0

سیاتیک چیست ؟

 
jazereyearam
jazereyearam
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 1313
محل سکونت : زنجان

سیاتیک چیست ؟

 

 

معمولا بیماران از کلمه سباتیک می ترسند . شاید این ترس ناشی  برخورد و نحوه گفتار ما باشد . به نظر میرسد اگر اطلاعاتی از سیاتیک داشته باشند کمتر نگران خواهند شد.

   سیاتیک بزرگترین و طولانی ترین عصب در بدن میباشد . عصب سیاتیک از به هم پیوستن رشته های عصبی که از یک سمت ناحیه پایین کمر و خاجی  خارج می شوند تشکیل شده از نواحی  باسن ،پشت ران و زانو عبور می کند . این عصب حرکات عضلات نواحی ران و ساق را فراهم کرده و در ضمن حس این مناطق را به سوی مغز هدایت می کند .اگر به هر دلیلی عصب در مسیر خود تحریک و ملتهب شود به آن سیاتیک می گویند .

سیاتیک از علل شایع درد نواحی کمر و ساق پا می باشد که معمولا به علت فشار بر روی عصب توسط دیسک بین مهره ای آسیب دیده ایجاد می شود  . سیاتیک اغلب در سنین  30 تا 50 سال دیده می شود و یک طرفه می باشد .بسته به اینکه عصب در کدام منطقه تحت فشار قرار گرفته باشد علائم متغییر خواهد بود .

 فتق دیسک بین مهره ای ، تنگی کانال نخائی ، آرتروز های ناحیه کمر و در مواردی هم گرفتگی ( اسپاسم ) عضلات می توانند موجب بروز درد های سیاتیکی گردند .

با انجام فیزیوتراپی و حرکات ورزشی شامل حرکات کششی و تقویتی عضلات کمر و شکم و آب درمانی  می توان التهاب عصب راکاهش داد و به زندگی روزمره بازگشت .
 
 
 
 
یک شنبه 24 آبان 1388  4:39 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها