0

نوروز جهانی می شود!!!

 
dastanpor
dastanpor
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 777
محل سکونت : تهران

نوروز جهانی می شود!!!

مسئولان برای بهر‌ه‌برداری از ثبت جهانی نوروز برنامه‌ریزی كنند

 

 

جشن نوروز به‌عنوان یكی از ماندگارترین میراث معنوی ایرانیان، هشتم مهرماه جاری در فهرست آثار جهانی یونسكو به ثبت رسید.

این اتفاق مثبت می‌تواند سرآغاز تحولی در صنعت توریسم كشور شود. كارشناسان گردشگری و مدیران صنعت توریسم نیز اعتقاد دارند با توجه به موقعیت پیش آمده و ثبت نوروز به‌عنوان میراث معنوی باید از فرصت به دست آمده نهایت استفاده را برد و این به برنامه‌ریزی مسئولان فرهنگی كشور مربوط است.

حمیدرضا عامریان از كارشناسان گردشگری است كه نوروز را به‌عنوان یكی از عوامل همبستگی فرهنگی معرفی كرده و گفت: حتی در كشور مصر نیز به‌دلیل 77 سال حكومت هخامنشیان، نوروز شناخته شده است.

كشورهای آسیای میانه نیز با این مسئله آشنا هستند و مراسم نوروز را برگزار می‌كنند. با استفاده از همین موضوع است كه می‌توان به همدلی فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی رسید.

وی درباره برنامه‌هایی كه می‌توان برای معرفی نوروز تدوین كرد، اظهار داشت: ابتدا باید به دانشگاه‌های هنر اعلام كرد كه با موضوع نوروز به تولید اثر هنری بپردازند. در گام بعدی نیز باید برای برگزاری نمایشگاه و همایش‌های مرتبط با نوروز اقدام كرد.

میراث ماندگار ایرانیان

زاهد قادری، كارشناس گردشگری و جهانگردی هم با ذكر این نكته كه ثبت نوروز اتفاق مهمی برای ماست، به همشهری گفت: یكی از پذیرفته شده‌ترین جاذبه‌ها برای توریست‌ها، جاذبه‌های فرهنگی غیرملموس یا همان جاذبه‌های معنوی هستند كه به‌عنوان یك میراث از آنها یاد می‌شود.

در تمامی دنیا كشورهایی هستند كه این ظرفیت را دارند و از آن برای جذب توریست استفاده می‌كنند. به‌عنوان مثال كشوری مثل چین به‌دلیل داشتن برنامه‌های متنوع و البته برنامه‌ریزی اصولی كارهای مهمی در این زمینه انجام داده است.

قادری به جنبه‌های مختلف توجه به این موضوع نیز اشاره و تصریح كرد: از 2 جنبه می‌توان به مسئله نوروز توجه كرد:  اول از لحاظ اقتصادی كه عامل قدرتمند و درآمدزایی برای كشور به شمار می‌رود و دوم اینكه به‌عنوان تقویت‌كننده مناسبت‌های اجتماعی عامل مهمی است.

به‌طور مثال كشورهای آسیا یا اقیانوسیه چنین برنامه‌ای ندارند و ما می‌توانیم نوروز را در دوره 15 تا 17 روزه جشن بگیریم و با برنامه‌ریزی متناسب برای روزها به جذب گردشگر بپردازیم. مجموعه این عناصر موجب می‌شود تعلقات فرهنگی و اجتماعی شكل بگیرد و حس تعلق این فرهنگ برای ایران را به‌وجود بیاورد.

« باید برای نوروز برنامه‌ریزی كرد». این نكته‌ای است كه زاهد قادری در ادامه صحبت‌هایش به آن اشاره كرد‌ و گفت: باید از همین حالا برنامه‌ریزی را شروع كنیم. اگر می‌خواهیم برای كوتاه مدت برنامه‌ریزی كنیم باید 2 تا 3ماه قبل از نوروز برنامه بدهیم.

در بلندمدت هم می‌توانیم تورهای ویژه را برای بازارهای هدف مثل اروپا و آمریكا تعریف كنیم چراكه اگر ما این كار را انجام ندهیم كشورهایی مثل آذربایجان یا حتی افغانستان كه از همین حالا برای جذب توریست و گسترش گردشگری تلاش می‌كنند، دست به كار می‌شوند و این ظرفیت عظیم فرهنگی را از دست می‌دهیم.

جا نداریم

با فرض تدوین برنامه‌های ویژه برای معرفی نوروز، بحث امكانات برای پذیرایی از گردشگران احتمالی از مهم‌ترین نكاتی است كه نیاز به توجه جدی مسئولان دارد.

كیومرث غفاری از اساتید رشته گردشگری در دانشگاه نیز با اشاره به این موضوع گفت: بحث استقبال از گردشگران خارجی در ایام نوروز و تدوین برنامه‌های ویژه برای آنها موضوع خوبی است اما مسئله‌ای كه در مقابل مطرح می‌شود شلوغی هتل‌ها و اماكن اقامتی در ایام نوروز است كه حتی هموطنان ایرانی را نیز آزار می‌دهد.

كمبود جا و نداشتن ظرفیت كافی برای پذیرایی از مهم‌ترین مشكلات بخش گردشگری ماست. به همین دلیل است كه گردشگران خارجی ما معمولا از 15فروردین به بعد وارد كشور می‌شوند كه این روند ورودی تا اواخر خرداد ادامه دارد.

یک شنبه 8 آذر 1388  8:18 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها