0

آنچه باید در مورد کلسترول بدانیم

 
magam4u
magam4u
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1388 
تعداد پست ها : 976
محل سکونت : اصفهان

آنچه باید در مورد کلسترول بدانیم

لسترول يک ماده مومي شبيه به چربي است که توسط کبد در بدن ساخته مي شود. اين ماده بخشي از هر سلول بدن را تشکيل مي دهد و اعمال بسيار حياتي دارد.

بدن ما به چند دليل به کلسترول نيازمند است که عبارتند از:
- حفظ ديواره هاي سلولي سالم
- ساختن هورمون ها (مواد شيميائي پيام رسان در بدن)
- ساختن ويتامين D
- ساختن اسيدهاي صفراوي که به هضم چربي کمک مي کنند.
به گزارش بخش بهداشت سايت اينترنتي ياهو ، گاهي اوقات بدن بيش از حد نياز کلسترول توليد مي کند و اين کلسترول زيادي وارد جريان خون مي شود.
سطوح بالاي کلسترول در خون مي تواند رگهاي خوني را مسدود نمايد و احتمال حملات قلبي را افزايش دهد.
در شکل زير چگونگي رسوب کلسترول در ديواره عروق نشان داده شده است:
قسمت زرد رنگ مشخصه کلسترول رسوب کرده در ديواره رگ است که در بيماري آرترواسکلروزيس در ديواره عروق مشاهده مي شود.
اين حالت رسوب چربي و ايجاد پلاک در ديواره رگ ، نهايتا منجر به باريک شدن آن و اختلال در جريان خون مي شود.
با مصرف چربي هاي اشباع شده ، نوعي از چربي که در غذاهاي حيواني از جمله گوشت و محصولات لبني موجود است ، بدن کلسترول بسيار زيادي را توليد مي کند.
علاوه بر کلسترولي که خود بدن مي سازد ، درصد کمي از آن را هم از غذاها دريافت مي کند.
تنها غذاهي حيواني مانند گوشت ، تخم مرغ ، و فرآورده هاي لبني حاوي کلسترول هستند. غذاهاي گياهي مانند ميوه ها ، سبزيجات و دانه ها کلسترول ندارند. كلسترول
 كلسترول يک ماده مومي شبيه به چربي است که توسط کبد در بدن ساخته مي شود.اين ماده بخشي از هر سلول بدن را تشکيل مي دهد و اعمال بسيار حياتي دارد.بدن ما به چند دليل به کلسترول نيازمند است که عبارتند از:

- حفظ ديواره هاي سلولي سالم
- ساختن هورمون ها (مواد شيميائي پيام رسان در بدن)
- ساختن ويتامين د
- ساختن اسيدهاي صفراوي که به هضم چربي کمک مي کنند.
به گزارش بخش بهداشت سايت اينترنتي ياهو ، گاهي اوقات بدن بيش از حد نياز كلسـترول توليد مي کند و اين کلسـترول زيادي وارد جريان خون مي شود. رسوب چربي و ايجاد پلاک در ديواره رگ ، نهايتا منجر به باريک شدن آن و اختلال در جريان خون مي شود و احتمال حملات قلبي را افزايش مي دهد.
علاوه بر کلسـترولي که خود بدن مي سـازد ، درصدکمي از آن را هم از غذاها دريافت مي کند. با مصرف چربي هاي اشـباع شده ، نوعي از چربي که در غذاهاي حيواني از جمله گوشـت و محصولات لبني موجود است ، بدن كلسترول بسيار زيادي را توليد مي کند.البته تنها غذاهاي حيواني مانند گوشت ، تخم مرغ ، و فرآورده هاي لبني حاوي کلسترول هستند. غذاهاي گياهي مانند ميوه ها ، سبزيجات و دانه ها کلسترول ندارند.
انواع مختلف کلسترول
- کلسترول ليپوپروتئين با دانسيته کم (LDL) نوع بد کلسترول است و احتمال بيشتري دارد که موجب انسداد عروق و در نتيجه افزايش احتمال حمله قلبي شود.
- کلسترول ليپوپروئتين با دانسيته بالا (HDL) که نوع خوب کلسترول است و به خروج کلسترول بد از رگهاي خوني کمک کرده احتمال حمله قلبي را کاهش مي دهد.
بخش اعظم کلسترول توسط کبد ساخته مي شود ، و تنها درصد کمي از آن از طريق غذا وارد بدن مي شود. اما هر چه مصرف چربي اشباع شده بيشتر باشد بدن ما هم کلسترول بيشتري مي سازد.
بسياري از افراد بدون مصرف دارو و تنها با رعايت رژيم غذائي مناسب و داشتن فعاليت بيشتر ، مي توانند کلسترول خونشان را پايين نگه دارند.
با توجه به اينکه تنها غذاهاي حيواني حاوي کلسترول هستند ، غذاهاي گياهي که فاقدكلسترول مي باشند مي توانند جايگزين مناسبي باشند.
چربي هاي اشباع شده
اين گروه از چربي ها بزرگتـرين عامل افزايش کلسـترول نوع بد در خون محسوب مي شوند. اين نوع چربي در محصولات با منشاء حيواني از جمله: کره ، پنير ، شير ، بستني ، خامه و گوشت هاي چرب موجود است. البته در برخي روغن هاي گياهي مانند روغن نارگيل ، روغن خرما و روغن هسـته خرما نيز وجود دارد. لازم به ذکر است که اکثر ديگر انواع روغن هاي گياهي حاوي چربي اشباع نشده و سالم هستند.
مصرف غذاهاي حاوي چربي اشـباع شده باعث افزايش کلسـترول مي شود که نهايتا منجر به تنگ شدن ديواره عروق مي گردد، در نتيجه افزايش فشار خون و فشار وارده بر قلب براي حفظ جريان خون کافي در سراسر بدن الزامي است.
چربي هاي اشباع نشده
اين نوع چربي ها در صورتي که جايگزين چربي اشباع شده شوند ، کلسترول بد خون را کاهش مي دهند.
دونوع چربي اشباع نشده به اشکال Monoو Polyوجود دارند. اکثر روغن هاي گياهي مايع (بجز روغن نارگيل و خرما) از نوع غير اشباع هستند.از انواع چربي هاي اشـباع نشده Monoمي توان به روغن زيتون و کانولا اشاره کرد و از انواع روغن هاي اشباع نشده نوع Poly ، روغن آفتاب گردان ، روغن ذرت ، و روغن سويا را مي توان نام برد.
اما بايد توجه داشت چربي هاي اشباع نشده با آنکه بر نوع اشباع شده ارجحيت دارد و در کاهش کلسترول بد خون موثر است ، به دليل آنکه که از کالري بالايي برخوردارند ، بايد در مصرف آن نيز محدوديت قائل شد.
اسيدهاي چرب ترانس
اين نوع از چربي ها بهنگام جامد شدن روغن هاي گياهي (همان فرآيند هيدروژناسيون) تشکيل مي شوند و مي توانند باعث افزايش کلسترول نوع بد و کاهش کلسترول نوع خوب شوند.
اين نوع اسيدهاي چرب در غذاهي سرخ شده ، کالاهاي غذائي آماده (مانند دونات ، بيسکويت ، شيريني هاي خشک و کلوچه) غذاهاي فرآيند شده و انواع مارگارين يافت مي شود.
چربي هاي هيدروژنه
به روغن هايي که جامد شده اند (مانند مارگارين و کره جامد) گفته مي شود.از مصرف غذاهاي تهيه شده با اين روغن ها بايد اجتناب کرد،چرا که حاوي مقادير زيادي از اسيدهاي چرب ترانس هستند که با ايجاد بيماري هاي قلبي ارتباط دارند.
به هنگام خريد مواد غذائي به برچسب آنها دقت کنيد. واژه هيدروژنه يا اشباع شده بهم مرتبطند.
زماني که هيدروژن به روغن آن اضافه گردد در واقع به چربي اشباع شده تبديل مي شود که اين همان معناي واژه هيدروژنه است.
چربي هاي نسبتاً هيدروژنه
اين اصطلاح به روغن هايي اطلاق مي شود که بخشي از آنها بصورت جامد در آمده است.از غذاهاي تهيه شده با اين نوع چربي نيز بايد پرهيز نمود ، زيرا آنها هم حاوي سطوح بالائي از اسـيدهاي چرب ترانس هستند که در ايجاد بيماري هاي قلبي نقش دارند.

از شما دوستانِ عزیزم در راسخون استدعا دارم ، این اشعار رو بخونید و پخش کنید ، ان شاءالله در ثوابش شریک باشید

 

روزهٔ کودکانه . نماز کودکانه . قرآنِ کودکانه
 

وبلاگ مجموعه اشعار بنده حقیر :

http://delsoroodeha.rasekhoonblog.com

چهارشنبه 11 آذر 1388  3:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها