0

قتل عام بی سروصدای ایرانی ها

 
mahdik75
mahdik75
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 99
محل سکونت : مرکزی

قتل عام بی سروصدای ایرانی ها

قتل عام بی سروصدای ایرانی ها
قلب

مقدمه:

چند روز پیش در سایت جهان خبر عجیب و غریبی می خواندم.در این خبر آمده بود که در ایران سالانه بیش از 350 هزار نفر می میرند.البته به قول قدیمی ها  مرگ حق است  و شتری است که در هر خانه ای می خوابد.اما این خبر دارای بخش دیگری هم بود که باید مورد توجه و تحلیل قرار بگیرد. این بخش به تحلیل  علت مرگ افراد می پردازد. علت مرگ و میر این افراد از حیث بررسی میزان سلامت جامعه قابل توجه است.

به گزارش جهان یک گزارش مطالعاتی در دانشکده بهداشت دانشگاه تهران که به بررسی علل مرگ و میر در ایران پرداخته است،نشان می دهد که حدود 35 تا 40 درصد از مرگ و میر ها در ایران ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی است.

به استناد دیگر گزارشها، امید به زندگی همراه با سلامت در ایران، حدود 57 سال است که این عدد برای کشورهای توسعه یافته بالای 80 سال است

10 تا 12 درصد در اثر سرطانها است.

18 تا 20 درصد ناشی از سوانح  و حوادث  مختلف(مسمومیت،سیل،آتش سوزی و ...)  و از همه مهم تر حوادث رانندگی است.

12 تا 15 درصد مربوط به بیماری های واگیردار مادران و نوزادان و سوء تغذیه است.

حدود 12 تا 15 درصد هم ناشی از دیگر بیماریهای مزمن است.

به گفته کارشناسان این گزارش از حیث شاخص سلامت در کشور مهم ارزیابی می شود.

به استناد دیگر گزارشها، امید به زندگی همراه با سلامت در ایران، حدود 57 سال است که این عدد برای کشورهای توسعه یافته بالای 80 سال است.

قاتلان ایرانی ها:

به نظر می رسد دو عامل اصلی مرگ ایرانیان بیماری های قلبی و عروقی (بین 35 تا 40 درصد) و سوانح  غیر مترقبه و تصادفات رانندگی بین (18 تا 20 در صد) است.مجموع این دو عامل بین 53 تا 60 درصد مرگ ایرانیان را تشکیل می دهد.اگر آمار مورد استناد را مفروض تحلیلی خود قرار دهیم سالانه بیش از 180 هزار نفر ایرانی به علت این مسائل جان می بازند.مسائلی که مانند بیماری های لاعجلاع و صعب العلاج نیست و می توان با مدیریت و سیاستگذاری صحیح آنها را کاهش داد. اگر از نگاه فلسفه سیاسی به موضوع نگاه کنیم  کار ویژه حداقلی  دولت حفظ جان شهروندان است.یعنی اگر حفظ آزادی،عدالت ،معیشت و یا اخلاق شهروندان را جزو وظایف دولت فرض نکنیم حفظ جان شهروندان جزو بدیهی ترین وظایف نها د دولت است و عدم کارآمدی  آن بسیار نگران کننده است.

بیماری های قلبی و عروقی:

بنا به گفته دكتر حسین حسنی  عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس،  ناسالم بودن70 درصد روغن‌های خوراكی كشور، نداشتن الگوی تغذیه‌ای صحیح 60 درصد ایرانیان، عدم تحرك فیزیكی كافی 69 درصد ایرانی‌ها و اضافه وزن 43 درصد افراد بالای 15 سال كشور عامل اصلی تشدید بیماری های قلبی در کشور است. (به نقل از سایت پزشکان ایرانی)

دكتر حسنی در ادامه با اشاره به روغن‌های خوراكی و تاثیر آن در بیماری‌های قلبی – عروقی و با بیان این كه70 درصد روغن‌های خوراكی كشور ناسالم بوده و اسید چرب ترانس آنها 20 برابر حد استاندارد است، خاطرنشان كرد: 80 درصد نیاز داخلی روغن كشور، از خارج وارد می‌شود. سالیانه 2/1 میلیون تن روغن جامد در كشور مصرف می‌شود كه این امر می‌تواند آمار وحشتناك مرگ و میرها بر اثر بیماری‌های قلبی - عروقی را توجیه كند. ایران با واردات سالانه 850 هزار تن روغن، نخستین وارد كننده روغن در خاورمیانه است. سرانه مصرف روغن جامد در ایران 17 كیلوگرم و در دنیا 5/12 كیلوگرم است.

از طرف دیگر رییس انجمن جراحان قلب جهان هشدار داد که غذاهای سنتی ایرانی به‌ دلیل داشتن چربی بالا، عامل تشدید بیماری‌های قلبی و عروقی در ایران است.

 امید به زندگی همراه با سلامت در ایران، حدود 57 سال است که این عدد برای کشورهای توسعه یافته بالای 80 سال است

سوتیریوس پراپاس رییس انجمن جراحان قلب تاکید کرد که یکی از علت‌های اصلی افزایش موارد بیماری‌های قلبی، غذاهای چرب و غنی‌شده است که در ایران به‌دلیل داشتن چربی بالا، غیراستاندارد هستند. مصرف کم میوه و سبزی، چاقی، عدم فعالیت، مصرف دخانیات، دیابت، فشارخون و کلسترول بالا، هفت عامل خطرساز بیماری‌های قلبی و عروقی اعلام شده‌اند.

از سوی دیگر ایرانی‌ها به طور متوسط بیش از 3 برابر میزان مجاز نمك مصرف می‌كنند. استاندارد مصرف نمك بین 4 تا 5 گرم در روز است كه ایرانی‌ها به طور متوسط روزانه 13 تا 15 گرم نمك مصرف می‌كنند. به این ترتیب 5/18 تا 20 درصد مردم ایران مبتلا به فشار خون هستند.

بیشترین بار بیماری‌ها در ایران به بیماری‌های قلب و عروق اختصاص دارد كه 85 درصد موارد بروز آن با اقداماتی مانند ورزش، ترك سیگار، اصلاح تغذیه و ... قابل كنترل است. همچنین 69 درصد ایرانی‌ها تنبل بوده و تحرك فیزیكی كافی ندارند كه 22 درصد بیماری‌های قلبی نیز به دلیل كم تحركی است.

تصادفهای جاده ای:

پیشتر روزنامه جام جم تعداد کل تلفات تصادفات ایران در سال 1387 را  23 هزار و 362 نفر اعلام کرده بود. به این ترتیب در حالی که ایران  یک چهارم آلمان وسایل نقلیه دارد ، نزدیک به شش برابر تصادف دارد. به عبارت دیگر اگر ما در ایران 80 میلیون وسیله نقلیه داشتیم و فرض می کردیم که ضریب افزایش تلفات نیز ثابت می ماند تعداد تلفات به بیش از 103 هزار نفر می شد!

تصادف

تعداد کشته شدگان موتور سوار ایران 10 درصد بیشتر از مجموع كشته‌شدگان تصادفات كشور آلمان در طول یك سال (چهار هزار و 500 نفر) است، این در حالی است كه تعداد كل خودروها در كشور آلمان 80 میلیون و در كشور ما 18 میلیون دستگاه است!

حوادث جاده‌ای در ایران یکی از بالا‌ترین ارقام مرگ و میر را در خطوط جاده‌ای در دنیا دارد، بطوریکه بر اساس اعلام‌ کارشناسان‌ روزانه‌  حدود 72 نفر و هرساعت‌ 3 تن‌ جان‌ خود را در تصادفات‌ جاده‌ای‌ از دست‌ می‌دهند.

اگر مقایسه اى در مورد تعداد کشته شدگان تصادفات جاده اى ایران به ازاى هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه صورت گیرد، نرخ کشته شدگان تصادفات جاده اى ایران حدود ۴۵ برابر کشورهاى صنعتى، ۲ برابر چین، ۳ برابر کره جنوبى، ۳‎/۵ برابر تایلند، ۳ برابر روسیه و ۷ برابر ترکیه با جمعیت و وسایل نقلیه موتورى تقریباً یکسان است که این مقایسه ها عمق فاجعه تصادفات جاده اى ایران را نشان مى دهد.

حکمرانی خوب با حفظ شهروندان آغاز می شود.....

سرهنگ محمد بهرسی،رئیس مركز كنترل پلیس راهور ناجا، در نشستی خبری گفت: سرهنگی بهرسی با آنالیز حوادث و پیدا كردن علت رخ دادن آنها به این نتیجه رسیدیم كه عدم كیفیت خودروها یكی از مهمترین علل این حوادث و تصادفات است. از طرف دیگر سردار رویانیان  گفت:باید اعتراف کنیم که هنوز 50 درصد از نظر فرهنگ رانندگی و رعایت نکات ایمنی از سوی رانندگان عقب مانده ایم. علاوه بر این در خصوص تجهیز و تقویت نیروی پلیس و بهبود و توسعه جاده ها ضعف داریم.

نتیجه گیری:

حفظ جان شهروندان از وظایف ذاتی نهاد دولت است.هم چنانکه نهاد دولت موظف است از شهروندانش درمقابل حمله خارجی محافظت کند به صورت اولی حفظ جان شهروندانش در برابر مسائل داخلی مهم تر است.طبق آمار منتشره  در کل جنگ تحمیلی بر اثر حملات موشکی،هوایی و توپخانه دشمن مجموعا16154 غیر نظامی به شهادت رسیدند که به طور متوسط سالی کمی بیش از 2000 شهروند است.هم چنین مجموعه نیروهای نظامی که در درگیری مستقیم با دشمن در این 8 سال به شهادت رسیدند 155081 نفر بوده است.بدان معنا که ما سالانه 19385 نفر را نیز در مواجه با دشمن از دست می داده ایم.حال این آمار را با کشته شدگان حوادث جاده ای کشور و قربانیان حملات قلبی و بیماری های مرتبط مقایسه کنید.

در واقع ما با یک جنگ خاموش روبرو هستیم که بی صدا منابع انسانی کشور را می بلعد.راهکارهای جنگ نیز چندان دشوار نیست.

هر روز صدها اتومبیل بدون تجهیزات ایمنی  استاندارد در کشور مانند ترمز ای بی اس و کیسه هوا تولید می شود.حمل و نقل عمومی بین شهری و درون شهری در درگیری های سیاسی گم شده است!هر روز در ادارات و دانشگاهها ده ها هزار غذا با روغن جامد با  خطر بالا توزیع می شود و منابع انسانی کشور روزانه به خوردن تذریجی این سموم مشغولند!به جای توسعه تحرک و ورزش همگانی قراردادهای صدها میلیونی از طرف باشگاههای دولتی با بازیکنان بسته می شود که از محل آن می توان ورزش همگانی را توسعه داد. همه این موارد نشانگر نیاز جدی به توجه دولت به مباحث ذاتی و وظایف اولیه اش است. دولت می بایست تغییر عادت غذایی ایرانیان،کاهش  و حذف واردات روغن نباتی جامد،توسعه امکانات ورزش همگانی ،توسعه حمل و نقل عمومی ،بهینه کردن جاده ها و امن کردن خودروها را مد نظر قرار دهد.

حکمرانی خوب با حفظ شهروندان آغاز می شود.....


هر روز صبح در آفریقا یک آهو از خواب بیدار می شود که می داند باید از شیر تندتر بدود تا طعمه نشود و یک شیر که می داند باید از آهو تندتر بدود تا گرسنه نماند. مهم نیست که شیرهستی یا آهو، مهم این است که از طلوع آفتاب با تمام توان، بدوی.

پنج شنبه 21 آبان 1388  6:23 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها