0

وام 20 میلیونی برای مسکن مهر

 
zolalenarges
zolalenarges
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 583
محل سکونت : اصفهان

وام 20 میلیونی برای مسکن مهروزیر مسکن از کمک های جدید اعم از مالی و فنی برای مسکن مهر خبر داد.
در این راستا وزارت مسکن برای آن دسته از تعاونی های مسکن مهر که زمین 99 ساله شان را گرفته، اما هنوز موفق به شروع عملیات ساخت نشده اند، آمادگی دارد در کلان شهرها بخصوص در تهران، انبوه ساز قابل اعتماد با قیمت مترمربعی 280 تا نهایت 320 هزار تومان به تعاونی ها معرفی کند.
بخش دیگری از طرح دولت برای کمک ویژه به مسکن مهر، شامل تسهیلات ساخت می شود، به طوری که اگر تعاونی ها از روش صنعتی سازی در پروژه ها استفاده کنند، تسهیلات 14 میلیون تومانی در نظر گرفته شده برای آنها به 20 میلیون افزایش خواهد یافت.
در اقدامی دیگر، وزارت مسکن از محل یارانه 1500 میلیارد تومانی که از درآمدهای نفتی تامین شده، به ساختمان هایی که مقررات ملی ساختمان را رعایت کنند، متر مربعی 10 هزار تومان کمک بلاعوض خواهد کرد.
همچنین طرح دیگری در دست بررسی است که اگر کارگروه مسکن با آن موافقت کند بیش از 20 درصد از هزینه ساخت مسکن مهر در پروژه های انبوه سازی کاهش خواهد یافت. این طرح به دنبال حذف بیمه و مالیات از پیمانکاران است.
یکی از انبوه سازان که در حال حاضر 3 هزار و 500 واحد مسکونی مهر در شهر جدید هشتگرد می سازد، به دنیای اقتصاد گفت: برای این پروژه مجبور شده معادل 23 درصد از کل ارزش قرارداد را بابت بیمه و مالیات به دولت بپردازد.
علی نیکزاد وزیر مسکن روز گذشته در این باره گفت: درصدد هستیم برای حذف بیمه و مالیات مربوط به پروژه های مسکن مهر از دولت مصوبه بگیریم.
به گزارش دنیای اقتصاد، بررسی ها نشان می دهد در تهران تعاونی های مسکن مهر یا به علت عدم تامین مالی توسط اعضا قادر به ساخت وساز نیستند یا اینکه مهارت کافی برای مذاکره با انبوه ساز را ندارند.
از سوی دیگر قیمت های فوق العاده متفاوتی که سازنده ها پیشنهاد می کنند باعث شده مدیران تعاونی های مسکن نتوانند تصمیم نهایی برای انتخاب پیمانکار بگیرند.اما مشکل فوق با هماهنگی وزارت مسکن در تهران رفع شده است.
شرکت عمران شهرهای جدید در حال حاضر برای ساخت بیش از 100 هزار واحد مسکونی مهر در اطراف تهران، تفاهم نامه امضا کرده است. انبوه سازان در قالب این تفاهم نامه آمادگی دارند با تعاونی ها قرارداد ساخت امضا کنند و قیمتی که باید برای ساخت نهایی کنند طبق تفاهم اولیه، بین 280 تا 320 هزار تومان خواهد بود.
کلنگ «مسکن 60 روزه»زمین زده شد
کلنگ پروژه «ساخت مسکن در 60 روز» بالاخره زمین زده شد. این پروژه که قرار بود به صورت پایلوت در دولت نهم اجرایی شود، سرانجام دیروز توسط وزیر مسکن دولت دهم کلنگ زنی شد.
پروژه «مسکن 60 روزه» شامل 80 واحد مسکونی است که در قالب ساختمان های دو طبقه قرار است تا پایان بهمن ماه در شهر جدید هشتگرد ساخته شود. قیمت ساخت در این شیوه متر مربعی 290 هزار تومان پیش بینی شده است که در صورت موفقیت اولیه در پروژه پایلوت، از آن برای ساخت پروژه های مسکن مهر استفاده خواهد شد.
هشتگرد هماهنگ تر از پرند
وزیر مسکن دیروز از شهر جدید هشتگرد بازدید کرد. در این شهر که براساس اهداف در نظر گرفته شده قرار است 600 هزار نفر ساکن شوند، تاکنون نزدیک به 50 هزار خانوار این شهر را برای زندگی برگزیده اند.
در حال حاضر ساخت 25 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی های کارمندی در این شهر در دست اقدام است.
در شهر جدید هشتگرد تاکنون 87 هزار و 863 نفر برای مسکن مهر ثبت نام کرده اند که از این تعداد 28 هزار و 708 نفر برای انجام مراحل بعدی مراجعه نکرده اند.
طبق آخرین آمارهایی که مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد اعلام کرده تاکنون 25 هزار و 393 متقاضی مسکن مهر زمین های 99 ساله را تحویل گرفته اند و 434 واحد مسکونی این طرح در مرحله فونداسیون قرار دارد.
شهر جدید هشتگرد به لحاظ حجم پیشرفت پروژه های مسکن مهر به مراتب از شهر جدید پرند جلوتر است، این درحالی است که در سال 86 که تازه مرحله آماده سازی زمین های 99 ساله شروع شده بود پرند شهر پیشتاز بود.
به گزارش دنیای اقتصاد، علی نیکزاد دیروز در جریان بازدید از پروژه های مسکن مهر در هشتگرد، به برخی تعاونی ها که بیش از 10 سال است چند هکتار زمین را در اختیار گرفته؛ اما هیچ اقدامی برای ساخت انجام نداده اند، هشدار داد زمین ها را از آنها پس خواهد گرفت.
نیکزاد تصریح کرد: اگر این تعاونی ها ظرف سه ماه آینده اقدامی نکنند، زمین از آنها پس گرفته خواهد شد.
دغدغه فضاهای آموزشی در مسکن مهر
در برخی شهرها از جمله شهر جدید هشتگرد که مناطق وسیعی از زمین های 99 ساله هم اکنون زیر ساخت قرار دارد، برخی اعضای تعاونی ها از هم اکنون دغدغه خدمات تجاری، آموزشی، رفاهی و بهداشتی را دارند.
این افراد می گویند چنانچه در دو سال آینده، ساختمان ها آماده تحویل شود، امکان زندگی در این واحدها بدون وجود مدرسه، مغازه و سایر امکانات خدماتی و رفاهی وجود ندارد.
 
منبع : دنیای اقتصاد
پنج شنبه 21 آبان 1388  12:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها