0

عکس: پرنده‌ای که با بالهایش آواز می‌خواند!

 
mahdik75
mahdik75
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 99
محل سکونت : مرکزی

عکس: پرنده‌ای که با بالهایش آواز می‌خواند!

<!-- Inject Script Filtered -->

عکس: پرنده‌ای که با بالهایش آواز می‌خواند!

دانستنیها

 

عکس: پرنده‌ای که با بالهایش آواز می‌خواند!
دانشمندان زیست شناس دانشگاه کورنل طی اکتشافات خود در جنگلهای مرتفع آندین پرنده‌ای کشف کردند که می‌تواند با کمک پرهای خود صدایی ویولن مانند ایجاد کرده و از این طریق آواز بخواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه کورنل گونه‌ای پرنده را شناسایی کرده‌اند که در نوع خود اولین به شمار رفته و می‌تواند با پرهای خود آواز بخواند. این پرنده با حرکات سریعی که در پرهای خود ایجاد می‌کند می‌تواند صدایی مانند صدای ویولن از خود ایجاد کند.

پرنده Club- Winged Manakin که در اعماق جنگل مرتفع آندین یافته شده است با این کار توجه دیگر پرنده‌ها از جمله پرنده‌های ماده را به خود جلب می‌کند. دانشمندان با بررسی حرکات بال این پرنده توانستند ثابت کنند صدای ویولن مانند به واسطه پرهای بال این پرنده به وجود می‌آید.

بررسی‌ها نشان داد پرنده Manakin می‌تواند ارتعاشی بیش از 100 حلقه در ثانیه در پرهای خود به وجود آورد که این سرعت دو برابر سرعت بالهای مرغ مگس خوار است.

با کمک گرفتن از پرتو لیزر برای کنترل ارتعاش پرها، دانشمندان اعلام کردند ارتعاش پرهای این پرنده نادر هزار و 500 هرتز است و با ایجاد ارتعاشات مختلف می‌تواند آواز خوانده و با دیگر پرنده‌ها ارتباط برقرار کند.

بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، از دیگر جاندارانی که از بالهای خود برای ایجاد صدا و یا خواندن آواز استفاده می‌کنند می‌توان به زنجره‌ها و نوعی بید به نام بید Castanet یا قاشقک اشاره کرد.

هر روز صبح در آفریقا یک آهو از خواب بیدار می شود که می داند باید از شیر تندتر بدود تا طعمه نشود و یک شیر که می داند باید از آهو تندتر بدود تا گرسنه نماند. مهم نیست که شیرهستی یا آهو، مهم این است که از طلوع آفتاب با تمام توان، بدوی.

پنج شنبه 21 آبان 1388  7:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها