0

ازدواج های تو خالی!!!

 
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

ازدواج های تو خالی!!!

زندگی بالاترین نعمتی است كه خداوند به ما هدیه كرده است. ازدواج یعنی زندگی مشترك زن و مرد با این هدف كه در كنار هم، پهلو به پهلو قدم بردارند و رشد كنند. در زندگی زناشویی هم ضوابط و معیارهایی وجود دارد كه شناختن آن لازم و ضروری است. كمتر اتفاق می‌‌افتد كه دختر و پسر در آستانه ازدواج و حتی در ادامه زندگی مشترك از یكدیگر شناخت كافی به دست آورده و هدف از ازدواج را برای خود روشن كرده باشند. آنها اغلب طبق رسم و عادت عمل می‌‌كنند. ارزش‌ها، پیش‌داوری‌ها و فرهنگ اجتماعی در انتخاب آنها تاثیر دارند و بسیاری از ازدواج‌ها را در واقع دیگران ترتیب می‌‌دهند. اگرچه اصل مهم، انتخاب و تصمیم طرفین است اما محیط، اطرافیان و خانواده‌ها مستقیم و غیرمستقیم در این كار نقش دارند. در زندگی زناشویی خوشبختی وجود دارد به شرط آن‌كه برای رسیدن به آن تلاش كنیم، بنابراین شناختن عوامل موثر، ارزش‌ها، ضوابط و معیارها، آگاهی از قوانین حاكم بر روابط اجتماعی، شناخت آداب و رسوم و سنت‌های هر جامعه برای رسیدن به یك ازدواج موفق و دوام خانواده كاری بسیار مهم و ضروری است.ازدواجی كه با شناخت صحیح صورت گیرد، از خطر جدایی و طلاق می‌‌كاهد. هرچقدر انسان از خود و محیط زندگی‌اش بیشتر بداند، برای او  امكان عمل صحیح و درست بیشتر می‌‌شود. ازدواج هم نیاز به شناخت و اطلاعات زیادی دارد كه زن و مرد باید آنها را به دست بیاورند.

ازدواجی موفق است كه در آن تركیبی از عقل و احساس وجود داشته باشد و نحوه انتخاب همسر، هدف از ازدواج، هماهنگی در موارد مختلف زن و مرد مشخص شود. با جاری شدن صیغه عقد، زن و مرد با تمام صفات و آرزوها، عقاید و روابط اجتماعی، خود را وارد زندگی مشترك می‌‌كنند پس باید هر دو در این صفات، آرزوها، عقاید و روابط اجتماعی به دنبال هماهنگی باشند.زن و مرد برای شروع زندگی زناشویی باید تصویر واقعی و روشنی از آینده زندگی خود داشته باشند. دوستی، صداقت، اعتماد، درك روحیه همسر و پذیرش این‌كه می‌‌خواهیم با انسانی متفاوت با خود زندگی كنیم، از ضروریات دستیابی به سعادت است.
ازدواج از دیدگاه آسیب‌شناسی اجتماعی
زمان پیدایش خانواده را باید از همان آغاز خلقت انسان دانست زیرا با آفرینش «آدم» و «حوا» در حقیقت اولین خانواده دونفره پا به عرصه ظهور گذاشت و با گذر زمان و تولید و تكثیر فرزندان، توسعه یافت.براساس پژوهش‌های جامعه‌شناسان، پایدارترین شكل خانواده مربوط به خانواده انسانی است بنابراین خانواده اولین نهاد اجتماعی است كه در همه جوامع بشری وجود داشته و از دیرباز موردتوجه اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم مختلف بوده است. تعاریف گوناگونی كه از دیدگاه‌های مختلف در مورد خانواده ارائه شده، بیانگر اهمیت این نهاد مقدس اجتماعی است.اسلام از ابعاد گوناگونی به این موضوع پرداخته و لزوم آن را در جامعه از دیدگاه‌های مختلفی مورد تاكید قرار داده است. اهمیت ازدواج از دیدگاه اجتماعی، مهمترین موضوعی است كه در تعالیم آسمانی اسلام به آن پرداخته شده است. ازدواج در دین اسلام از محبوب‌ترین تكالیف و شادترین وظایف خوشایند مقرر بین خالق و مخلوق است. شاید بتوان ادعا كرد هیچ واجب یا مستحبی تا این اندازه مورد رضایت خالق و مخلوق نیست و دین اسلام قدر و ارزش والایی برای آن قائل شده است.پیشوایان دین، ازدواج را ضامن بقای نسل انسان از راه مشروع می‌‌دانند و به عنوان مهمترین عامل امنیت و عفت عمومی بر آن تاكید دارند.

افزایش هفت درصدی ازدواج
معاون امور املاك سازمان ثبت اسناد كشور گفت: در یازده ماه گذشته، تعداد 765 هزار و 245 فقره ازدواج در دفاتر ثبت اسناد كشور به ثبت رسیده كه این آمار در مدت مشابه سال گذشته، 713 هزار و 360 فقره بوده است.محمدحسن بوكائیان اظهار داشت: آمار ازدواج در كشور در سال 86 نسبت به سال 85، هفت درصد افزایش یافته است.

افزایش چهار درصدی طلاق
در سال گذشته 83 هزار و 379 فقره واقعه طلاق در كشور ثبت شده كه این آمار در سال 85، هشتاد هزار و 199 فقره بوده كه حدود چهار درصد افزایش یافته است.معاون دفتر امور آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی كشور با تحلیل آمار طلاق در كشور بین سال‌های 71 تا 9 ماهه ابتدای سال 86 گفت: آمار طلاق بین این سال‌ها دارای فراز و نشیب بوده به طوری كه در سال 71 هشت درصد و از سال 72 تا 75 دارای سیر صعودی بسیار آرامی بوده و پس از آن به مدت پنج سال (76 تا 79) این روند تقریبا ثابت بوده است.دكتر رضایی می‌‌افزاید: آمار طلاق از سال 80 به بعد با شتاب بیشتری نسبت به سال‌های گذشته دارای سیر صعودی بوده است.به گفته وی؛ آمار طلاق در سال 80، 4/9 درصد، سال 81، 3/10 درصد، سال 82، 6/10 درصد، سال 83، 5/10 درصد ، سال 84، 7/10 درصد، سال 85، 1/12 درصد و در 9 ماهه ابتدای سال 86، 2/11 درصد بوده است.معاون دفتر امور آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی كشور رشد صعودی طلاق در این سال‌ها را متاثر از عوامل اقتصادی و حتی حقوقی دانست و تصریح كرد: به عنوان مثال در مقاطعی دادگاه‌ها در صدور حكم طلاق، سخت‌گیری یا آسان‌گیری می‌‌كنند كه همین امر در افزایش یا كاهش آمار تاثیرگذار است.وی در ادامه افزود: آمارها حاكی از آن است كه از هر پنج ازدواج در تهران، یك ازدواج منجر به طلاق شده است.دكتر رضایی‌فر، تهران، كردستان، كرمانشاه و خراسان رضوی را به ترتیب با 8/20، 72/14، 69/14 و 5/13 درصد جزو استان‌هایی معرفی كرد كه بالاترین آمار طلاق را دارد و استان ایلام با 82/3 درصد، سیستان و بلوچستان با 87/3 درصد، چهارمحال و بختیاری با 1/4 درصد و استان یزد با 9/4 درصد كمترین درصد طلاق در سال گذشته را به خود اختصاص داده‌اند.

چه باید كرد؟
آموزش و پرورش، صداوسیما، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های مختلف در مجموع باید در زمینه ازدواج و آشنا كردن جوانان با مهارت‌های خوب زیستن به فعالیت بپردازند چرا كه فعالیت‌هایی كه تاكنون در این زمینه انجام شده، با نقطه ایده‌آل و مطلوب فاصله بسیاری دارد. به نظر می‌‌رسد باید تمام دستگاه‌ها در این زمینه بسیج شوند چرا كه راهكار آن كاهش آسیب‌ها و اطلاع‌رسانی و آموزش است. گفتنی است دولتمردان و مسئولان در جهت اجرای سند چشم‌انداز بیست ساله و تحقق اصول قانون اساسی گام‌های بسیاری برداشته‌اند كه از جمله این موارد توجه به ابعاد اقتصادی خانواده، طراحی برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مثل اعتیاد، ایجاد مراكز مشاوره در دادگاه‌ها برای جلوگیری از فروپاشی كانون خانواده و توجه به زنان سرپرست خانوار، توجه به خانواده‌های نیازمند و تصویب قوانینی مثل قانون تسهیل ازدواج و... است كه تعدادی از این اقدامات انجام شده و برخی نیز هنوز درگیر تدوین آئین‌نامه و ابلاغ مانده است.
جمعه 6 آذر 1388  11:50 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها