0

گياهان و نانو لوله !

 
shahdan
shahdan
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 1485
محل سکونت : تهران

گياهان و نانو لوله !

محققاني از دانشگاه آركانزاس در تخصص‌هاي زيست‌شناسي گياهي و نانوفناوري اقدام به كشت بذرهاي گوجه فرنگي در محيط رشد خزانه‌اي حاوي نانو لوله‌هاي كربني كرده‌اند و نتايج به دست آمده حاكي از جوانه زني زودتر از موقع اين بذرها و همچنين رشد سريع‌تر نشاي گوجه فرنگي نسبت به بذرهايي است كه در خزانه‌اي فاقد اين مكمل افزودني كشت شده‌اند .

نتايج جالب توجه پژوهش اخير در حالي است كه پيش از اين نقش ساختارهاي نانويي در تقويت قدرت جوانه زني گزارش شده بوده، اما تا كنون هيچ گونه توضيحي درخصوص اين پديده پيشنهاد و مطرح نشده است .

اين در حالي است كه محققان خاطرنشان كرده‌اند از قرار معلوم اين نانو لوله‌ها در پوشش ضخيم بذر رخنه كرده و زمينه ورود سريع‌تر و بيشتر آب را به درون اين دانه‌هاي خشك فراهم مي‌كنند و همين فرآيند مي‌تواند توضيح مناسبي بر چگونگي تقويت جوانه‌زني از سوي اين ريزساختارهاي اعجاب انگيز تلقي شود .

  طرح آزمايشي محققان مشتمل بر قرار دادن 270 بذر استريل شده گوجه فرنگي در محيط كشت خزانه‌اي محتوي نانو لوله‌هاي كربن با غلظت‌هايي بين 10 تا 40 ميكروگرم در ميلي ليتر بود كه در اين ميان گروهي مشتمل بر 90 بذر در خزانه‌اي فاقد اين مواد به عنوان شاهد آزمايش نيز درنظر گرفته شدند .

نتايج نشان داد پس از 3 روز هيچ كدام از بذرهاي خزانه شاهد جوانه نزده‌اند، اما بيشتر از 30 درصد بذرهاي واقع در معرض نانو لوله‌ها در حال سبز شدن بودند.  

سلامت باشید
یک شنبه 8 آذر 1388  4:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها