0

توليد نانو لوله‌هاي كربني با كمك ليزر بخار مس

 
hojatpoor
hojatpoor
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 661
محل سکونت : اصفهان

توليد نانو لوله‌هاي كربني با كمك ليزر بخار مس

توليد نانو لوله‌هاي كربني با كمك ليزر بخار مس

تيم تحقيقاتي مركز ملي علوم و فنون ليزر ايران، توانستند نانو لوله‌هاي كربني را به روش كندوسوز ليزري توليد كند. اين گروه همچنين ليزر بخار مس را به عنوان منبع ليزر جديدي در اين روش معرفي كردند.

خانم پروانه جعفر خاني در مورد رشد نانو لوله كربني به روش كندوسوز گفت:«رشد نانو لوله‌هاي كربني در محفظه‌اي صورت مي‌گيرد كه در آن پرتو ليزر، منبع ليزر بخار مس، به هدف گرافيتي آلائيده با كاتاليست‌هاي نيكل و كبالت واقع در لوله شيشه‌اي كوارتزي كه در كوره‌اي با دماي 1200 درجه سانتيگراد قرار دارد تابيده و باعث تشكيل پلاسمايي از گونه‌هاي كربني كندوسوز مي‌شود. شارش گاز آرگون با خلوص بالا در جهت پرتو ليزر داخل محفظه، باعث ثابت ماندن فشار در 500Torr مي‌شود. از طرف ديگر، يك جمع كننده مسي آب خنك در انتهاي محفظه و درست خارج از فضاي دماي بالاي كوره براي جمع كردن لوله‌ها پس از رشد تعبيه شده است».
خانم جعفرخاني «تهيه هدف‌هاي گرافيتي با خلوص بالا حاوي كاتاليست‌هاي كبالت و نيكل با درصدهاي مورد نظر را از مشكلات روش كندوسوز ليزري» دانست و افزود: «اين پژوهش با هدف توسعه كيفي و كمي نانو لوله‌هاي كربني با توجه به كاربري فراوان اين مواد در تهيه نانو كامپوزيت‌ها، حسگرها و صنعت باتري سازي انجام شده است».
محقق اين طرح در پاسخ به سوال «آيا شما برنامه‌اي براي ثبت اختراع خود داريد؟» گفت: «با توجه به معرفي ليزر بخار مس به عنوان يك منبع جديد در سنتز نانو لوله‌هاي كربني در سطح جهان، اين تحقيق بدون شك قابليت پتنت شدن دارد و از برنامه‌هاي آينده گروه تحقيقاتي ما است».
برگرفته از: نشريه مديريت دانش مس- شماره 4- ص 14

پنج شنبه 5 آذر 1388  9:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها