0

صنایع دستی خوزستان

 
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

صنایع دستی خوزستان

مینا کاری ..

مینا کاری یکی از رشته های خاص خوزستان بوده و در سطح استان . خصوصا در شهرستان اهواز . اکثرا توسط اقلیت مذهبی . به نام صائبین . روی طلا و نقره شکل میگیرد . و دارای نقوش زیبای سنتی و بومی خاص جنوب از قبیل نخل . رودخانه . شتر . قایق . پل معلق اهواز و .. بوده ودر انواع مختلف دستبند . گردن بند . انگشتر . گوشواره . و سینه ریز . تولید میگردد .

همچنین ملیله کاری نقره نیز از دیگر رشته های ظریف و زیبای استان میباشد که عمدتا در شهرستانهای اهواز و دزفول و ابادان صورت میگیرد .

 کپو ..

یکی از رشته های بومی و خاص است که با پیچش ساقه های مرکزی و جوان نخل به دور ساقه های کرتک شکل میگیرد . که با نقش اندازی کامواهای الوان . بر زیبایی ان می افزایند . مرکز بافت کپو . دهستان شهیون واقع در شهرستان دزفول بوده که معمولا به شکل سبد های دردار و بدون در و سینی در اندازه های مختلف به صورت رنگی و ساده بافته میشود

 احرامی ..

احرامی نوعی زیر انداز محسوب میشود که در قدیم به عنوان سجاده نماز و در ابعاد محدود ۹۰ در ۷۰ تولید میشد . ولی اکنون در ابعاد مختلف بافته شده و گاهی تا ۳ متر . به عنوان کناره یا روپله ای نیز سفارش داده میشود . احرامی در استان خوزستان . بر روی دارهای سنتی دو وردی تولید میگردد . مواد اولیه ان را نخ پنبه و پشم تشکیل داده و مراکز بافت ان شهرستانهای شوشتر . دزفول وبهبهان هستند .

 قالی محلی ..

نوعی قالی با کیفیت بالا و نقوش بسیار متنوع در شهرهای شمال استان . مسجد سلیمان . اندیمشک . ایذه . توسط زنان و دختران بختیاری بدون به کارگیری نقشه از پیش طراحی شده و فقط با استفاده از ذهن خلاق خود . با الهام از طبیعت و محیط اطراف زندگی انان بافته میشود . این نقوش بسیار متنوع و چشم نواز است . مثل . شانه . گل . کاسه . ماهی . پروانه و ...

 حصیر ..

در جنوب استان و در شهر های شادگان . دشت ازادگان . ابادان . و خرمشهر با به کارگیری ساقه های نخل که به وفور . در این مناطق یافت میشود درست میشود . از سالها پیش محصولات زیبایی چون سفره های گرد . سبد های بزرگ و کوچک . کلاه های حصیری و .. بافته میشده است .

 محرق ..

محرق کاری در استان خوزستان رشته ای جوان محسوب میشود . ولی به دلیل فراوانی مواد اولیه ان در استان گسترش وسیعی داشته و هم اکنون در مراکز اموزش صنایع دستی استان به علاقه مندان اموزش داده میشود . محرق کاری شباهت زیادی به معرق چوب دارد با این تفاوت که تابلو های محرق ساده تر و در نتیجه سریع تر از تابلو های معرق ساخته میشود .

مواد اولیه محرق . ساقه جو و گندم است که با تکنیکی بسیار ساده بر روی زمینه پارچه ای و یا سطوح صاف چسبانده میشود .

 گلیم ..

هفتگل . یکی از بخش های شهرستان رامهرمز از مناطق عمده تولید گلیم است که اکثر بافندگان ان ترک زبان هستند . در شروع و خاتمه گلیم هفتگل . حاشیه ای به نام ملیله بافته میشود که خاص این منطقه است .

 خراطی ..

هنر . و صنعت خراطی در شهر دزفول رایج بوده و عمدتا در بازار قدیم درفول تولید میشود . محصولات زیبایی از قبیل مبلمان جا لباسی . قلیان . گهواره . سبد های نگهداری مجلات و روزنامه . نرده . میل زورخانه . جا کفشی . جا لباسی و ظروف مختلف و ظریف هنری از انواع چوب به ویژه چوبی به نام جغ . از عمده تولیدات این هنر و یا صنعت میباشد . خراطی در دزفول یکی از هنر های با سابقه میباشد .

 نساجی سنتی ..

نساجی سنتی در استان خوزستان خصوصا در شهرهای شوشتر و دزفول به سال های بسیار دور بر میگردد . به طوری که پوشش خانه کعبه از دیبای شوشتر بافته شده است . نساجی سنتی بر روی دستگاه سنتی به صورت دو وردی و چهار وردی بافته میشود . از عمده محصولات نساجی سنتی میتوان از جاجیم . زیلو . موج . ملحفه . چادر شب و لنگ .. نام برد .

 عبا ..

بافت عبا در شهر بهبهان به سالهای دور بر میگردد و معروفیت ان مدیون کیفیت مناسب بافت و مواد اولیه ان است. عبا در بهبهان از پشم شتر و نیز از پشم نژاد خاصی از گوسفند عربی بافته میشود و به جز عرضه در بازار داخلی به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر میگردد

 گیوه ..

گیوه پاپوشی بسیار و راحت است که تولید ان در شهرهای دزفول . بهبهان و شوشتر رواج دارد . و مواد اولیه این هنر . پوست گاو . پنبه . نخ تابیده . پارچه نازک نخی . کتیرا و پوست دباغی شده . موی بز و چسب است که با ابزاری چون سندان چوبی . مشته . درفش . دواگیر . چاقو و .. تولید میگردد .

 ورشو ..

ورشو سازی دزفول که از نظر اهمیت دومین رتبه را پس از ورشو سازی شهرستان بروجرد به خود اختصاص داده . تولیدات ورشو عبارتند از . ظروف بسیار متنوع و کاربردی . چون سماور . قلیان . پارچ . لیوان . گلاب پاش . تنگ . قدح . و ..

 معرق ..

معرق در لغت به معنای رگه رگه و قطعه قطعه است . هنر معرق از بریدن و کنار هم گذاشتن قطعات چوب یا فلز صدف . خاتم . استخوان و یا عاج که ایجاد یک طرح و الگوی مشخص نماید گفته میشود .

سابقه این هنر در استان خوزستان مشخص نیست ولی گسترش این رشته در سالهای اخیر موجب پیشرفت هنرمندان و صنعتگران زیادی در اکثر شهرهای خوزستان و به صورت عمده در اهواز و دزفول شده است

 گبه ..

گبه که در اکثر مناطق روستایی در شمال و شرق استان . در گویش محلی به ان خرسک میگویند . توسط زنان و دختران بختیاری بدون نقشه و به صورت ذهنی بافته میشود . از مراکز عمده تولید این بافته ها بخش لالی شهر مسجد سلیمان و بخش الوار گرمسیری شهر اندیمشک است .

 

           منبع : مجله پروازی هما

پنج شنبه 19 آذر 1388  9:43 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها