0

حضرت آیت الله حاج شیخ هادی معرفت،

 
alimoradis
alimoradis
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 7040
محل سکونت : آذربايجان غربي

حضرت آیت الله حاج شیخ هادی معرفت،

معرفت ، محمد هادی
نام هاي ديگر: حضرت آیت الله حاج شیخ هادی معرفت،
موطن: کربلا
نام پدر : شیخ علی معرفت اصفهانی
تاريخ وفات: 29/10/1385

زندگینامه ها:

منبع :

 

مروری بر زندگی و تحصیلات استاد

پدر ایشان شیخ علی،فرزند میرزا محمد‌علی از نوادگان شیخ عبدالعالی میسی اصفهانی بود که به اتفاق والدین و دیگر اعضای خانواده در سال1290 هـ.ش از سده اصفهان به کربلای معلّی مهاجرت کرد. شیخ علی دانشمند وخطیبی توانا و مورد احترام مردم کربلا بود که پدرانش تا سه قرن همگی از سلسله جلیله روحانیت بودند.

مادرِ استاد «سید زهرا» دختر سید‌هاشم تاجر رشتی و متوطن در کربلا بود.

از آن پدر و این مادر متدین در سال1309 هـ.ش در شهر کربلا فرزندی دیده به جهان گشود که نام وی را «محمد‌هادی» گذاشتند.

«محمد‌هادی» از سن پنج سالگی برای کسب سواد به مکتب ‌خانه شیخ باقر اصفهانی فرستاده شد. آنگاه مقدمات علوم اسلامی را نزد پدر فرزانه خود و تنی چند از اساتید معروف نظیر حاج شیخ اکبر نائینی، سید سعید تنکابنی، شیخ محمد حسین مازندرانی، سید‌مرتضی قزوینی و سید محمد شیرازی فرا‌گرفت.

مبادی فلسفه و دوره‌های فقه و اصول تا سطوح عالیه را در کربلا و نزد پدر بزرگوار و برخی از اساتید بزرگ بهره گرفت و خوشه‌چین معارف الهیه شد.

اساتید این دوره از حیات علمی ایشان یا در عداد مراجع و یا شاگردان بنام برخی از بزرگان فقهی و اصولی حوزه‌های علمیه قلمداد می‌شدند:‌ شیخ محمد کلباسی، شیخ محمد حسین مازندرانی، شیخ محمد خطیب ـ‌از علمای بزرگ و مراجع حوزه‌ـ سید حسن آغامیر قزوینی ـ از شاگردان مرحوم آخوند خراسانی و علمای صاحب نظر حوزه ـ شیخ محمد رضا جرقویی اصفهانی ـ از علمای بزرگ و جامع معقول و منقول و از شاگردان با واسطه مرحوم شیخ هادی تهرانی ـ شیخ محمد مهدی کابلی.

البته شیخ یوسف بیارجمندی خراسانی از شاگردان بزرگ مرحوم نائینی در فقه و اصول و ادیب نیشابوری در فن فصاحت و علوم بلاغی در شکل‌گیری شخصیت علمی استاد معرفت ـ مدظله‌العالی ـ نقش برجسته‌ای داشت تا آنجا که کتاب‌های مطول، فصول، رسائل و مکاسب و یک دوره خارج اصول و مقدار زیادی از خارج فقه را نزد وی شاگردی نمودند.

 

هجرت به نجف اشرف

استاد معرفت در آغاز سال1340 هـ.ش و پس از فوت پدر بزرگوارشان ـ‌رحمه اللّه علیه‌ـ به منظور تکمیل تحصیلات و رفعت هر چه بیشتر بنای دانش خویش همراه با خانواده به نجف اشرف مهاجرت کردند.

در این سالها نجف اشرف منزلگاه اساتید فرهیخته و آیات عظامی همچون سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی، میرزا باقر زنجانی، شیخ حسین حلّی، سید‌علی فانی اصفهانی و اخیراً حضرت امام خمینی ـ قدس‌سره ـ هم بود؛ استاد فرصت بهره‌گیری از این گلستان معرفت را قدر دانسته از هر گلی شهدی نوشید و مجمع فضائل خوبان شد.

 

معظم‌له هر یک از اساتید فوق الذکر را واجد امتیازی می‌دانند:‌

آقای حکیم در طرح و بررسی آرای فقها مهارت و دقت فراوانی داشت، وی به آرای فقهای سلف همان عنایت و دقّت را روا می‌داشتند که به اقوال معصومین‌(ع).

آقای خویی در ضمن ساده‌گویی و قوت بیان و رسائی گفتار مطالب را عمیق و با استدلال قوی بیان می‌کرد. او در اندک مدتی حجم تناوری از مطالب را به مخاطب انتقال می‌داد.

آقای زنجانی در شرح و بسط دادن مطالب و روشن ساختن ابعاد مسأله با بیانی شیوا و رسا و عمیق تبحر خاصی داشت.

آقای حلّی در طرح اقوال مختلف در هر مسأله و بررسی دلائل و جرح و تعدیل آنها مهارت به ‌سزایی داشت و در مباحث فقهی نو‌آوری‌های فراوانی از خود به یادگار گذارد. وی شیوٌه خاصی در تدریس داشت: نظر خود را در اغلب موارد بیان نمی‌داشت بلکه لا‌به‌لای نظرات دیگران بدون شاخصه مطرح می‌کرد و هر‌گاه از ایشان درخواست می‌شد که رأی خود را بیان دارد، می‌فرمود: به صلاح شما نیست! زیرا هر‌چه باشد شاگرد به استاد خود یک نوع گرایش دارد که احیاناً ناخود‌آگاه نظر او را ارجح می‌داند در حالی‌ که این گرایش گمراه ‌کننده است و او را از آزاد‌اندیشی، باز‌می ‌دارد. به‌ همین‌ جهت ایشان در تربیت شاگردانِ ممتاز و آزاد‌اندیش موفق بود.

آقای فانی، محققی ژرف ‌نگر و توانمند بود و در تربیت علمی شاگرد سعی فراوان داشت؛ علاوه بر جلسات روزانه، روزهای پنجشنبه و جمعه به اتفاق آقای رضوانی ـ‌عضو فقهای شورای نگهبان‌ـ و آقای قدیری ـ‌مسئول پاسخ در دفتر استفتاءات حضرت امام و مقام معظم رهبری‌ـ از اوّل صبح تا ظهر خدمت ایشان حضور یافته و به گفت و گو و بحث پیرامون مسائل می‌پرداختیم. از این جلسات مایه‌های علمی فراوانی به دست آوردیم.

حضرت امام خمینی در طرح آرای بزرگان و گسترش در نقد و بررسی آن ویژگی خاصی داشت. ایشان بر این باور بود و شاگردان را نیز چنین تربیت کردند که قداست تنها مخصوص اقوال معصومان است، آری، اقوال بزرگان احترام دارد نه قداست. و تجلی احترام آنان به نقد و بررسی نظریاتشان است و نه پذیرش تعبدی آنها.

حضرت امام خود با شایستگی لازم به این کار می‌پرداخت و از سؤال و جواب و نقض و ابرام شاگردان استقبال می‌کرد و در این راه شاگردانی نقّاد و روشنگر تربیت کرد.

حضرت استاد، علاوه بر استفاده از اساتید یاد شده، بخشی از اوقات خویش را به فراگیری فلسفه و حکمت متعالیه نزد فاضل ارجمند حضرت آیت الله رضوانی گذراندند.

 

هجرت به قم

سال1351 ش حکمت الهی اقتضا کرد تا عدو سبب خیر شود و استاد از عراق به ایران مهاجرت نماید حکومت بعث عراق دستور بازگرداندن ایرانیان مهاجر را از عراق صادر کرد و استاد فرزانه حاج شیخ محمد‌هادی معرفت با کوله‌باری از فضل و دانش به اتفاق خانواده رهسپار ایران و ساکن قم شد.

این فاضل جوان در بهار42 سالگی، فرصت حضور در درس اصول میرزا هاشم آملی‌ـ رحمه اللّه علیه ـ را که از شاگردان مبرز آغا ‌ضیاء عراقی بود، غنیمت شمرد و از خرمن دانش آن پیر فرزانه خوشه‌های معرفت چید.

و به این ترتیب شخصیت علمی محقق فرهیخته، استاد معرفت شکل گرفت و دوران طولانی بهره‌گیری علمی از اساتید برجسته و ممتاز حوزه‌های علمیه کربلا، نجف اشرف و قم، از او مجتهدی مسلط بر مبانی فقهی، اصولی ساخت که روح دانش‌اندوزی را با جدیت، تلاش، نو‌آوری، شجاعت در ابراز عقیده، توجه به آرای سلف در کنار نقد و بررسی آنها، نخبه‌گویی و حذف زوائد و تأمل در مسائل مهم، همراه کرد و با این سرمایه عظیم در سه حوزه تدریس، پژوهش و تألیف و به خصوص ورود به عرصه‌های نو و راه‌های طی نشده دست به کار شد.

 

استاد معرفت در کرسی تدریس، تحقیق و تالیف

حضرت آیت اللّه معرفت از آغازین سال‌های تحصیل علوم اسلامی به امر تدریس و تحقیق پرداختند.علوم ادبی و علمی را متناسب با میزان رشد علمی تدریس کردند و در هفته یکبار برای جوانان کربلا، جلسات پر‌شور علمی اسلامی بر‌پا کردند.

در عنفوان جوانی و همزمان با تحصیل دروس فقه و اصول، با همکاری جمعی از فضلای مشهور کربلا از جمله سید‌محمد شیرازی، سید‌عبد‌الرضا شهرستانی، سید‌محمد‌علی بحرانی، شیخ محمد‌باقر بهبودی و… دست به تأسیس و نشر ماهنامه‌ای با نام «اجوبه المسائل الدینیه» زدند.

این گروه در اطلاعیه‌ای آمادگی خود را برای پاسخ‌گویی به سؤال‌های دینی مردم اعلام کردند و در مدت سالیان متمادی با جدیت تمام به پاسخ سؤال‌های رسیده، پرداختند. این ماهنامه با استقبال فراوان مردم از جمله دانشگاه‌های عراق و حتی خارج از کشور روبرو شد. و حاصل پاسخ‌ها که گاه در شکل مقالات علمی ـ تحقیقی تحریر می‌شد بعضاً صورت مستقل چاپ و منتشر گردید.

از جمله مقاله‌های استاد معرفت که به زبان عربی تألیف و برخی از آنها به فارسی ترجمه و منتشر شد، می‌توان به این موارد اشاره کرد: «حقوق زن در اسلام»، «ترجمه قرآن، امکان، ضرورت»، «دو فرقه شیخیه، اسکویی، کریمخانی»، «اهمیت نماز و تاثیر آن در صیانت فردی و اجتماعی».

استاد معرفت در نجف اشرف بخش عمده‌ای از وقت خود را مصروف تدریس و تحقیق نمودند؛ صبحها علاوه بر تحصیل، به تدریس می‌پرداختند و عصرها را به امر تحقیق و تدوین اختصاص دادند.

در این زمان بود که با گروهی از فضلای مشهور نجف اشرف از جمله «سید‌جمال خوئی‌ـ فرزند برومند آیت اللّه العظمی خوئی‌ـ سید محمد نوری، سید‌عبد‌العزیز طباطبائی، شیخ محمد رضا جعفری اشکوری، دکتر محمد صادقی و در سال‌های اخیر استاد عمید زنجانی جلسات هفتگی تشکیل و پیرامون مباحث و موضوعات مختلف به بحث و تحقیق همت گماردند.

هر یک از این فضلا رشته‌ای از علوم اسلامی را موضوع تحقیق خود قرار دادند. در اینجا بود که حضرت استاد معرفت پژوهش‌های خود را در رشته«علوم قرآنی» پایه‌گذاری کردند.

وی علاوه بر نوشتن مقالات و نشر در مجلات از جمله ماهنامه«اجوبه المسائل الدینیه» که تا آن زمان منتشر می‌شد به تالیف کتب عقیدتی، فقهی، قرآنی روی آوردند که از جمله می‌توان به کتاب «تناسخ ارواح» و «تمهید القواعد» و «التمهید» و… اشاره کرد.

انگیزه حضرت استاد در رو‌آوردن به پژوهش‌های قرآنی را از قلم معظم‌له استفاده می‌کنیم:

هنگام مراجعه و مطالعه برای آمادگی تدریس تفسیر به حقیقت تلخی برخورد کردم و آن، فقدان بحث زنده پیرامون مسائل قرآنی، در کتابخانه‌های فعلی تشیع بود.

این برخورد تلخ از آنجا بود که برای تهیه مقاله‌ای پیرامون مسأله «ترجمه قرآن»، به کتابخانه تخصصی قرآن مراجعه می‌کردم و در این زمینه کتاب‌های زیادی که برخی در دو مجلد و نیز رساله‌ها و مقالات بسیاری از مصر و غیره در اختیار بود که دانشمندان معاصر آن دیار نوشته بودند، ولی در حوزه نجف جز یک برگ اعلامیه حضرت آیت اللّه شیخ محمد حسین کاشف الغطاء چیز دیگری نیافتم.

این امر بر من گران آمد و مرا بر آن داشت که در زمینه مسائل قرآنی به طور گسترده، دیدگاه‌های دانشمندان گذشته و حال مکتب را روشن و عرضه کنم، نتیجه آن تلاش پیگیر هفت مجلد «التمهید» و دو مجلد «التفسیر و المفسرون» گردید. در نوشته اخیر تکمیل«مافاتِ» نوشته«محمد‌حسین ذهبی» مصری را انجام دادم که به ناحق جایگاه تشیع را در حیطه قرآنی نادیده گرفته بودم.

با هجرت استاد معرفت به قم فعالیت‌های تدریسی، تحقیقی و تألیفی ایشان گسترش یافت. وی عمده وقت خود را به تدریس رسائل ، مکاسب، کفایه و سپس خارج فقه و اصول اختصاص داد و از جمله در مدرسه عالی حقانی و به دعوت شهید قدوسی مدیر محترم مدرسه، به تدریس مسائل قرآنی و به ویژه علوم قرآن پرداختند. محصول تلاش استاد در سنگر تدریس تربیت صدها شاگرد در موضوعات فقهی، اصولی و قرآنی است و سپس برای جمعی از طلاب جوان و با علاقه، مباحث علوم قرآنی را در مؤسسه آموزشی ـ تحقیقاتی معارف اسلامی امام رضا(ع) تدریس می‌کردند.

این محقق برجسته به دنبال سکونت در قم، تحقیقات انجام شده در نجف اشرف را به‌طور گسترده مورد بازبینی و تعمیق و توسعه قرار داد؛ جزوات «التمهید» یکی پس از دیگری به زیور طبع آراسته شد و به دنبال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی چاپ «التمهید» که به سه جلد رسیده بود، به همت انتشارات جامعه مدرسین تجدید چاپ و مابقی مجلدات آن تا شش مجلد انتشار یافت.

تجدید چاپ کتاب تفسیر و مفسّران در دو جلد و ترجمه آن به زبان فارسی، جلوه‌ای دیگر از مراحل کمال تحقیق و پژوهش استاد می‌باشد.

ایشان با توجه به مهم‌ترین سؤال‌ها یا شبه‌های مخالف با کرامت قرآن و یا مذهب تشیع دست به‌کار تألیف شدند، از جمله کتاب «صیانه القرآن من التحریف» را در دفاع از حریم قرآن و حراست از کرامت آن نوشتند. «احسان الهی ظهیر»، نویسنده متعصب پاکستانی، شیعیان را متهم ساخت که قائل به تحریف قرآن می‌باشند؛ استاد مجاهد و پاسدار ارزش‌های اسلامی در مدت شش ماه کتاب «صیانه القرآن…» را در جواب وی به رشته تحریر در‌آورد و در تاریخ2/8/66 ش، به چاپ رساند.

حضرت استاد در پاسخ شبهات وارده بر قرآن که به‌طور عمده از سوی شرق‌شناسان و برخی روشنفکران دنیای عرب و ایران مطرح می‌شد دست به تألیف کتاب «شبهات وردود» زدند که در سال1382 به زیور طبع آراسته شد.

این حدیث‌شناس، مفسر و فقیه مکتب اهل‌بیت‌(ع) که معتقد به ضرورت استفاده از تراث سلف و نگران کوتاهی در نقادی روایات تفسیری هستند، از سال1379ش محصول تجارب ارزنده خود را به خدمت تألیف تفسیری جامع از آثار گذشتگان در‌آورد و به جمع‌آوری و تنسیق روایات تفسیری فریقین پرداخت. ایشان در این کارِ گروهی که با مساعدت دو گروه ده نفره از شاگردان و نخبگان حوزوی و تربیت یافتگان مدرسه قرآنی صورت گرفته است، روایات تفسیری را که جملگی به صورت خام در کتاب‌ها عرضه شده، به محک نقد و بررسی گذاشته و برای جدا سازی سلیم و سقیم این روایات و قیمت‌گذاری و تعیین ارزش هر یک از آنها اهتمام نموده‌اند.تا‌کنون یک مجلد از این اثر ارزنده با نام «التفسیر الاثری الجامع» به زیور طبع آراسته شده است.

به میمنت انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و توجه ویژه‌ای که به گسترش علوم اسلامی و به خصوص علوم قرآنی در حوزه‌ها و دانشگاهها صورت گرفت و از طرف دیگر به دلیل عمق و گسترده‌گی مباحث قرآنی این استاد فرزانه، کتب علوم قرآنی تألیف شده ایشان به طور رسمی به عنوان منبع درسی، عمومی و تخصصی حوزه‌ها و رشته‌های مختلف علوم قرآنی و حدیثی دانشگاهها قرار گرفت.

هم اکنون گروه زیادی از تربیت‌یافتگان این استاد نخبه‌پرور، در حوزه‌های فقهی، اصولی و به خصوص علوم قرآنی مشغول امر تدریس، تحقیق و تالیف هستند. بسیاری از پژوهش‌های قرآنی در یکی دو دهه اخیر متأثر از نظریات این محقق فرید می‌باشد.

در عمده پایان‌نامه‌ها و کتب تألیف شده در علوم قرآنی، آثار استاد معرفت یکی از منابع معتبر و مورد استفاده و مراجعه شناخته شده است.

لازم به ذکر است که تحقیقات استاد معرفت در مسائل قرآنی مانع ایشان از فعالیت‌های فقهی و اصولی نشد؛ معظم ‌له در نجف و قم موفق به تألیف کتب و رساله‌های متعددی در زمینه فقه و اصول شده‌اند از جمله: «تمهید القواعد»، «حدیث لاتعاد»، «ولایه الفقیه، ابعادها و حدودها»،«مالکیه الارض»، «مسائل فی القضاء».

حضرت استاد در قالب شرح و تعلیق بر ابواب فقهی «جواهر الکلام» در حال تالیف نظرات فقهی نوین بر اساس اجتهاد پیشرفته قرون اخیر می‌باشند؛ این تالیف، محصول تدریس و تحقیقات معظم‌له در درس‌های خارج فقهی است و فعلاً ملخّص فتاوی ایشان در کتاب «احکام شرعی» به زبان فارسی به زیور طبع آراسته شده است.

 

آثار:
 1. صیانه القرآن من التحریف
 2. ولایه الفقیه ابعادها و حدودها
 3. ولایت ‌فقیه
 4. التفسیر و المفسّرون فی ثوبه القشیب
 5. تاریخ قرآن
 6. التمهید فی علوم القرآن
 7. علوم قرآنی
 8. شبهات وردود حول القرآن
 9. التفسیر الاثری الجامع
 10. تلخیص التمهید
 11. تفسیر و مفسّران
 12. آموزش علوم قرآنی
 13. تناسخ الارواح (بازگشت روح)
 14. جامعه مدنی (مجموعه مقالات)
 15. مالکیه الارض
 16. احکام شرعی
 17. تمهید القواعد
 18. حدیث لاتعاد، حدیث من زاد فی صلاته

یک شنبه 10 بهمن 1389  9:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها