0

عجيب و غريب ترين حساسيت هاي جهان

 
tala2207
tala2207

عجيب و غريب ترين حساسيت هاي جهان

 

نويسنده:مريم نخستين پور

پاييز فصل شيوع حساسيت هاي پوستي و تنفسي است و خيلي ها در اين فصل دچار آلرژي مي شوند . اگر شما هم با فرا رسيدن پاييز دچار حساسيت مي شويد و عطسه و سرفه و آب ريزش بيني کلافه تان مي کند، بد نيست بدانيد که در اين دنياي عجيب و غريب، حساسيت هاي عجيب و غريب ، حساسيت هاي عجيب و غريب ديگري هم هست .و شايد خواندن اين مطلب ، تا حدودي به تان تسکين بدهد و موقتاً درد را از يادتان ببرد !

1-حساسيت به فرزند !

تا به حال شنيده ايد کسي نسبت به فرزند خودش حساسيت داشته باشد ؟ ! بنا بر اعلام کالج آمريکايي متخصصان زنان و زايمان ، اين وضعيت در بعضي از زنان باردار ديده مي شود و معمولاً با يک بيماري تاولي شديد همراه مي شود و البته در سه ماهه دوم و سوم بارداري ، اين حساسيت شدت بيشتري مي يابد .

« جوآن مکي » 28 ساله و اهل آمريکا ، يکي از افراد مبتلا به اين حساسيت است که تاول هاي دردناکي را تا مدت کوتاهي بعد از تولد پسرش جيمز ، به همراه داشته است . او که اين تاول هاي دردناک را درپشت ، پاها ، بازوها و قفسه ي سينه اش داشته ، تا مدت ها نتوانسته و نخواسته است که از نوزادش نگهداري کند . خوشبختانه اين بيماري ، موقتي و گذراست و بعد از مدتي ، از بين مي رود .

جوآن مکي نيزوقتي که پسرش ، جيمز ، به 4 ماهگي رسيده ، مشکلش رفع شده و تربيت فرزندش را به عهده گرفته است .

2 ـ حساسيت به چوب

حساسيت به چوب خيلي عذاب آور است . در حالي که برخي افراد به انواع مشخصي از چوب يا خاک اره حساس هستند ، مواردي هم ديده مي شود که افراد به هر نوع چوب در هر شکلي ( چه به صورت گرده و چه به صورت جامد ) حساس اند . همراه با حساسيت چوب ، اين مشکل هم به وجود مي آيد که شما نمي توانيد به کاغذ دست بزنيد يا از مداد استفاده کنيد . طبيعتاً اگر چنين مشکي داشته باشيد ، هرگز نمي توانيد نجار يا چوب بر شويد .

اين حساسيت مي تواند بسيار شديد باشد و ظاهرپوست تان را سوخته نشان بدهد . در بيشتر موارد ، آلرژي به چوب مي تواند موجب سوزش ،سرفه ، عطسه و کهير شود .

« دان هيل » 32 ساله ، شغلش را با درآمد 80000 دلار در سال رها کرد تا به رويايش يعني نجار شدن برسد ؛ اما  مدتي بعد متوجه شد که به چوب حساسيت دارد . البته او خوش شانس بود و متوجه شد که به چوب بلوط حساسيت ندارد و همين موجب شد که کارگاهش را به جايي ببرد که مهد اين درخت بود و همراه با برادرانش به کار نجاري و مبل سازي مشغول شد .

3 ـ حساسيت به زندگي مدرن :

اين روزها مردم از تلفن همراه استفاده مي کنند و غذاي شان را در مايکروويو گرم مي کنند و خلاصه از مظاهر زندگي مدرن استفاده مي کنند . اما انجام دادن هر يک از اين کارها براي مردي مثل « دبي برد » که به تکنولوژي مدرن حساسيت دارد غير ممکن است. اين مرد 39 ساله به امواج الکترومغناطيسي که توسط کامپيوترها ، موبايل ها ، مايکروويوها و حتي بعضي ماشين ها ايجاد مي شود ، حساسيت شديد دارد و دچار بثورات پوستي دردناک مي شود .

دبي اگر نزديک اين قبيل وسايل برود پلک هايش به شدت متورم مي شود . با اينکه آمار مبتلايان به اين بيماري رو به افزايش است ، اما پزشکان معتقدند که شواهد علمي کمي وجود دارد که ارتباطي قطعي بين امواج الکترومغناطيس و کاهش سطح سلامت را نشان دهد .

4 ـ حساسيت به خورشيد :

حساسيت به خورشيد يک امر غير عادي است . نوع نادري از اين حساسيت وجود دارد که کهير خورشيدي ناميده مي شودو عده معدودي از آن رنج مي برند . اين بيماري حالت کم نظيري است که با قرار گرفتن در معرض آفتاب ايجاد مي شود و شامل کهيرهايي مي شود که مي تواند در مناطقي از پوست مانند گردن ، پشت دست ها ، سطح خارجي بازوها و پاها ظاهر شود .

5 ـ حساسيت به ورزش :

اگر دوست تان يک روز به شما گفت که به ورزش حساسيت دارد ، به او نخنديد ! ممکن است او يکي از 1000 نفري باشد که دچار اين آلرژي هستند . اين نوع حساسيت که با ورزش تحريک مي شود ، يک عکس العمل عجيب و شديد است که مي تواند با مصرف غذاهاي خاصي قبل از ورزش نيز مرتبط

باشد .

اين واکنش آلرژيک تهديد کننده حيات ، اغلب وقتي ديده مي شود که بيمار به غذاها يا داروهاي خاصي حساس است که از اين ميان مي توان پوست ماهي ، گندم ، فندق ، انگور و داروهايي مثل ايبوپروفن ، آنتي بيوتيک ها ، داروهاي سرماخوردگي و مکمل هاي گياهي را نام برد .

علايم اين آلرژي شامل کوفتگي ، حرارت ، خارش ، قرمزي پوست و کهيرهاي بزرگ و اغما است . اين افراد ممکن است تورم حلق ، مشکلات تنفسي ، خفگي و حالت تهوع هم داشته باشند .

منبع : روزنامه ي سلامت شماره ي 239  .

یک شنبه 1 آذر 1388  10:51 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها