0

بزرگترین ساختمان ضد زلزله جهان

 
hojatpoor
hojatpoor
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 661
محل سکونت : اصفهان

بزرگترین ساختمان ضد زلزله جهان

  بزرگترین ساختمان ضد زلزله جهان
 
 

500x_bigairport-narenji_ir.jpg

احتمالا تا صحبت از ساختمان های بزرگ می شود، ذهن همه شما به دوبی و آسمان خراش های عظیم اش معطوف می شود، یا اینکه به یاد چین و فرودگاه ویژه المپیک اش می افتید؟ اما این بار را اشتباه کرده اید، چون قرار است به شهر استانبول در ترکیه برویم!

 

ترمینال جدید فرودگاه Sabiha Gökçen استانبول ، بزرگ ترین ساختمان امن دنیا در برابر زلزله است. همانطور که در عکس بالا می بینید, این ساختمان با بیش از ۱۸۶ هزار متر مربع داربست حمایت می شود، هرچند که همه این مصالح بر روی یک اسکیت چرخدار زمین شناختی (گسل) بنا شده اند.

 

تمامی بار این بنا بر دوش ۳۰۰ isolator ای است که در آن به کار رفته است. این یاتاقان های عظیم به ساختمان امکان می دهند که در زمان زلزله با تاخیر و هم جهت با آن به حرکت درآید. اگر بدانید که استانبول در سال ۱۹۹۹ یکی از بدترین زلزله های ۳۰ سال گذشته را با قدرت ۷.۹ ریشتر از سر گذرانده است، آن گاه بهتر می توانید دلیل طراحی چنین بنای ضد لرزه ای توسط مهندسان ترک را درک کنید.

 

البته اگر هنگام یک زلزله بزرگ در این ساختمان باشید، مطمئنا از دیدن ساختمانی که از این سو به آن سو می رقصد، بیش از زمین لرزه در حال وقوع وحشت خواهید کرد. دیدن چنین صحنه ای برای من که واقعا باور نکردنی و خارق العاده است. احتمالا بعد از این اتفاق، حاضران بازمانده در این ساختمان را باید «قوی ترین افراد روی زمین» نامید!

 
یک شنبه 1 آذر 1388  7:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها