0

چرا امامت جزئي از اصول مذهب شيعه گرديد؟

sajad1991
sajad1991
کاربر نقره ای
تعداد پست ها : 1356

چرا امامت جزئي از اصول مذهب شيعه گرديد؟

يكي از اصول مذهب شيعه امامت است . امامت يعني اينكه پس از ختم سلسله نبوت و رسالت به حضرت محمد(صلي الله عليه و آله) رسالت حضرت خاتم النبيين بواسطه سلسله امامت تداوم پيدا كرد .

در گذشته وقتي يك شخصي همچون ابراهيم و موسي و عيسي (ع) دين و شريعتي براي بشريت به ارمغان مي آورد ، پس از رحلت ‌موسس دين ، شريعت او بواسطه پيامبران تبليغي كه وظيفه ‌آن ها تنها تبليغ پيامبر مرسل بود ، ترويج مي گرديد وامت ‌آن رسول بواسطه پيامبران تبليغي رهبري مي گرديد تا دين به انحراف نرود . و جامعه در پرتو هدايت هاي ‌آن ها به سوي فلاح و سعادت و ايمان وتقوا گام بردارند .

اما در اسلام چون رشته نبوت منقطع گرديد و پس از حضرت محمد(ص) پيامبري از جانب خدا مبعوث نخواهد شد و از طرفي جامعه در هر صورت نياز به رهبران آگاه به تمامي زواياي دين دارد ؛ رهبراني كه تابع هوا و هوس نباشند و از گناه و انحراف معصوم و مصون باشند , رشته نبوت و رسالت به واسطه سلسله امامت تداوم پيدا كرد و پس از حضرت محمد(ص) 12 نفر از نسل آن حضرت وظيفه رهبري امت را يكي پس از ديگري برعهده گرفتند تا اينكه به حضرت حجه بن الحسن مهدي(عجل الله تعالي فرجه) ختم گرديد و آن حضرت روزي ظهور خواهد نمود و جهان را همانگونه كه رسول خدا(ص) خبر داده است , از عدل و داد پرخواهد كرد .

رسول خدا(ص) به علي(عليه السلام) خطاب كرد و فرمود: اي علي نسبت تو به من مانند نسبت هارون به موسي است با اين فرق كه بعد از من پيامبري نيست .

يعني همانگونه كه در نبود موسي(ع) هارون وظيفه رهبري امت او را به عهده مي گرفت پس از حضرت محمد(ص) نيز علي(ع) اين وظيفه را عهده دار خواهد شد .

در غديرخم نيز حضرت پيامبر اصحابش را جمع و از ‌آنان پرسيد : آيا من نسبت به شما از خودتان مقدم تر نيستم ؟

يعني اينكه اگر من فرماني بدهم يا خواسته اي داشته باشم شما موظفيد كه فرمان و خواسته مرا برخواسته خود مقدم كنيد . من ولي شما هستم و اختيار جان و مال شما را دارم .

اصحاب همه در جواب حضرت عرض كردند : بلي يا رسول الله

يعني شما مقدم تر از خود ما هستي .

حضرت بعد از گرفتن اعتراف از اصحاب , خطاب به ‌آنان فرمود : هركه من پيش از اين مولاي او بودم ، پس از من علي مولاي او خواهد بود .

يعني همانگونه كه تاكنون من صاحب اختيار و مولاي شما بودم , بعد از من علي(ع) صاحب اختيار و مولاي او خواهد بود .

الا ان نصرالله قریب
آگاه باشید یاری و نصرت خداوند بسیار نزدیک است
جمعه 20 آذر 1388  11:26 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها