0

چگونه وبلاگ نويسي کنيم ؟

 
tala2207
tala2207

چگونه وبلاگ نويسي کنيم ؟

 

اين روزها وبلاگ نويسي يکي از پرطرفدارترين سرگرمي هاي جوانان کامپيوتر دوست ماست . اما وبلاگ ها را چگونه بايد نوشت تا بيشتر مورد توجه بازديد کنندگان قرار بگيرند ؟ اين مقاله به شما در اين راستا کمک رسان خواهد بود .

وبلاگ ها ، ويکي ها و گروه هاي مباحثه با ايجاد محيط نوشتاري غير رسمي و تعاملي ، فاصله ميان نويسنده و خواننده را از بين مي برند . از اين فرصت استفاده کنيد و با تميز، پويا و محاوره اي نوشتن مطالب تان ، به آنها چنان احساس راحتي را القا کنيد که تصور کنند در لابه لاي کلمات شما با دوست نزديک شان سخن مي گويند .

ـ وبلاگ نويسي :

بلاگرهاي بزرگ از روي اطلاع و استناد شخصي و با صداي زنده و صادق سخن مي گويند . آنها با ارسال پست هايي که خواننده را به اظهار نظر ترغيب مي کند ، فضاي مناسبي براي ايجاد محاوره هاي مولد به وجود مي آورند . براي نوشتن يک وبلاگ خوب ، راجع به موضوعاتي بنويسيد که در موردشان اطلاعات کافي داريد و به آنها علاقمنديد . بايد در مورد موضوع ، خوب تحقيق کنيد و گزارش هاي تان را کامل بنويسيد . مهارت هاي مقاله نويسي تان را به خدمت بگيريد و با استفاده از راوي اول شخص ، خواننده را به فضايي راحت ، صادقانه و پر کشش ببريد . وقتي چيزي را نمي دانيد ، از اذعان به بي اطلاعي نترسيد . بلاگرهاي بزرگ ، پست خود را جمله آغازين يک مکالمه مي بينند نه سخن پاياني .

ـ ويکي ها :

ويکي ها نهايت کار با گروه هاي کاري هستند . از استفاده از اول شخص اجتناب کنيد و نوشته هاي خود را با لحن و جريان مقاله موجود همگون سازيد . ويکي ها به طور معمول جاي اظهار نظرهاي شخصي و تحليل نيستند . حقايق و موارد بحث انگيز را با زبان واضح ، شسته رفته و بي طرف بيان

کنيم .

ـ گروه هاي مباحثه :

اداره ي يک گروه مباحثه خوب مثل ميزباني يک برنامه راديويي است . سوال هايي مطرح نکنيد که جواب شان بله يا خير باشد . از حکايت هاي شخصي افراد بپرسيد . درک کنيد که مردم گهگاه نياز به پرسه زدن و درددل کردن دارند ، اما سعي کنيد بيش از آنکه از موضوع اصلي منحرف شويد ، رشته ي بحث را دوباره در دست بگيريد و مهمتر از همه تحريک بحث را دوباره در دست بگيريد و مهمتر از همه تحريک بحث را حفظ کنيد .

هيچ کس نمي تواند يک گروه مباحثه را 24 ساعته و 7 روز هفته فعال نگاه دارد . شما براي حفظ گروه تان ، به کمک اعضاي گروه و نرم افزارتان نيازمنديد ، اما مي توانيد با پرسش ها و اظهار نظرهاي حساب شده مثال خوبي براي ديگر اعضاي گروه باشيد .

ـ چند توصيه کلي :

هر چه کوتاه تر بهتر : خوانندگان نويسندگاني را مي پسندند که وقت شان را هدر نمي دهند . براي بيان افکارتان از زبان ساده و مستقيم استفاده کنيد . اين نوع بيان به مراتب ارتباط بهتري با مخاطب برقرار مي کند تا نمايش کلمات و اصطلاحات قلمبه سلمبه اي که سر کلاس هاي کسالت آور ادبيات به خوردمان مي دادند .

افعال معلوم : « انجام نده » نه « انجام داده خواهد شد » .

جملات مجهول را براي زماني نگه داريد که فاعل را نمي شناسيد ، مثل گزارش هايي که از دادگاه ها و جرايم تهيه مي کنيد . حتي در آن صورت هم سعي کنيد تا حد امکان ماجرا را با افعال معلوم بيان کنيد .

افعال شديد : بهترين افعال آنهايي هستند که حرکت را نشان مي دهند . اگر حين نوشتن متوجه شديد که زنجيره اي از افعال ارتباطي ضعيف به کار برده ايد ، لحظه اي درنگ کنيد و درباره ي اتفاقي که در پست تان روي مي دهد بينديشيد و يک بار ديگر مطلب تان را فقط با استفاده از اسم و فعل چک نويس کنيد تا به واژگان بهتري براي مطلب تان برسيد .

منابع استنادي : اگر به خوانندگان منبع اطلاعات تان را معرفي نکنيد ، بسياري از آنها تصور مي کنند که آن را ازخودتان در آورده ايد . شما که اين کار را نکرده ايد ؟ نه ؟ مشخص ساختن منبع براي شما اعتبار ايجاد مي کند . چون به خوانندگان اين حس را مي دهد که چيزي براي پنهان کردن نداريد و هر زمان که لازم باشد مي توانند کار شما را چک کنند .

هايپرلينک کردن مفهومي : مطالب آنلاين بايد به حالت شاخه اي ارائه شوند تا خواننده اجازه پيدا کند از يک مطلب به مطلب ديگري رفته و محتوايي مکمل يا با جزئيات بيشتر ، بسته به ميزان علاقمندي خود پيدا کند . تقريباً همه کارهاي روزنامه نگاران منبع دارد . اما در شرايط آنلاين براي نويسنده اين امکان وجود دارد که خواننده را مستقيماً به منابع مکمل لينک بدهد . در زماني که گزارش مي دهيد URLهاي منابع را يادداشت کنيد و سپس با استفاده از هايپرلينک آنها را در مطلب تان جا دهيد .

سعي کنيد تا حد ممکن از آوردن خود URLها و عبارت « اينجا را کليک کنيد » استفاده نکنيد . شما مي توانيد با کمي حوصله اسامي مناسبي براي هر URLپيدا کنيد .

قالب بندي : با استفاده از ليست ها ، سرتيترهاي توپر و ديگر ابزار قالب بندي HTMLبه صفحات تان رنگ و لعاب دهيد .

URL  تک موضوعي : اگر در سايت تان از سيستم هاي تبليغاتي موضوعي مثل Google Ad Senseاستفاده مي کنيد ، با محدود کردن هر URLبه يک موضوع مي توانيد به نرم افزار کمک کنيد تا مناسب ترين آگهي هاي مرتبط با موضوع صفحه شما را انتخاب کند .

کنترل ديکته : هميشه بعد از پايان کار نوشتن پست جديدتان ، ديکته کلمات تان را دستي يا با استفاده از نرم افزارهاي کنترل ديکته چک کنيد .

منبع:مجله خدايا کمکم کن،شماره 6.

یک شنبه 1 آذر 1388  11:01 AM
تشکرات از این پست
hojatpoor ahmad88
cooper
cooper
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 689
محل سکونت : سمنان

پاسخ به:چگونه وبلاگ نويسي کنيم ؟

جالب بود
Learn from yesterday, live for today,hope for tomorrow.The important thing is not to stop questioning.
Albert Einstei

 

یک شنبه 1 آذر 1388  1:49 PM
تشکرات از این پست
man_62_dana
man_62_dana
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 32
محل سکونت : گلستان
شنبه 8 اسفند 1388  11:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها