0

مایانها با کمک معابد برای خدایان خود موسیقی می نواخته‌اند

 
dastanpor
dastanpor
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 777
محل سکونت : تهران

مایانها با کمک معابد برای خدایان خود موسیقی می نواخته‌اند

محققان با بررسی ساختار ویژه معابد تمدن باستانی مایا احتمال دادند صدای موسیقیایی بارش باران ناشی از راه رفتن در این معابد به این دلیل به وجود می آید که مایانها از این معابد برای نواختن موسیقی برای خدایان خود استفاده می کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، هرم ال کاستیلو واقع در مکزیک یکی از زیباترین و مرموزترین آثار به جا مانده از تمدن مایا به شمار می رود. یکی از خصوصیات جالب توجه این معبد صدای بارش باران در زمانی است که بازدیدکنندگان در حال بالا رفتن از پله های این معبد هستند، ویژگی که برخی از باستان شناسان آن را به تلاش مایانها برای برقراری ارتباط با خدایان نسبت می دهند.

کشف صدای موسیقی بارش باران در معبدی دیگر که از این تمدن کهن به جا مانده است نشان می دهد که حداقل برخی از معابد در مکزیک به این منظور ساخته شده اند تا این نوع صدای موسیقیایی از بارش باران از آن به گوش برسد. در برخی از این معابد ساختار پلکانی و سکو با یکدیگر ترکیب شده اند در حالی که در برخی معابد مانند ال کاستیلو ساختار پلکانی متساوی مشابه اهرام مصر خودنمایی می کند.

محققان از گذشته با صدای موسیقیایی بارش باران تحت تاثیر راه رفتن بر روی پلکان این معبد آشنا بودند اما تا کنون نمی دانستند که چگونه صدای قدمهای انسان در چنین مکانی به صدای باران تبدیل می شود و آیا خلق این صدا منشایی عمدی دارد یا به شکلی اتفاقی به وجود آمده است.

به منظور تحقیقات بیشتر محققان کالج مهندسی مکانیک و الکتریک مکزیکو سیتی و موسسه فناوری جورجیا به مقایسه فرکانسهای صوتی اصوات ایجاد شده ناشی از راه رفتن مردم در معبد ال کاستیلو و معبد ماه در مرکز مکزیک پرداختند. در هر یک از این اهرام صدای شنیده شده در پایه هرم زمانی که دانشجویی از پلکان بالا می رفت اندازه گیری می شد.

 

در نهایت محققان دریافتند صدای قدمهای انسان در هر دو معبد در طول موجی یکسان به صدای بارش باران تبدیل می شود این به آن مفهوم خواهد بود که این صدا تحت تاثیر حرکت امواج صوتی که در میان پلکان سفر می کنند و به سطوح مواج دیواره این معابد برخورد کرده و دچار شکستگی می شوند به اصواتی مشابه صدای بارش باران در هرم تبدیل می شوند.

از گذشته معبد ال کاستیلو به عنوان پایگاهی برای یکی از خدایان باستانی قوم مایا به نام "ککلکان" شناخته می شده است اما محققان معتقدند این معبد احتمالا به "شاک" خدای باران نیز تعلق داشته است زیرا نمادی از این خدای باستانی در فراز معبد ال کاستیلو کشف شده است.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، به گفته جورج کروز از محققان این پروژه معابد مکزیکی تمدن مایا در برخی باورها آلات موسیقی بوده اند و مایانها با کمک این معابد برای خدایان خود موسیقی می نواخته اند. با این حال تا کنون شواهد محکمی مبنی بر استفاده موسیقیایی از این معابد در تاریخ تمدن مایانها به دست نیامده است.

در عین حال فرانسیسکو استرادا بلی از دانشگاه بوستون معتقد است اغلب معابد مایا به عنوان کوه های مقدس شناخته می شده اند که محل اجتماع ابرها و زایش باران بوده اند و بر همین اساس صدای بارش باران خلق شده در این معابد می تواند به عنوان تایید استعاره ای خصوصیت باران زایی در این معابد به شمار رود.

یک شنبه 8 آذر 1388  8:33 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها