0

لامپ‌ كم مصرف را دائما روشن نگذاريد

 
pop2000
pop2000
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 609
محل سکونت : مرکزی

لامپ‌ كم مصرف را دائما روشن نگذاريد

امروزه ديگر عصر لامپ‌هاي معمولي به پايان رسيده است و به تدريج لامپ‌هاي جديدي كه از نظر مصرف انرژي از كارايي بهتري برخوردار هستند، جايگزين لامپ‌هاي قديمي مي شوند.

در سال‌هاي اخير تلاش براي يافتن فناوري‌هاي جايگزين دوستدار محيط زيست يا به عبارت ديگر فناوري‌هاي سبز، به نتيجه رسيده و لامپ‌هاي فلورسنت كه در مقايسه با لامپ‌هاي معمولي انرژي كمتري مصرف مي‌كنند به بازار عرضه شده‌اند.

از آنجايي كه در سازمان‌ها و اداراتي كه براي تامين روشنايي از لامپ‌هاي فلورسنت لوله‌اي شكل 2/1 متري و 4/2 متري استفاده مي‌شود، معمولا به علت كند بودن روند بازگشت ميزان نور لامپ به حد طبيعي پس از روشن شدن، اغلب اين لامپ‌ها به طور دائمي روشن هستند، شايد اين‌طور به نظر برسد كه بهتر است در خانه نيز به منظور جلوگيري از افزايش مصرف انرژي، اين لامپ‌ها را به طور هميشگي روشن نگه داشته و با جلوگيري از خاموش و روشن كردن آن در هنگام خروج و ورود، ميزان مصرف انرژي را به ميزان قابل‌‌توجهي كاهش دهيم.

بهتر است براي صرفه‌جويي در مصرف انرژي در هنگام خروج از منزل لامپ‌هاي فلورسنت را نيز همانند لامپ‌هاي معمولي خاموش كنيد. اين در حالي است كه از سوي ديگر روشن و خاموش كردن متناوب لامپ‌هاي فلورسنت عمر مفيد اين لامپ‌ها را كاهش مي‌دهد و از آنجايي كه لامپ‌هاي فلورسنت جديد گرانقيمت‌تر هستند، افزايش طول عمر آنها حايز اهميت خواهد بود.

كارشناسان محيط زيست بر اين باورند كه توليد لامپ‌هاي فلورسنت و از رده خارج كردن آنها، پيامدهاي زيست محيطي نامطلوبي را به همراه خواهد داشت. به گفته متخصصان انرژي اگر قصد داريد براي مدت زمان بيش از پنج دقيقه مكاني را ترك ‌كنيد، بهتر است لامپ‌هاي فلورسنت را خاموش كنيد.

از ديدگاه زيست‌محيطي نيز مناسب‌ترين روش براي صرفه‌جويي در مصرف انرژي اين است كه اگر قصد استفاده از وسيله‌اي را نداريد آن را خاموش كنيد. حتي اگر يك لامپ فلورسنت را به دفعات خاموش و روشن كنيد، هزينه ناشي از كاهش طول عمر آن در مقايسه با هزينه مصرف انرژي بسيار كمتر خواهد بود.

يكي از راهكارهاي مناسب براي افزايش طول عمر لامپ‌هايي كه در طول شبانه روز به دفعات خاموش و روشن مي‌شوند اين است كه پس از مدتي اين لامپ‌ها را جايگزين لامپ‌هايي كنيم كه در قسمت‌هايي از خانه مورد استفاده قرار مي‌گيرند كه كمتر در معرض شوك ناشي از قطع و وصل ناگهاني جريان برق قرار دارند.

به نظر مي‌رسد با كاهش هزينه خريد لامپ‌هاي فلورسنت جديد و همچنين خاموش كردن اين لامپ‌ها در هنگام خروج از خانه بتوان با استفاده از اين روش به عنوان يك روش جايگزين مناسب، علاوه بر صرفه‌جويي در مصرف انرژي، بهاي برق مصرفي ماهانه را نيز به ميزان قابل توجهي كاهش داد.يار هميشگي و همراه راسخون
www.user7.persianblog.ir


 

شنبه 7 آذر 1388  5:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها