نوع طب به يافتن محل دقيق نقاط حساس بدن و تحريك متناسب آنهاست اين نقاط بايد براساس نوع بيمارى خود مراجعه كننده باشد. بنابراين به نظر مى رسد آشنايى با علم پزشكى براى يك پزشك طب سوزنى لازم است.
از نظر علم طب سوزنى بدن انسان داراى چه ويژگى هايى است؟
- از نظر اين علم در بدن هر موجودى كه زنده است دو نوع انرژى جريان دارد. اين يك ديدگاه فلسفى است. براين اعتقاد كه نشأت گرفته از طب چينى است دو انرژى «YANG» و «YIN» در بدن هر موجود زنده اى وجود دارد. تا زمانى كه تعادل بين اين دو انرژى برقرار باشد انسان در سلامت كامل به سر مى برد. هر آينه تعادل بين آنها تحت تأثير عوامل داخلى يا خارجى مثل فشارهاى روحى، عدم تناسب كار اعضا مختل شود، فعاليت ارگان هاى مربوطه مختل و انسان دچار بيمارى مى شود.
تحريك نقاط حساس با چه ابزارى صورت مى گيرد؟
- تحريك متناسب نقاط خاصى از بدن به وسيله سوزن هاى مخصوص صورت مى گيرد كه بسيار ظريف هستند و مى توانند تعادل از دست رفته را به بدن برگردانند و بيمارى را به طور نسبى مداوا كنند.
شما گفتيد درمان نسبى؛ مگر درمان قطعى امكان ندارد؟
- نه، حتى در علم پزشكى نيز درمان هيچگاه قطعى نيست بلكه داروهاى تجويز شده فقط قادرند مسكن درد باشند و يا تا حدى بيمارى را تحت كنترل درآورند.
وضعيت طب سوزنى در حال حاضر چگونه است؟
- طب سوزنى در دهه اخير به علت اثرات درمانى شگفت انگيزش مورد توجه محافل پزشكى قرار گرفته است به طورى كه هم اكنون در آلمان و آمريكا مراكز متعددى در اين زمينه تأسيس شده است.
از سال 1975 سازمان بهداشت جهانى WHO پس از بررسى هاى طولانى و علمى درمان بيش از دهها نوع بيمارى را توسط اين نوع طب مورد توجه قرار داده و اقدام به تأسيس مراكز آموزشى در چين جهت آموزش پزشكان خارجى كرد.
آيا همه بيمارى ها با اين نوع طب قابل درمان هستند؟
- از جمله بيمارى هايى كه با اين نوع طب مى توان به درمان آن اقدام كرد، كمردرد هاى طولاني كشيده از نوع اسپاسم عضلانى، فتق ديسك بين مهره اى، درد ناشى از آرتروز بين مفاصل خصوصاً مفصل زانو، محدوديت هاى حركتى در شانه منجمد، بازيابى توانايى حركتى بعد از فلجى، سردردهاى عروقى مثل ميگرن ، و انواع اعتياد است.
شما به نقاط حساس بدن اشاره كرديد، اين نقاط در كدام قسمت از بدن واقع شده اند؟
- بيش از 700 نقطه طلايى در بدن شناخته شده كه 360 نقطه آن تحت عنوان اصلى و بقيه اضافى تعريف شده اند. اين نقاط در تماس قسمت هاى بدن به صورت محورهاى مجزا تعريف شده اند و پزشك در درمان هر بيمارى بايد به تحريك اين محورها بپردازد.
اين طب از چه زمانى وارد ايران شده است؟
- طب سوزنى 20 سال است كه در ايران رايج شده و در قديم به صورت موردى پزشكان اقدام به اين نوع طبابت مى كردند. هم اكنون پزشكان زيادى هستند كه با گرفتن مجوز از سازمان بهداشت و درمان پروانه فعاليت گرفته اند.
دوره درمان در اين طب چه مدت است؟
- اغلب بيماران ما وقتى از درمان به وسيله طب پزشكى نااميد مى شوند به ما مراجعه مى كنند ولى چقدر خوب بود كه قبل از هر مراجعه به بيمارستان و مصرف كردن دارو به ما مراجعه كنند. بيشتر افرادى كه دچار بيمارى هاى مزمن مى شوند به ما مراجعه مى كنند يا كسانى كه از عمل جراحى بنا به شرايط جسمانى و روحى و روانى شان ترس دارند، به استفاده از طب سوزنى رغبت نشان مى دهند. ولى باز هم مى گويم طب سوزنى درمان قطعى بيمارى نيست، تسكين دهنده درد است.
هزينه اين نوع درمان به چه صورت است؟
- تمامى لوازم مصرفى اين نوع طب از خارج تهيه مى شود. اغلب پزشكانى كه با اين نوع طب به درمان بيماران خود مى پردازند، خود شخصاً به چين يا كشورهاى توليد كننده ابزارآلات طب سوزنى مى روند و لوازم مورد نياز را وارد مى كنند. اغلب لوازم يك بار مصرف هستند. پس مى بينيد كه بايد نسبت به ويزيت پزشكان ديگر كمى بالاتر باشد. اين طب به صورت يك يا دو جلسه در ماه نيست. ما براى بيمار نسخه تجويز نمى كنيم. در اين طب شايد 10 جلسه متوالى بايد بيمار مراجعه و تحت درمان قرار گيرد.
گفته مى شد كه بيمارى هاى لاعلاج را مى توان با اين نوع طب درمان كرد؟
- نه اين كذب محض است. اين كار امكان ندارد. اين طب هم مانند علم پزشكى است. مگر در اين علم مى توان هر بيمارى را درمان كرد؟
آيا اتفاق افتاده كه براى درمان يكى از بستگان خود از اين نوع درمان استفاده كنيد؟
- نه. استادانى كه به ما آموزش مى دادند بر اين باور بودند كه نبايد روى بستگان درجه يك كار كنيم. چون جواب نمى دهد. لازمه موفقيت در اين كار حس گرفتن هنگام سوزن زدن است. ممكن است در هنگام كار روى بستگان نزديك شرايط روحى لازم براى اين كار فراهم نشود.
من خودم اگر نياز به درمان پيدا كنم از همكارانم درخواست مى كنم كه اين كار را روى من انجام دهند.
تصور بر اين است كه طب سوزنى نوعى تلقين است؟
- نه اصلاً اينگونه تصورات نمى تواند صحيح باشد. چون اين طب حتى در دامپزشكى هم مورد استفاده قرار مى گيرد. در اروپا حيوانات زيادى را با اين نوع طب مورد درمان و مداوا قرار مى دهند و حتماً مى دانيد كه حيوانات تلقين پذير نيستند.
آيا مى توان براساس اين طب از راه دور به درمان بيمارى اقدام كرد؟
- نه، بايد با مريض صحبت كنيم. ديدن زبان، گرفتن نبض، ابزارآلات لازم براى درمان و تشخيص نوع بيمارى است. تا علائم بيمارى مشخص نشود امكان درمان وجود ندارد.
وقتى نوع بيمارى تشخيص داده شد، براساس محورهايى كه در بدن انسان وجود دارد مناطقى را انتخاب مى كنيم و از طريق طب سوزنى سعى مى كنيم موازنه انرژى را در بدن بيمار برقرار كنيم. اخيراً در درمان بسيارى از بيمارى ها مى گويند اين تحريك با ليزر انجام مي گيرد چون درد كمترى هم دارد ولى تجربه ثابت كرده اثرات ليزر درمانى تقريباً نصف طب سوزنى است.
براى هر بيمار چند سوزن استفاده مى شود؟
- حدود 8 تا 10 سوزن. دردى كه هر سوزن دارد مثل گزش قسمتى از بدن به وسيله حشره اى مثل پشه است. اين سوزن ها فوق العاده باريك هستند و اين درد به تحريك آن نقطه از بدن مى انجامد. در اين نوع طب بيهوشى نياز نيست. بيمارانى كه از سوزن مى ترسيدند خواستار بى حس كردن نقطه اى كه قرار بود سوزن زده شود مى شدند. ولى آنها نمى دانند كه تأثير سوزن به خاطر تحريك آن قسمت از بدن ناشى از درد آن است. سوزن ها 20 دقيقه تا نيم ساعت در بدن مى مانند.
آيا در مورد درمان بيمارى نوزادان هم از اين طب مى توان كمك گرفت؟
- نه، چون لازمه تأثير سوزن ها، آرامش و حركت كم بيمار است ولى در كودكان و نوزادان چون آنها به طور دائم حركت مى كنند نمى توان اين طب را براى آنها به كار برد. آنها زير سوزن نمى مانند و مدام گريه مى كنند.
در چه نقطه اى از بدن امكان استفاده از اين نوع طب وجود ندارد؟
- در ناف، چون خيلى حساس است. البته در مورد زن ها هم بايد حتماً قبل از شروع درمان در قسمت هايى مثل شكم اطمينان حاصل شود كه او باردار نباشد.
محورهاى طلايى بدن كدام هستند؟
- بدن انسان در 14 محور تقسيم شده كه 360 نقطه طلايى در آن قسمت ها واقع شده اند. اين محورها به صورت متناسب در قسمت هاى مختلف بدن تقسيم شده اند. هر محورى هم نمايانگر يك عضو بدن است. مثل محور طحال، محور كيسه صفرا، محور معده و .... مشكلات مردم تلفيقى از اين محورها است.
یک شنبه 22 آذر 1388  10:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها