0

چند تغییر مهم در جوملا نسخه ی 1.5.15

 
hojatpoor
hojatpoor
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 661
محل سکونت : اصفهان

چند تغییر مهم در جوملا نسخه ی 1.5.15


چند تغییر مهم در جوملا نسخه ی 1.5.15

چند تغییر مهم در نسخه ی 1.5.15در کنار خبر رسمیانتشار جوملا 1.5.15 لازم است به چند تغییر مهم در این نسخه اشاره شود:

- تغییر در htaccess برای جلوگیری از نمایش فایل xml الحاقات: اگر چه این مورد به تنهایی یک حفره ی امنیتی به حساب نمی آید، اما به هکر اجازه میدهد نسخه ی هر extension را بدست آورد. برای اعمال این اصلاحیه باید قسمت مربوطه در فایل htaccess.txt (خطوط 35 تا 39) از حالت comment خارج شود (# حذف گردد) و فایل htaccess.txt به .htaccess تغییر نام یابد. (یا همین قسمت را داخل .htaccess کنونی کپی کرده و دقیقا در محل آن قرار دهید)


قبل از اعمال روی سایت اصلی، تست کنید – اگر فایلهای XML سایت شما بصورت عمومی در دسترس است، باید آن فایلها را از بقیه مستثنی کنید یا از دستورات regex based برای اعمال محدودیت استفاده کنید. این مورد برای سرورهای بدون apache/mod_rewrite عمل نمیکند.

سازگاری با PHP 5.3.x: جوملا بخوبی با این نسخه ی PHP سازگار شده است. (بجز کتابخانه ی OpenID)

ذخیره سازی در کامپوننتهای هسته: کامپوننت وب لینک ها (com_weblinks) و کامپوننت تماسها (com_contacts) برای بار اول از امکان ذخیره سازی (cache) بهره می جویند. همچنین نحوه ی نمایش ذخیره ی کامپوننت مطالب (com_content) با منطق بهینه شده ای برای ذخیره سازی همراه شده است. در نتیجه ذخیره سازی تنها در نقاطی که نیازی به ذخیره نیست، غیرفعال شده است (مانند کاربرانی که از filter برای نمایش مطالب استفاده میکنند). این تغییر باعث خواهد شد سایتهای پر بازدید، افزایش در سرعت اجرا داشته باشند.

دیگر تغییرات قابل توجه:

- TinyMCE بخوبی عمل میکند. کلیه ی مشکلات گزارش شده در نسخه ی جدید این ویرایشگر، برطرف شده است.
- Mootools به نسخه ی 1.12 ارتقا یافته تا با نسخه ی آینده ی فایرفاکس یعنی 3.6 سازگار باشد.

توجه:

آن دسته از گسترش دهندگان الحاقات که تمایل دارند دسترسی به فایل xml افزونه ی خود را آزاد بگذارند، می توانند در هر پوشه که فایل xml وجود دارد یک فایل .htaccess نیز قرار دهند و دستور معکوس را از طریق آن اعمال نمایند. (یا در یک پوشه بالاتر از پوشه ای که فایل xml در آن وجود دارد – این کار باعث میشود .htaccess روی پوشه ی مادر و تمام زیر پوشه ها اعمال شود):


        
<Files ~ "\.xml$">
Allow from all
Satisfy all
</Files>


یا حتی یک دستور مشخص تر که به myfile.xml محدود میشود:

        
<Files myfile.xml>
Allow from all
Satisfy all
</Files>
پنج شنبه 28 آبان 1388  11:27 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها