0

ستاره دریایی

 
pop2000
pop2000
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 609
محل سکونت : مرکزی

ستاره دریایی

 

ستاره دریایی

دانشمندان رباتی ساخته‌اند كه می‌تواند خود را با محیط تطبیق دهد و در صورت صدمه دیدن، آسیب را كشف كرده و به نحوی نقص ناشی از آن را جبران كند

ستاره دریایی

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوری اطلاعات ایران، از ایرنا، در موقعیتهای جدید یا خطرناك كه امكان بروز صدمات یا آسیب‌های غیرمنتظره وجود دارد توانایی جبران این آسیب‌ها می‌تواند نقش حیاتی داشته باشد.

پژوهشگران دانشگاه كورنل در نیویورك یك ربات چهار پا ساخته‌اند كه صدمات وارده به خود را درمی‌یابد و نحوه انطباق با وضعیت جدید و ادامه حركت را پیدا می‌كند.

بیشتر رباتها كاربردهای صنعتی دارند و محیط آنها هیچ گاه تغییر نمی‌كند اما برای استفاده از رباتها در خانه یا محیطهای آزاد، رباتها باید بتوانند خود را با تغییرات محیطی سازگار كنند.

ربات جدید در هر مفصل خود سنجنده شیب و زوایه دارد و با استفاده از اطلاعات این سنجنده‌ها، یك الگوی رایانه‌ای برای حركت و ساختار خود ایجاد می‌كند وقتی سنجنده‌ها تغییری را در محیط نشان دهند ربات الگوی خود را تغییر می‌دهد و خود را با محیط سازگار می‌كند.

در حالی كه بیشتر ربات‌ها با استفاده از یك الگوی رایانه كه بر اساس آن برنامه‌ریزی شده‌اند كار می‌كنند، ربات جدید الگوی خود را با تجزیه و تحلیل نحوه واكنش اجزای ساختار خود به فرمان حركت تهیه می‌كند. این توانایی امكان تغییر برنامه در صورت بروز یك اتفاق غیرمنتظره را میسر می‌سازد.
ستاره دریایی

در یك آزمایش هنگامی كه پژوهشگران یكی از پاهای ربات را كوتاه كردند، ربات نحوه گام برداشتن خود را تغییر داد درست مانند انسانی كه پای او صدمه دیده و لنگ لنگان راه خود را ادامه می‌دهد.

جوزف بونگارد از دانشگاه ورمونت می‌گوید این ربات هر چند بطور رسمی نامگذاری نشده است، اما به ستاره دریایی شهرت یافته است. ربات ستاره دریایی برخلاف جانور واقعی كه پنج پا دارد دارای چهار پا است.

ستاره دریایی واقعی در صورتی كه پای آن قطع شود می‌تواند دوباره پای جدیدی برای خود بسازد.

كریستف آدامی از دانشكده علوم حیات كاربردی "كك گراجوئیت ‪ Graduate‬ ‪ "Keck‬در كالیفرنیا می‌گوید الگوی رایانه‌ای درون این ربات به آن این امكان را می‌دهد كه تصویری از خود داشته باشد.

گام بعدی ساخت رباتی است كه می‌تواند شناختی از محیط اطراف خود بدست آورد، در آن صورت ربات قادر به كاوش در محیط خواهد بود و در صورت برخورد با مانع مكث می‌كند و به فكر یافتن راهی می‌افتد.

امكان استفاده از این فناوری در محیطهای دیگر نیز وجود دارد.

بطور مثال امكان برنامه‌ریزی رایانه‌ای برای پل وجود دارد بطوری كه حركات و لرزش خود را كنترل كند، برنامه‌ریزی رایانه‌ای می‌تواند تغییری را كه نشانگر اشكال در برخی قسمتهای پل است حس كند و با روشن كردن چراغ قرمز عبور و مرور خود را متوقف كند و هشداری برای پلیس راه بفرستد.

محققان در حال مطالعه برای یافتن كاربردهای دیگری برای این فناوری و نیز پیچیده‌تر كردن آن هستند

 


يار هميشگي و همراه راسخون
www.user7.persianblog.ir


 

دوشنبه 16 آذر 1388  11:43 AM
تشکرات از این پست
milad_1986
milad_1986
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 22
محل سکونت : خوزستان

پاسخ به:ستاره دریایی

جالب و خواندنی بود

   اگر خداوند آرزویی را در دلت نهاد بدان

توانایی رسیدن به آن را در وجودت قرار داده

سه شنبه 17 آذر 1388  6:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها