0

10 بازيکن رکوردار بازي در ليگ ايران

 
e_nabizadeh
e_nabizadeh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 356
محل سکونت : تهران

10 بازيکن رکوردار بازي در ليگ ايران

10 بازيکن رکوردار بازي در ليگ ايران

گل: برگزاري ليگ در ايران سابقه اي 40 ساله دارد و طي اين مدت ليگ باشگاههاي کشور با نامهاي مختلفي برگزار شده است. در تاريخ برگزاري ليگ فوتبال در ايران، محمدرضا طهماسبي کاپيتان فعلي تيم پيکان بيشترين بازي را انجام داده است و در حال حاضر رکوردار محسوب مي شود. با بازگشت مهدي تارتار، رقابت اين دو بازيکن دوباره  جالب خواهد شد.در فصل گذشته  ليگ برتر رکورد بيشترين بازي در تاريخ ليگ شکسته شد و مهدي تارتار و محمدرضا طهماسبي کاپيتانهاي دو تيم راه آهن و پيکان اولين بازيکناني شدند که در تاريخ ليگ از مرز 300 بازي عبور کردند. 10 بازيکني که بيشترين بازي را در ليگ انجام داده اند عبارتند از:

1. محمدرضا طهماسبي (325 بازي)

کاپيتان تيم پيکان متولد 1351 است و از فصل 73 تاکنون در ليگ حضور دارد. طهماسبي براي تيمهاي کشاورز، شهرداري تبريز، بهمن و پيکان در ليگ بازي کرده است و به جز فصل 76 و نيم فصل اول 77 که در تيم نيروي زميني حضور داشت و همچنين فصل 84 که در دسته اول بازي کرد، در ساير ادوار ليگ به ميدان رفته است. طهماسبي از فصل 79 پيراهن تيم پيکان را بر تن دارد و 220 بازي خود را در ليگ براي تيم پيکان انجام داده است. 

2. مهدي تارتار (308 بازي)

مهدي تارتار متولد 2 مهر 1351 است که براي اولين بار در فصل 70 جام آزادگان با تيم پاس در ليگ حضور يافت. تارتار با تيمهاي پاس، سپاهان،بهمن، تراکتورسازي، پرسپوليس، ابومسلم و راه اهن در ليگ بازي کرده است و تاکنون دو بار با پاس و 2 بار نيز با پرسپوليس عنوان قهرماني ليگ را بدست آورده است. وي  دو فصل  ليگ را نيز به دليل حضور در دسته پايين تر با تيمهاي بهمن و راه اهن از دست داده است. بيشترين بازي تارتار براي يک تيم  با راه اهن بوده است که  103 بازي براي اين تيم انجام داده است.

3. محمود فکري (299 بازي)

اگر اختلافات او با تيم شيرين فراز به پايان مي رسيد، فکري اولين بازيکني مي شد که به رکورد 300 بازي در ليگ دست مي يافت اما او در عدد 299 متوقف شد. فکري در فصل 70 ليگ آزادگان با تيم نساجي مازندران براي اولين بار در ليگ به ميدان رفت و به جز دو فصل 72 که با استقلال در دسته سوم بازي کرد و فصل 75 که با تيم سپاسي در دسته دوم ليگ آزادگان حضور داشت، تا دو فصل پيش يکي از حاضران در ليگ بود. وي 240 بازي خود را با تيم استقلال انجام داده است و رکوردار بازي براي اين تيم در تاريخ باشگاه استقلال است. فکري دو بار در سالهاي 79 و 84 با استقلال قهرماني ليگ را تجربه کرد. نساجي، استقلال، سپاسي و شيرين فراز تيمهاي فکري در دوران بازيگري بودند.

4. عليرضا پورمند (296 بازي)

با 96 بازي متوالي در ليگ برتر هنوز رکورددار است. پورمند از فصل 73 تا 84 با تيمهاي بانک تجارت، سپاهان، ذوب آهن، پاس، سپاسي و ابومسلم در ليگ بازي کرد و تا دو فصل فصل قبل رکورد بيشترين بازي در اختيار وي بود که توسط فکري شکسته شد. پورمند در 3 دوره اول ليگ برتر در همه بازيهاي تيمش حضور داشت و از اين نظر رکورد منحصر بفردي دارد.

5. حسين معمار (284 بازي)

مدافع 38 ساله پيکان يکي از باثبات ترين بازيکنان تاريخ ليگ به شمار مي رود. معمار از فصل 75 با تيم بهمن بازي در ليگ را تجربه کرد و به جز فصل 77 که با اين تيم در دسته دوم حضور داشت، در ساير ادوار ليگ بازي کرده است. معمار براي تيمهاي بهمن، سايپا و پيکان بازي کرده است. اين مدافع با سابقه خيلي دير در ليگ بازي کرد، وگرنه تاکنون رکورد بيشترين بازي را به خود اختصاص داده بود. معمار تا قبل از سال 75 در تيم فتح بازي مي کرد که در دسته هاي پايين تر حضور داشت. وي از معدود بازيکناني است که در همه 9 دوره ليگ برتر بازي کرده است.


6. آرمناک پطروسيان (277 بازي)

دروازه بان ارمني تيمهاي سپاهان و ذوب اهن از فصل 75 تا 85 در ليگ ايران حضور داشت و در مجموع 277 بازي انجام داد که در بين همه دروازه بانان تاريخ ليگ رکوردار است. آرمناک همچنين رکورد 127 بازي متوالي در ليگ را نيز ثبت کرده است که فعلا بعيد است به اين زودي شکسته شود. وي 55 بازي براي  ذوب آهن و 222 بازي براي سپاهان انجام داده است.

7. کريم باقري (273 بازي)

کاپيتان سرخپوشان پايتخت يکي از باسابقه ترين بازيکنان ليگ است که از فصل 70 تاکنون در ليگهاي آزادگان و برتر حضور داشته است. کريم باقري 36 ساله با تيمهاي کشاورز، تراکتورسازي و پرسپوليس سابقه بازي در ليگ را دارد و از فصل 76 تا 88 نيز  به مدت 5 فصل در تيمهاي خارجي بازي کرده است. کاپيتان قرمزها 180 بازي براي پرسپوليس در ليگ  انجام داده است و از اين حيث نفر سوم در تاريخ پرسپوليس به شمار مي رود. کريم براي عبور از 300 حداقل دو فصل ديگر نيز بايد در ليگ برتر بازي کند.

8. يدالله اکبري (273 بازي )

هافبک نيمکت نشين استقلال در فصل گذشته فقط 13 بازي انجام داد و با بازگشت مجدد به پاس در اين فصل، امار تعداد بازيهاي خود در ليگ را به 273 رساند. اکبري از فصل 76 تاکنون با تيمهاي سايپا، استقلال تهران، استقلال اهواز، صبا و پاس در ليگ به ميدان رفته است و بيشترين بازي را نيز براي آبي پوشان تهراني با 87 بازي انجام داده است.

9. يحيي گل محمدي ( 258 بازي )

سرمربي و کاپيتان سابق تيم صبا باتري باسابقه ترين بازيکن تاريخ ليگ محسوب مي شود که تداوم 20 ساله در ليگ داشته است. وي در فصل 68 که اولين دوره ليگ بعد از انقلاب بود، با تيم تراکتور سازي به ميدان رفت و در فصل گذشته نيز براي صبا بازي کرد. فاصله اولين و آخرين بازي يحيي گل محمدي 20 سال بوده است که رکورد جالبي به شمار مي رود.وي با تيمهاي تراکتورسازي، بانک تجارت، پرسپوليس، فولاد و صبا باتري در ليگ بازي کرده است و 3 فصل را نيز به دليل حضور در تيمهاي رده پايين از دست داده است.

10. مجيد بصيرت ( 228 بازي )

سرپرست فعلي و کاپيتان سابق سپاهان نيز بيشترين بازي را براي سپاهان در ليگ انجام داده است. بصيرت که تمام دوران فوتبال خود را در اين باشگاه اصفهاني سپري کرده است،  قبل از آغاز دومين دوره ليگ برتر از فوتبال خداحافظي کرد و در چهار فصل اخير نيز سرپرست اين تيم اصفهاني بوده است.
سه شنبه 10 آذر 1388  2:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها