0

آغاز طرح تفكيك زباله از مبدأ در فومن

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

آغاز طرح تفكيك زباله از مبدأ در فومن

نسخه چاپي ارسال به دوستان
رئيس محيط زيست فومن و شفت خبر داد:
آغاز طرح تفكيك زباله از مبدأ در فومن

خبرگزاري فارس: رئيس اداره حفاظت محيط‌‌ زيست شفت و فومن گفت: مطالعه و مكان‌يابي براي آموزش طرح تفكيك از مبدأ زباله در فومن آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از فومن، علي‌اصغر روشني بعد از ظهر امروز در جريان مكان‌يابي براي اجرا و آموزش طرح تفيك از مبدأ زباله در شهر فومن، اظهار داشت: تفكيك از مبدأ در مرحله خانه به‌خانه و به صورت پايلوت از طريق تشكل‌هاي مردمي در يكي از روستاهاي فومن انجام شده است.
وي ادامه داد: مراحل جداسازي زباله‌هاي خشك از تر و اهميت اين كار براي دانش‌آموزان و مردم روستا توسط كارشناسان ارائه شد.
رئيس محيط زيست فومن و شفت با بيان اينكه در گذشته مردم روستا زباله‌هاي تر را در زمين دفن مي‌كردند، افزود: امروزه مردم روستا نيز به توليد زباله مي‌پردازند و به همين دليل اهميت جداسازي زباله‌هاي خشك از تر در روستاها نيز همانند شهرهاست.
وي بيان داشت: زمان و مكان براي جمع‌آوري پسماندهاي خشك در روستا مشخص شده و اين كار توسط بخش‌خصوصي جمع‌آوري و به كارگاه‌هاي پسماندهاي خشك براي جداسازي انتقال مي‌يابد.
روشني با قدرداني از شوراي محل و بخشداري فومن اظهار داشت: امروزه طرح جمع‌آوري ظروف پلاستيكي از شهر فومن با همكاري شهرداري انجام مي‌شود.
به گفته وي، طرح تفكيك زباله از مبدأ و كار مطالعاتي و مكان‌يابي آن در فومن در جلسه‌اي مشترك با شهردار و كارشناسان پسماند شهرداري آموزش داده مي‌شود.
رئيس اداره حفاظت محيط‌‌ زيست شفت و فومن خاطرنشان كرد: براي دفع صحيح و بهداشتي زباله‌ها بايد آنها را با توجه به جنس اجزاي تشكيل‌دهنده جداسازي كرد.
وي با اشاره به اينكه زباله‌ها در يك دسته‌بندي كلي شامل زباله‌هاي تر و خشك هستند، تصريح كرد: زباله‌هاي تر شامل پوست ميوه، سبزيجات و پسماندهاي فضاي سبز است.
روشني افزود: زباله‌هاي خشك و فساد‌ناپذير نيز شامل انواع فلزات، پلاستيك، پارچه، شيشه، چوب و كاغذ است.
وي با بيان اينكه پسماندهاي گياهي و حيواني براي ساخت كود و كمپوست استفاده مي‌شوند، افزود: به كود تهيه‌شده از مواد آلي موجود در زباله، كمپوست گفته مي‌شود.
رئيس محيط زيست فومن و شفت ادامه داد: شيشه را بايد براي تبديل و بازيافت آن و كاغذ نيز براي استفاده دوباره در ساخت كاغذ و مقوا در محل‌هاي جداگانه گذاشت.
به گفته وي، با تغييراتي روي اين مواد به ظاهر بي‌مصرف مي‌توان از آنها دوباره استفاده كرد و بازيافت ضايعاتي مانند آلومينيوم، شيشه و كاغذ به لحاظ اقتصادي بسيار باصرفه است.
روشني خاطرنشان كرد: ما به نامه‌ها و دست‌نوشته‌هاي بلااستقاده و آگهي‌هاي تبليغاتي به عنوان خطري زيست‌محيطي فكر نمي‌كنيم و تنها وجود آنها را مزاحم مي‌دانيم.
وي اضافه كرد: اگر يك سال تمام كاغذهاي ناخواسته به ازاي هر نفر جمع‌آوري شوند معادل 1.5 اصله درخت است كه اگر تمام افراد كشور اين كار را انجام دهند در مجموع به 100 ميليون اصله درخت در سال مي‌رسد.
روشني با بيان اينكه كاغذ بازيافت‌ شده را مي‌توان به سهولت و بدون افت كيفيت، جانشيـن كـاغـذ تـازه كرد، افزود: روزنامه‌ها راحت‌‌ترين مواد براي بازيافت كاغذ هستند و براي توليد يك تن كاغذ جديد بايد 15 درخت تنومند را قطع كنيم در حالي‌كه براي تهيه همين مقدار كاغذ از كاغذ بازيافت، احتياج به چوب نيست.
وي ادامه داد: در روش بازيافت كاغذ، ميزان انرژي مورد نياز به يك‌چهارم و همچنين آب مورد نياز در اين فرآيند به كمتر از يك‌صدم ‌كاهش مي‌يابد.
رئيس اداره حفاظت محيط‌‌ زيست شفت و فومن با اشاره به اينكه براي نگهداري مواد غذايي مي‌توانيم از ظروف آلومينيومي، لعابي يا پلاستيكي در‌دار به جاي كيسه‌هاي فريزر استفاده كنيم، افزود: بهتر است بطري‌ها و شيشه‌ها پس از مصرف محتويات آن شسته شوند.
وي استفاده نكردن از ظروف يك بار مصرف را مورد تاكيد قرار داد و اظهار داشت: هنگام خريد وسايل پلاستيكي نيز بهتر است هرگز پلاستيك‌هاي رنگي انتخاب نشوند.
انتهاي پيام/ي10/ز

یک شنبه 10 بهمن 1389  8:45 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها