0

نانو تکنولوژی

 
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

نانو تکنولوژی

تصور اينکه در اطراف ما انسان ها چه قدر فضاي خالي وجود دارد تصوري شيرين اما کمي غير قابل باور است . شايد اگر براي فردي عادي راجع به مکان هاي اشغال نشده ي اطراف خود صحبت کنيم ، فکر کند با ديدي اغراق آميز نسبت به زمين نگريسته ايم ، اما چنين نيست . اکنون وقت آن رسيده که زندگي را از پشت ميکروسکوپ هاي اتمي بنگريم . روزي را مي توان تصور کرد که هر فرد بتواند تمام ابزارهاي شخصي خود را در يک ساعت مچي جاي دهد . طبق گفته ي ريچارد فايمن برنده جايزه ي نوبل فيزيک در سال 1965 ملقب به پدر نانوتکنولوژي مي توان تمام دايرت المعارف بريتانيکا را در نوک يک سوزن جاي داد .


تولد در دنياي نانو و سفر به سرزميني که اشياي آن به اندازه ي ده به توان منفي نه هستند تصوري شيرين است . روزي ما شاهد ورشکستگي تمام کارخانه هاي امروزي خواهيم بود . ديگر نيازي به داروهاي کنوني نداريم . وحشتي از بيماري هايي مانند HIV بشر را تهديد نمي کند . ارتباطي جالب با ويروس ها بر قرار مي کنيم و آن ها را آموزش مي دهيم ! حال کمي بيشتر با نانو و تکنولوژي آن آشنا شويم :


پيشوند نانو در اصل يک کلمه ي يوناني است و معادل لاتين اين کلمه Dwarf به معناي قد کوتاه و کوتاه جلوه دادن است .
نانومتر واحد اندازه گيري است و برابر با يک‌ميلياردم متر يا 9-10 متر است به عبارت ديگر يک نانو چهار برابر قطر يک اتم است. براي درک بيشتر بايد گفت ، اگر يک سانتي متر را به ده ميليون قطعه تقسيم کنيم ، يکي از آن ده ميليون قسمت يک نانومتر است .
امروزه اشيائي ساخته شده که يک نانومتر اندازه دارند ولي کارايي بسيار بالايي دارند. به نمونه هاي شگفت آور زير دقت کنيد :


آيا تا به حال فکر کرده ايد يک بيمارکليوي هنگامي که قرصي را به عنوان دارو مصرف مي کند اين قرص چه مسيرهايي را بايد طي کند تا به کليه برسد ؟ از حلق ، مري ، معده و . . .  بايد بگذرد و صدها آسيب را به اين اندام ها برساند تا به کليه برسد . اما چرا ؟ آيا نبايد چاره اي انديشيد ؟ دانشمندان نوعي نانو کپسول ساخته اند که نانو داروي مورد نياز را در آن مي گذارند . کافي است بيمار ، اين نانو کپسول را بر روي پوست خود بکشد . کپسول ها از روزنه هاي پوست که حدود هشتاد برابرآن ها مي باشند عبور کرده و هنگامي که به مقصد مورد نظر رسيدند از دارو جدا شده و حداقل ضرر را به بدن وارد کرده اند .


تعدادي ديگر از دانشمندان آمريکايي بر روي پروژه اي کار ميکنند که HIV را درمان مي کند . به اين ترتيب که تعدادي از مواد شيميايي را (که کاملا محرمانه است) با يکديگر مخلوط کرده و نانو ترکيبي ساخته اند که بصورت گويچه هاي بسيار کوچکي وارد بدن فرد بيمار به HIV مي شوند . هر کدام از اين گويچه ها قابليت اين را دارند که تعداد زيادي ويروس ايدز را به خود بچسبانند . وقتي اين گوي هاي کوچک در نقطه نقطه بدن پراکنده شوند تمامي ويروس هاي ايدز را به دام انداخته و پس از چند روز از بدن دفع مي شوند و ديگر هيچ اثري از HIV در بدن شخص نيست .


با تکنولوژي نانو مي توان ساختار برخي از ويروس ها را تغيير داد . نوعي DNA را به ويروس مي دهند و کاري مي کنند که ساختار ويروس فقط اين نوع DNA را بشناسد . سپس اين ويروس را درون يک جمعيت ميليوني رها مي سازند . DNA يي که ويروس مي شناسد فقط مخصوص يک نفر است ، پس اين ويروس فقط به بدن همان يک فرد وارد شده و او را بيمار مي کند !


نانو هيچ رشته و حرفه اي را به حال خود رها نکرده و در تمام زمينه ها فعاليت دارد . براي مثال اتومبيل هايي ساخته شده اند که ديگر نيازي به برف پاک کن ندارند . نوع خاصي از ميکروسکوپ ها وجود دارند که نوک آنها با جسم مورد نظر به اندازه يک اتم فاصله مي گيرد و با همين فاصله روي جسم حرکت مي کند و برآمدگي ها و فرو رفتگي هاي جسم را بصورت نقشه اي به کامپيوتر مي دهد . همين کار را در مورد شيشه انجام داده اند و پستي ها و بلندي هاي آن را پر کرده اند . بنابر اين هنگام رانندگي اگر باران ببارد يا دانه هاي ريز گرد و خاک روي شيشه ي اتومبيل بريزد فقط روي شيشه سر مي خورد و هر گز به آن نمي چسبد !


ژاپني ها با استفاده از همين صنعت ساختماني درحال احداث دارند که احتياج به هيچ کارگري براي نظافت ندارد ، چون هيچ چيز به ديواره ها و کف ساختمان نمي چسبد و محيط ساختمان هميشه تميز است . با همين روش مجسمه اي از عيسي مسيح ساخته اند که هيچ نيازي به تميز کردن ندارد ، حتي اگر ميليون ها سال عمر کند . نوعي پارچه به بازار آمده که اگر جوهر و يا مايعات روي آن بريزد ، در جسم لباس فرو نمي رود و آن را کثيف نمي کند ، بلکه فقط روي آن سر مي خورد . فردي را تصور کنيد که يک ليوان آب پرتقال را در جيب پيراهن خود ريخته و با ني آن را مي نوشد !


اين ها همه دستاورد هاي تکنولوژي نانو است . نانو ، نوعي تکنولوژي است که زندگي کنونيان را زير و رو کرده و دنياي بسيار زيبايي براي آيندگان پديد آورده است . دنيايي که آسايش در آن بسيار بيشتر از امروز است . اگر چه کشور ما اکنون در ابتداي راه است اما مي توان با پيشرفت و پشتکاري همانند پيشرفت هاي هسته اي ، اميدوار بود که به زودي شاهد برگزاري جشن روز ملي فناوري نانو در کشور عزيزمان باشيم .

پنج شنبه 19 آذر 1388  10:13 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها