0

الهام از حیوانات برای خلق جاندارانی روباتیک

 
omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 7483
محل سکونت : تهران

الهام از حیوانات برای خلق جاندارانی روباتیک

محقق موسسه ام آی تی در تلاش است با الهام گرفتن از جاندارانی مانند مارمولکها، یوزپلنگ و یا سوسک روباتهایی را با توانایی های مشابه این جانداران خلق کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، یوزپلنگهای وحشی یکی از سریعترین حیوانات در جهان به شمار می روند، مارمولکها می توانند بدون نیاز به هر نوع مایع یا کشش به هر نوع سطحی چسبیده و بر روی آن راه بروند و نوعی از سوسکها می توانند 50 برابر طول بدن خود در ثانیه راه بروند که در مقیاس بدن انسان این سرعت برابر 321 کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

شگفتی های دنیای حیوانات تنها برای طرفداران محیط زیست و مشترکان نشریه نشنال جئوگرافیک نیست. سنگبی کیم طراح روباتیک موسسه ام آی تی است که سعی دارد خصوصیات شگفت انگیز در برخی از جانوران را در قالب روباتهایی خلق کند. به گفته وی دنیای حیوانات می تواند بهترین ایده ها را برای خلق روباتهای متحرک ارائه کند.

کیم برای سالها است که بر روی طرحهای روباتیکی که از مدلهای زیستی الهام گرفته شده اند در دانشگاه های استنفورد و اکنون موسسه ام آی تی مشغول به تحقیق است و از نمونه های قابل توجهی که وی به همراه تیمش تا کنون ابداع کرده اند، روبات Stickybot نام دارد که پاهای آن بر اساس ساختار پاهای مارمولک طراحی و ساخته شده است.

روبات iSprawl نیز ابداع دیگری است که حرکات آن از روی حرکات سوسکها برگرفته شده است. آخرین پروژه این طراح روباتی است که با الهام از فیزیک و ظاهر یوزپلنگها ساخته خواهد شد. وی قصد دارد این روبات را از فیبر-فومهای کربنی سبک وزن بسازد تا روبات بتواند در سرعتی برابر سرعت یوزپلنگها، 56 کیلومتر بر ساعت بدود.

به اعتقاد بسیاری این روبات بسیار دور ازذهن و غیر واقعی به نظر می رسد زیرا روباتهای چرخ دار و عملیاتی موجود که در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد تنها 9 کیلومتر بر ساعت سرعت دارند.

کیم به همراه تیم تحقیقاتی خود در ابتدا مدل رایانه ای را به منظور محاسبه بهترین ابعاد ماهیچه ها، وزن، ساختار و حرکت، میزان نیروی مورد نیاز و اتصالات زانو ایجاد خواهند کرد. به گفته وی بزرگترین مشکل در این پروژه ساختار روبات نخواهد بود بلکه دستیابی به انرژی لازم برای رسیدن به سرعت مورد نظر در دویدن خواهد بود.

روبات Stickybot بر اساس راز منحصر به فرد ساختار پاهای مارمولکها که به آنها توانایی حرکت با سرعتی برابر یک متر بر ثانیه بر دیوارها را می دهد ساخته شده است. این راز "چسبندگی مستقیم" نام داشته و به واسطه رشته موهای باریکی که در پای مارمولکها قرار دارد به وجود می آید. کیم به منظور شبیه سازی کردن این خصوصیت از رشته های کوچک لاستیک سیلیکونی استفاده کرده است.

به دلیل بالا بودن چسبندگی این رشته های لاستیکی حرکت مارمولک روباتی با محدودیتهایی مواجه شده است اما کیم در تلاش است این محدودیتها را رفع کرده و امکان حرکت Stickybot را علاوه بر روی سطوح صیقلی بر روی سطوحی مانند دیوارهای ناهموار نیز به وجود آورد.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، در صورتی که روبات Stickybot تکمیل شده و کمبودهای آن برطرف شود می توان از آن در زمینه های مختلف از جمله تعمیر خطوط لوله نفت در زیر دریاها و یا شستشوی شیشه های آسمانخراشها استفاده کرد.

شنبه 30 آبان 1388  4:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها