0

آداب ذکر و ختم صلوات

 
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

آداب ذکر و ختم صلوات

آداب ذکر و ختم صلوات
1.طهارت : شرط قبولي و استجابت دعا و ذکر ختم صلوات ، داشتن طهارت جسم و باطن مي باشد .
2.قطع اميد : شرط استجابت دعا ، قطع اميد از همه مي باشد . جسم و جان ذاکر بايد فقط به اميد خدا باشد . حضرت امام صادق عليه السلام مي فرمايند : بايد از تمام مردم نااميد گشت و جز به درگاه خدا اميدي نداشت .
3.يقين : شرط استجابت دعا اين است که ذاکر يقين داشته باشد که خدا توانايي آن را دارد که هرچه اراده فرمايد انجام دهد .
4.دعاي غريقي : يعني اينکه جز خدا نجاتي براي خود نمي بيند ، و کمک و نجات را فقط از آنِ خداوند بداند و بس ، زيرا خداوند به عيسي بن مريم ( ع) فرمود : مرا چون غريقي دعا کن که پناه و نجاتي جز من نداري .
5.ستايش : ستايش خدا قبل از شروع ذکر ، از لوازم مهم بندگي مي باشد ، زيرا حضرت امام علي عليه السلام مي فرمايند : ستايش پيش از درخواست است ، يعني هر دعايي که پيش از آن حمد و ثناي تعالي نباشد ناتمام و بريده است .
6.اعتراف به گناه : يعني اعتراف کن که گناهان تو را از بساط قرب دور ساخته و موجبات بلا را فراهم آورده ، اعتراف بنما و عفو و پوزش از خداوند بخواه .
7.طلب عفو : يعني از برخي گناهاني که قلبت را تيره نموده و دعاهايت را حبس نموده ، طلب بخشش و عفو کن که کمترينش هفتاد مرتبه « استغفرالله و اتوب اليه » گفتن است .
8.حضور قلب : وقتي باطن خود را از نجاسات و شهوات نفساني پاک کردي و درون خود را درون تکاني کردي ، حضور قلب حاصل مي شود . رسول خدا صلي الله عليه و آله مي فرمايند : آن مقدار از نماز قبول مي شود که به خدا توجه قلبي داشته باشي .
9.نيت قلب : از مهمترين مسايل و آداب ذکر و ختم و توسل ، نيت قلبي است که اگر تحقق نيابد زبان به ذکر حقيقي مشغول نمي شود و قلب سرگرم چيز ديگري است . حضرت امام صادق عليه السلام مي فرمايند : صلوات را با خلوص و نيت قلبي بگوييد .
10. زمان : براي بعضي ذکر ها و صلوات ها زمان مخصوصي با کيفيت ويژه اي تعيين شده است ؛ چنانکه معصومين عليهم السلام براي بعضي از صلوات ها ، پس از نماز صبح يا بعد از نماز مغرب ، يا شب و روز ، يا عصر روز پنجشنبه ، يا روز جمعه و يا شب جمعه را معين فرموده اند .
11 . عدد ذکر : انتخاب عدد ذکر يکي از احکام مهم ذکر و ختم است که بايد به آن توجه داشت ؛ يعني همان تعداد و مقداري که از ناحيه معصومين عليهم السلام معين شده است عمل کرد ، چنانکه براي صلوات سه مرتبه ، ده مرتبه ، صد مرتبه و هزار مرتبه را بيان فرموده اند
سه شنبه 10 آذر 1388  11:42 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها