0

‌200 ميليون‌ سند تاريخي به صورت كتاب درمي‌آيد‌

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

‌200 ميليون‌ سند تاريخي به صورت كتاب درمي‌آيد‌

رئيس سازمان اسناد ملي ايران گفت:‌200 ميليون‌ سند تاريخي به صورت كتاب درمي‌آيد‌.

علي‌اكبر اشعري امروز در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار فارس در زاهدان با بيان اينكه بايد فرهنگ و نذر وقف كتاب در كشور نهادينه شود، اظهار داشت: در ايران سنت‌هاي خوبي از گذشته وجود دارد كه برخي، موزه علمي و فرهنگي زمان حيات و مجموعه دارايي و علمي خود را در اختيار كتابخانه‌ها قرار مي‌دهند كه جمع كثيري از پژوهشگران مي‌توانند از آنها بهره‌مند شوند.
وي افزود: امسال استاد ايرج افشار سيستاني آثار منحصر به فرد خود را وقف استان سيستان و بلوچستان كرد كه اقدامي بسيار ارزشمند و شايسته‌اي بوده و اميدواريم اين حركت كه سنتي نيكو در كشور است ادامه يابد همچون استاد احمد آرام و برخي بزرگان ديگر كه اين اقدام ارزشمند را انجام داده‌اند.
اشعري تصريح كرد: كشور ايران در شرايطي است كه پيشرفت را الگو قرار داده و براي اين كار، فرصت‌هاي رشد علمي فراهم شده و حركت استاد افشار پيامي در همسويي و همراهي با پيشرفت‌هاي علمي ايران در سطح بين‌المللي است.
مشاور فرهنگي رئيس جمهور افزود: براي حمايت و رشد اقدامات اين چنيني در طول سال، افراد مختلفي در اين كار بزرگ مشاركت مي‌كنند.
وي خاطرنشان كرد: اميدواريم مردم نذورات خود را به صورت كتاب در اختيار سازمان اسناد قرار دهند تا آثار خطي و اسناد ملي و ميهني ما حفظ و حراست شود و از طرفي اين آثار در اختيار محققاني قرار مي‌گيرد كه مي‌توانند از اين منابع ارزشمند استفاده كنند.
رئيس سازمان اسناد ملي ايران ادامه داد: هر دوي اين حركات از نيات و دلايلي خواهد بود كه انتقال اين گنجينه‌ها و اثرهاي ماندگار را به نسل آينده داشته باشيم.
اشعري در مورد نسخ خطي ماندگار گفت: در چهار سال گذشته، حدود 30 هزار نسخ كتاب منحصر به فرد و صدها سند مهم مانند فرمان پادشاهان صفوي و قاجاريه و اسناد دوره گذشته ارگان‌هاي علمي و فرهنگي كشور از جمله دست‌خط حاج آقا مرحوم سيد محمد يزدي و خاطرات شهيد مدرس در زندان خواف كه مردم پيدا كردند از زير غبار ساليان درآمد و اكنون به عنوان اثر ملي در اسناد كتابخانه ملي كشور نگه‌داري و محققين مي‌توانند از آنها استفاده كنند.
وي يادآور شد: هرساله كتابي منتشر و نام همه افرادي مانند افشار سيستاني در اين كتاب ثبت و در زمره خادمان فرهنگي كشور جاودانه مي‌شود.
مشاور فرهنگي رئيس جمهور افزود: شرايط نگه‌داري آثار منحصر به فرد براي مردم مشكل و پر هزينه است و انواع حامل‌ها در شرايط عادي در معرض آسيب قرار مي‌گيرند كه كتابخانه‌ها و اسناد ملي، فضاهاي مناسبي را طراحي كرده‌اند كه مي‌شود اين آثار را در آن نگهداري كرد تا از بين نروند.
اشعري بيان كرد: با اهدا و فروش آثار به هر نحوي به سازمان كمك مي‌شود تا گنجينه ملي از بين نرود زيرا هر كتاب منحصر به فردي كه از بين رود يك ورق از شناسنامه ملي ايران از بين رفته است.
وي افزود: اسناد هر استاني در خود آن استان نگهداري مي‌شود بنابراين در كنار اين كتابخانه كه محور اصلي ايران‌شناسي و منطقه‌شناسي است، تا پايان سال همانطور كه در شهرهاي مشهد و اهواز اعلام كرديم، هر جا فضاي مناسبي در اختيار دارند نمايندگي ايجاد شود كه اين طرح در برنامه چهار سال آينده تدوين شده و در قالب كتاب منتشر مي‌شود.
وي اضافه كرد: بايد در سطح بين‌المللي به كانون مهم و مورد توجهي تبديل شويم زيرا در سطح منطقه، كتابخانه‌ها و اسناد ملي ايران جايگاه ممتازي دارند.
اشعري گفت: در سطح ملي سه حوزه آموزش، پژوهش و خدمات‌رساني كه سه وظيفه عمده سازمان ملي اسناد و كتابخانه‌ها است نقش خود را به عنوان پشتوانه علمي و فرهنگي كشور به خوبي ايفا كرده است.
مشاور فرهنگي رئيس جمهور افزود: در تعريف عملياتي بيش از 200 ميليون از اسناد اثراتي به صورت كتاب درمي‌آيد. 

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

سه شنبه 26 آبان 1388  6:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها