0

محققان ايراني نانوحافظه هاي مغناطيسي ساختند

 
hojatpoor
hojatpoor
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 661
محل سکونت : اصفهان

محققان ايراني نانوحافظه هاي مغناطيسي ساختند

محققان ايراني نانوحافظه هاي مغناطيسي ساختند

پژوهشگران ايراني در جريان يک پژوهش، با استفاده از مواد آلياژي مغناطيسي سخت، موفق به ساخت نانوحافظه‌هاي مغناطيسي شدند و گامي براي توليد هارد ديسک‌هاي مغناطيسي برداشتند.   

 به گزارش ايرنا و به نقل از پايگاه اينترنتي ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، "مجيد فرهمندجو" مجري اين طرح پژوهشي، گفت: "با اين فناوري مي‌توان مشکل بسياري از صنايع از جمله صنعت الکترونيک، به خصوص ساخت هارد ديسک‌هاي مغناطيسي را حل کود".
فرهمند جو افزود: "ساخت نانوذرات مغناطيسي با سنتز شيميايي و بالا بردن سختي مغناطيسي آنها با عمليات گرمايي مي‌تواند منشا وادارندگي بالا در نانوذرات FePt پس از انجام عمليات گرمايي شده و ناهمسانگردي مغناطوبلوري شديد را ايجاد نمايد".
به نوشته اين گزارش، نانو ذرات مغناطيسي، امکان رفتار مغناطيسي موضعي و مستقل در يک محيط دو بعدي تحت تاثير ميدان متغير را فراهم مي‌نمايند.
امتياز اين محيط‌ها نسبت به چند لايه‌اي‌ها، تک‌اندازه بودن نانوذرات و حذف برهمکنش تبادلي در فاصله بين آنهاست و اين خواص از لحاظ کاربرد در حافظه‌ها، منجر به افزايش پايداري ذرات مي‌شود.
افزايش ظرفيت بواسطه نانومتري بودن دانه‌ها، ايجاد مي‌شود. ولي اين امر موجب قرار گرفتن ماده در فاز ابرپارامغناطيس شده که در آن، پس از قطع ميدان، جهت‌گيري مغناطيس نانوذرات ناپايدار ايجاد مي‌گردد. رفع اين محدوديت به ناهمسانگردي مغناطيسي شديد نيازمند است.
جزئيات اين پژوهش که با همکاري دکتر "سيدعلي سبط " انجام شده، در مجله CHINESE JOURNAL OF PHYSICS (جلد 47، صفحات546- 540، سال 2009) منتشر شده است.

پنج شنبه 5 آذر 1388  9:13 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها