0

بارش شهابی جوزایی در راه است

 
gps0064
gps0064
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 1751
محل سکونت : اصفهان

بارش شهابی جوزایی در راه است

صبحگاه دوشنبه 23 آذرماه بار دیگر آسمان شهاب باران می شود و این بار بارش جوزایی کم نظیری را شاهد خواهیم بود...
 

معمولا بهترین و قوی ترین بارش های شهابی هر سال، بارش برساووشی در مرداد و جوزایی در آذر ماه است. بارش جوزانی امسال در روزهای 22 و 23 آذر ماه به مقدار بیشینه خود خواهد رسید و پیش بینی می شود که صبحگاه دوشنبه 23 آذر ماه بهترین زمان برای مشاهده این بارش باشد. بارش جوزایی معمولا در عرض های متوسط شمالی بهتر و با کیفیت بیشتری مشاهده پذیر است.

 

همان طور که از اسم این بارش مشخص است کانون بارش شهابی جوزایی در صورت فلکی "دوپیکر" قرار دارد. به خوبی می دانیم که ذرات به جای مانده از دنباله دارهایی که از نزدیکی مدار زمین عبور کرده اند، عامل اصلی بارش های شهابی هستند. در خصوص بارش شهابی جوزایی اما دنباله دار خاصی به طور قطع کشف نشده است. با این حال در مدار آن سیارکی به نام 3200  Phaethon  (فایتون 3200) به طول حدود 4.8 کیلومتر در حال حرکت است. بر اساس برخی نظریه ها این سیارک، هسته باقی مانده از دنباله داری است که در گذشته در همین مدار در حال گردش به دور خورشید بوده است .

                         

عکس از Sky & Telescope
عکس از Sky & Telescope

بر اساس پیش بینی های صورت گرفته بارش جوزایی امسال وضعیت مناسبی از نظر تاریکی و حد قدر آسمان دارد و بر آورد می شود در زمان اوج بارش و در بهترین شرایط رصدی، 140 شهاب در هر ساعت مشاهده شود.

در صبحگاه دوشنبه زمان اوج بارش جوزایی حدود ساعت 8 و 40 دقیقه به وقت ایران و کانون بارش در نزدیکی دو ستاره معروف "کاستور" و "پولوکس" خواهد بود. اما به دلیل روشنی آسمان می توانید قبل از طلوع آفتاب این بارش را مشاهده کنید.

اگر قصد مشاهده این پدیده جذاب را دارید، پوشیدن لباس گرم و کافی را فراموش نکنید.
یک شنبه 22 آذر 1388  12:01 AM
تشکرات از این پست
gps0064
gps0064
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 1751
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارش شهابی جوزایی در راه استشهاب جوزایی بر فراز مانیومنت ولی
یک شنبه 22 آذر 1388  12:04 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها