0

رهنورد و سروش در لیست 100 متفکر سال فارین‌پالیسی; پاداش تحریک به ناآرامی و مخالفت با جمهوری اسلامی

 
e_nabizadeh
e_nabizadeh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 356
محل سکونت : تهران

رهنورد و سروش در لیست 100 متفکر سال فارین‌پالیسی; پاداش تحریک به ناآرامی و مخالفت با جمهوری اسلامی

پاداش تحریک به ناآرامی و مخالفت با جمهوری اسلامی؛ رهنورد و سروش در لیست 100 متفکر سال فارین‌پالیسی


نشریه امریکایی  فارین پالیسی اسامی 100متفکر برگزیده سال 2009 خود را در حالی منتشر کرد که نام زهرا رهنورد و عبدالکریم سروش را نیز در کنار 98 اسم دیگر قرار داده است.

به گزارش رجانیوز، نام رهنورد و سروش در کنار اوباما، دیک چنی، جورج سوروس، فوکویاما، فرید زکریا، دیوید پترائوس و دیگر کسانی که در جلب نظرات دولت امریکا مهم و تأثیرگذار بوده اند، قرار گرفته است.

زهرا رهنورد به علت رهبری آنچه که جنبش سبز در ایران خوانده شده و ایجاد چالش برای احمدی نژاد رئیس‌جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال قرار گرفته است. دعوت از شیرین عبادی برای حضور در دانشگاه الزهرا(س) در دوره ریاست رهنورد بر این دانشگاه نیز مورد توجه فارین پالیسی قرار گرفته است. مغز متفکر پشت پرده آنچه که جنبش سبز خوانده شده و همکاری با رهبر این جریان، علت اصلی انتخاب وی به عنوان یکی از 100 متفکر برتر جهان در سال 2009 بیان شده است.

این مجله یکی دیگر از دلایل انتخاب رهنورد را فعالیت های گسترده وی در انتخابات و پشتیبانی از موسوی و حمایت و سازماندهی راهپیمایی‌ها، فیس بوک، تویترو پیام هایی می داند که مورد توجه این مجله قرار گرفته است. حضور رهنورد به همراه موسوی در تبلیغات ریاست جمهوری و در کنار وی قرار گرفتن، از دیگر موارد مورد توجه این نشریه امریکایی است.

موسوی در جریان برنامه‌های تلویزیونی خود در انتخابات اخیر از همسرش به‌عنوان روشنفکرترین زن ایرانی نام برد. با این حال، رهنورد، یک روز پس از انتخابات و روشن شدن شکست همسرش، در اولین گفت‌وگوی خود به‌صورت تلفنی با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی مصاحبه و در بیان دلایل ادعای تقلب در انتخابات به مواردی مانند اینکه موسوی فرزند آذربایجان و داماد لرستان است و آذری‌ها و لرها فرزند و داماد خود را نمی‌گذارند و به فرد دیگری رأی دهند، اشاره کرد.

از سوی عبدالکریم سروش نیز یکی دیگر از 100 متفکر برجسته سال 2009 منتخب مجله امریکایی فارین پالیسی است که دنباله روی او از تفکرات کارل پوپر و دفاع از نظریه قبض و بسط شریعت از نقاط برجسته وی دانسته شده است. این مجله دلیل اصلی انتخاب وی را به عنوان 100 متفکر برتر سال 2009، مخالفت نظری و فکری علیه نظام جمهوری اسلامی بر شمرده است.

مجله فارین پالسی برای اولین بار در سال 1970 توسط ساموئل هانتینگتون منتشر شد. این مجله جایزه بهترن مجله ملی امریکا را در سال‌های 2003، 2007 و 2009 کسب کرده است. هم‌اکنون این مجله توسط کمپانی واشنگتن‌پست منتشر می شود.

در 29 سپتامبر سال 2008 کمپانی واشنگتن پست اعلام کرد که این مجله را از مرکز Carnegie Endowment for International Peace که یکی از مراکز عمده استراتژیک در زمینه امور خارجه آمریکا می‌باشد، خریداری کرده است.

دوشنبه 9 آذر 1388  11:00 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها