0

وقتي در عشق فريب مي خوريم

 
pop2000
pop2000
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 609
محل سکونت : مرکزی

وقتي در عشق فريب مي خوريم

وقتي در عشق فريب مي خوريم

نگاهي به دلايل بروز پديده فريب در ازدواج

عشق

 مي‌گفتند 2 ‌ترم بيشتر تا گرفتن مدرك فوق ليسانسش نمانده و در يكي از سازمان‌هاي دولتي پست مهمي‌دارد. همه اعضاي خانواده‌اش در آمريكا اقامت دارند و او به تنهايي در خانه شخصي چندصدمتري بالاي شهر تهران زندگي مي‌كند.

آن موقع من تازه سال دوم دانشگاه بودم. همه بچه‌هاي دانشگاه از او خوششان مي‌آمد. خيلي شيك‌پوش بود و خودروي گرانقيمتي سوار مي‌شد. برخوردها و رفتارهايش با ديگران همگي نشان مي‌داد از خانواده صاحب نامي است.

وقتي از من خواستگاري كرد، از خوشحالي روي زمين بند نمي‌شدم، شانس در خانه‌ام را زده بود. بسرعت عقد كرديم. روزهاي خوشي داشتيم تا اين‌كه آن روز كذايي زنگ تلفن به صدا درآمد.

الو بفرماييد... چي؟.... اشتباه مي‌كني... نه‌اينطور نيست... اين دروغه!

وقتي چشم‌هايم را باز كردم، مادر و بقيه دور و برم بودند. يكي آب قند درست مي‌كرد و ديگري با دست نمناك به صورتم آب مي‌پاشيد.

حالم كه جا آمد، پرس و جو‌ها شروع شد: «كي بود پشت تلفن؟ چي مي‌گفت؟»

اما من كه هنوز شوكه بودم، جوابي برايشان نداشتم. چطور مي‌توانستم بگويم همسر آينده‌ام دروغگوي ماهري است كه من و خانواده‌ام را با زيركي فريب داده. او نه تنها مجرد نبوده بلكه در يكي از شهرستان‌هاي دورافتاده همسر و فرزند هم دارد.

حالا ديگر چاره‌اي ندارم جز اين‌كه از آن مرد دروغگو به جرم فريب در ازدواج به دادگاه شكايت كنم تا شايد اين طور بتوانم گوشه‌اي از حقوق از دست رفته‌ام را باز پس بگيرم، اما با آبروي رفته و احساسات به بازي گرفته شده‌ام، چه كنم؟

 

ترفندهاي مختلف

اغفال دختران با‌ ترفندهاي عاطفي و ظاهر شدن در نقش خواستگاران دلباخته و معصوم يكي از شگردهاي تبهكاراني است كه سوءاستفاده‌هاي مالي و جنسي را در سر مي‌پرورانند و براي رسيدن به ‌اين اهداف خود، كاملا برنامه‌ريزي داشته و طعمه‌هاي مورد نظر را هم بر همين اساس انتخاب مي‌كنند.

برخي دختران جوان نيز بسادگي در دام‌هاي عاشقانه گرفتار مي‌شوند و با اسير شدن در تور احساسات، منطق خود را كنار مي‌گذارند و به خواست‌هاي غيرمنطقي طرف مقابل تن مي‌دهند.

سودجويان براي پيشبرد نقشه‌هاي خود سراغ دختراني مي‌روند كه اطمينان دارند فريب دادن‌شان آسان است.

اگر نگاهي به صفحات حوادث روزنامه‌ها بيندازيد، در ميان اين خواستگار‌‌هاي قلابي فريبكار همه نوع جرمي ‌ديده مي‌شود؛ از آزار و اذيت جنسي و تهيه فيلم‌‌هاي سياه تا كلاهبرداري‌هاي ميليوني از دختر جوان و خانواده‌اش.

اگر چه هر كدام از خواستگاران فريبكار شگرد خاصي براي اغفال طعمه‌هاي خود دارند و همين مساله هم موجب شده دست اين تبهكاران ديرتر رو شود، اما بررسي پرونده‌هاي متعدد در اين زمينه نشان مي‌دهد سناريوي آنها تقريبا ته‌‌مايه‌اي شبيه به هم دارد؛ شيوه‌اي ناجوانمردانه براي فريب دادن يك دختر و خانواده‌اش.

 

زودباورها؛ طعمه چرب فريبكاران

خواستگاران فريبكار اغلب آدم‌ حسابي هستند. خودشان را اين طور معرفي مي‌كنند؛ كارخانه‌دار، پسر سفير فلان كشور در ايران، مديرعامل يك شركت بزرگ تجاري، دكتر، مهندس، تاجر و...

اما نكته جالب‌تر اين‌كه برخي از آنها پايشان را فراتر از اين مي‌گذارند و وانمود مي‌كنند مامور ويژه اطلاعات، پليس مخفي و... بوده و اغلب ناهار و شام را با اشخاص با نفوذ و سرشناس مي‌خورند.

البته دليل اين دروغ هم خيلي واضح است؛ اين‌كه دختر فريب خورده و خانواده‌اش جرات شكايت نداشته باشند. تازه اگر خانواده دختر در جريان موضوع نباشد، شرايط به مراتب بدتر از اين خواهد بود.

قلب

 

 

دختر جوان پس از اين‌كه متوجه مي‌شود از طرف خواستگارش اغفال شده به جاي شكايت كردن، خودش را در خانه حبس مي‌كند و زانوي غم بغل مي‌گيرد و در تنهايي و خلوتش قلبي كه يك نيزه در آن فرورفته را نقاشي مي‌كند!

 

 

 

 

 

 

اين بازيگران حرفه‌اي

خواستگاران قلابي، بازيگرهاي حرفه‌اي هم هستند. 90درصد آنها در اولين برخورد، نقش ‌بچه‌‌مايه‌داري را بازي مي‌كنند كه كارخانه و تاجر هستند يا پزشك فوق تخصص، پروفسور، استاد يك دانشگاه‌معتبر خارجي و... كه چون كارشان خيلي حساس و مهم است، دائم يك پايشان ايران است و يك پايشان اروپا و آمريكا.

 

آنها رد پا نمي‌گذارند

فريب در ازدواج يا تدليس، از سوي يكي از همسران صورت مي‌گيرد و موجب مي‌شود عيبي پوشانده و مخفي شود يا وجود صفتي را كه مورد نظر طرف مقابل بوده در خود وانمود كند؛ خواه ‌اين مانورها به صورت عمل باشد، خواه به صورت نوشته يا لفظ.

البته شكايتي هم كه در محاكم از افراد فريبكار مي‌شود، بيشتر شكايت كيفري است كه مجازاتي را براي طرف مقابل به همراه دارد اما ممكن است به نتيجه دلخواه نرسد. البته افراد فريبكار نيز در دادگاه منكر همه چيز مي‌شوند و عنوان مي‌‌كنند طرف مقابل از اين مساله اطلاع داشته يا اين‌كه‌ اين كار را از روي عشق و علاقه كرده‌اند.

از آنجا كه در جرايم كيفري اقرار فرد به جرم مرتكب شده مهم‌ترين عامل در اثبات جرم محسوب مي‌شود، ممكن است اثبات چنين جرمي ‌نيز سخت و تا حدودي ناممكن باشد. باز هم بر اين نكته تاكيد مي‌كنيم كه از نظر قانون، طلاق و فسخ ازدواج مساله ساده‌اي نيست كه بسادگي رخ دهد و قانون هم در اغلب موارد تلاش مي‌كند آن را به تاخير بيندازد.

اثبات مسائل در محضر قانون كار سختي است و شما بايد مسيري طولاني را براي رسيدن به حق و حقوق خود طي كنيد، ضمن آن‌كه فرد فريبكار معمولا از خودش رد پايي باقي نمي‌گذارد كه شما كشف كنيد. بالاخره اگر قرار بود ردي از خود برجاي بگذارد كه فريبكار نمي‌شد!

 

ترس از آبروريزي، دليل شكايت نكردن

يك آسيب‌شناس اجتماعي بارزترين نمود فريب را در آغاز آشنايي و همچنين در ادامه‌ اين رابطه دانسته و معتقد است: دروغ گفتن در مورد سن، شغل، ميزان تحصيلات و حتي ازدواج و طلاق قبلي از سوي زن يا مرد به قصد عوض كردن واقعيت به كار مي‌رود، اما در نهايت حقيقت دير يا زود آشكار مي‌شود كه متاسفانه در موارد بسياري زيان‌هاي جبران ناپذيري در پي دارد.

ابهري معتقد است: برخي پنهانكاري‌ها در خصوص مشكلاتي همچون ناهنجاري‌هاي رفتاري، مخفي كردن بيماري و يا بعضي كاستي‌هاي جسمي ‌و روحي در زندگي آينده مي‌تواند آثار غير قابل انكاري بر سلامت روابط داشته باشد. به طور نمونه برخي بيماري‌ها مانند صرع يا ناراحتي‌هاي ژنتيك در صورتي كه از طرف مقابل مخفي نگه داشته شود، بتدريج با آشكار شدن نشانه‌هاي آن اثرات منفي خود را در رابطه زوجين مي‌گذارد كه در نهايت يكي از طرفين با طرح مساله فريب داده شدن دچار احساس سرخوردگي شده‌ ترجيح مي‌دهد به ‌اين رابطه پر فريب پايان دهد كه البته ‌اين تصميم نيز با مشكلات بسياري همراه است.

 به دليل برخي نقايص حقوقي و قانوني و‌ترس از آبروريزي به طور معمول اغلب دختران فريب خورده از اعلام شكايت عليه خواستگاران قلابي امتناع مي‌كنند، به همين سبب هم زمينه براي شيادان به منظور ادامه فعاليت‌هاي مجرمانه‌شان فراهم مي‌شود. از سوي ديگر بررسي‌ها بيانگر اين است كه‌ اين قبيل دختران به‌خاطر وجود محروميت و محدوديت‌هاي خانوادگي قادر نيستند تمام مسائل را با خانواده‌هايشان در ميان بگذارند كه همين امر صدمات روحي جبران‌ناپذيري را به آنها تحميل مي‌كند.

 


يار هميشگي و همراه راسخون
www.user7.persianblog.ir


 

پنج شنبه 19 آذر 1388  11:55 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها