0

تظاهرات مردم مصر تخت پادشاهي مبارك را به لرزه در آورد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تظاهرات مردم مصر تخت پادشاهي مبارك را به لرزه در آورد

89/11/07 - 09:44
شماره:8911070019
نسخه چاپي ارسال به دوستان
مطبوعات عربي:
تظاهرات مردم مصر تخت پادشاهي مبارك را به لرزه در آورد

خبرگزاري فارس: مطبوعات عربي درپي تحولات اخير مصر بر اين نكته اتفاق نظر داشتند كه اعتراضاتي كه سراسر مصر را در برگرفت و اوج آن را در تظاهرات "روز خشم " نشان داد، از يك اعتراض مردمي ساده در شبكه‌هاي اينترنتي به اعتراض گسترده و همه‌گيري تبديل شده كه تاج و تخت مبارك را به لرزه اندخته است.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني "الوفد "، روز گذشته و همراه با تحولاتي كه مصر شاهد آن بود، مطبوعات جهان عرب نيز با درج اخبار مربوط به اين اعتراضات بر اين نكته اتفاق نظر داشتند كه اعتراضات سازمان نيافته‌اي كه صرفا خود را در صحفات و پايگاه‌هاي اينترنتي نمايان مي‌ساخت، اكنون به "روز خشم " در مصر تبديل شده و خواستار سرنگوني رژيم مبارك و تخت پادشاهي آن در مصر است.

* انتفـاضــه بـزرگ

روزنامه لبناني "السفير " در شماره روز گذشته خود بر سردادن شعارهاي يكپارچه توسط تظاهرات‌كنندگان تمركز كرد. شعارهايي مانند "مبارك برو " و "مبارك .. مبارك .. پادشاه عربستان در انتظار توست " و "زندگي .. آزادي .. حرمت انساني " و شعارهايي هم‌چون "حسني مبارك سرنگون خواهد شد " كه روي ديوارهاي شهر نوشته شده بود.

السفير كه اين تظاهرات را بزرگترين راهيمايي از زمان انتفاضه "الرغيف " (نان) در سال 1979 بشمار آورده بود، نوشت: راهپيمايي روز خشم و اعتراضات روز گذشته توانست جمع كثيري از فعالان و روزنامه‌نگاران را به خيابان‌ها بكشاند.

اين روزنامه لبناني با اشاره به اين كه ميزان مشاركت در راهپيمايي روز خشم و اعتراضات روز گذشته بسيار بيش از حد انتظار بود، تاكيد كرد: تظاهرات‌كنندگان كه شهروندان مصري بودند، بر ادامه اعتراضات تاكيد داشتند و همه به جمعي ملحق مي‌شدند كه در اماكن مورد نظر و از پيش تعيين شده در شهر گرد آمده بودند و بر عدم ترك خيابان‌ها تا تحقق خواسته‌هاي خود اصرار داشتند،‌ خواسته‌هايي كه در سرنگوني رژيم مبارك و انحلال دولت و پارلمان و لغو قانون حالت فوق‌العاده نمود پيدا مي‌كرد.

اين درحالي است كه وزارت كشور مصر با متهم كردن جماعت "اخوان المسلمون " به راه‌اندازي چنين اعتراضاتي و ايجاد هرج و مرج دركشور خواستار پايان دادن به راهپيمايي‌ها شد.

* پيــام آمـريكــا : دولت مصر مستقر و پابرجاست

در اين اوضاع و احوال "هيلاري كلينتون " وزير خارجه آمريكا با فراخواندن تمام طرف‌ها در مصر به خويشتن‌داري و بردباري با تاكيد بر اين كه دولت مصر هم‌چنان مستقر و پابرجاست و آرامش بر اين كشور حكومت مي‌كند، از رژيم مبارك خواست به خواسته‌هاي معترضان پاسخ مثبت دهد و يك مقام بلند پايه آمريكايي با ارسال نامه‌اي براي روزنامه "الخليج " چاپ امارات تاكيد كرد،‌ واشنگتن از حق ملت‌ها در انجام تغيير و اصلاحات و برگزاري راهپيمايي‌هاي مسالمت آميز حمايت مي‌كند و كاخ سفيد از تمام طرف‌ها مي‌خواهد خويشتن‌داري خود را حفظ كنند.

اين مقام آمريكايي با اشاره به وضعيت مصر تاكيد كرد، نمي‌توان انقلاب تونس را به كشورهاي ديگر تعميم داد و گفت همان انقلابي كه در تونس حادث شد، در مصر نيز حادث مي‌شود،‌ اما بايد به اين نكته توجه كرد كه در حال حاضر كشورهاي جهان عرب با چالش مهمي به نام پاسخ گفتن به خواسته‌هاي نسل جوان مواجه هستند و اكنون اين موضوع به چالشي همه گير در جهان عرب تبديل شده است، بايد بدانيم جوانان عرب اكنون چيزي فراتر از يك شغل خوب مي‌خواهند، آنها مي‌خواهند فرصت مشاركت در اتخاذ تصميمات و تصميم‌گيري نيز به آنها داده شود.

اما روزنامه "الراي " كويت به بيان سخنان "محمد هيبه " دبيركل جوانان حزب ملي حاكم بر مصر پرداخت كه به نقل از وي گفته شده بود كه هيبه درصدد برگزاري راهپيمايي‌هايي براي جوانان مصري است كه وي در رد اين شايعات در گفته بود: سخنان نقل شده از جانب من در يكي از روزنامه‌ها و برخي رسانه‌ها مبني بر اقدام حزب به برگزاري راهپيمايي در روز پليس دروغ محض است و برخي بدين ترتيب به دنبال ايجاد فتنه و آشوب در مصر هستند.

* مصــر شعلــه‌ور مـي‌شــود

اما روزنامه "الشروق " چاپ الجزاير روز خشم در مصر را به آتشي تشبيه كرد كه مصر را دربرگرفته و باعث شده است تا تاج و تخت مبارك به لرزه درآيد و نوشت حدود پنج هزار مصري در ميدان آزادي، بزرگ‌ترين ميدان قاهره گرد آمدند و با وجود محاصره امنيتي شعار سرنوگوني رژيم مصر و مبارك و اصلاحات افتصادي و اجتماعي و سياسي را سر‌دادند.

الشروق به نقل از خبرگزاري "رويترز " نوشت: تظاهرات‌كنندگان شعارهايي با اين مضمون كه "جمال به پدرت بگو ملت از تو منفر است " را سر‌دادند و همين امر موجب درگيري‌ نيروهاي امنيتي و پليس با تظاهرات‌كنندگان مصري شد كه درصدد شكستن محاصره امنيتي در برابر دادگاه عالي مصر در مركز قاهره بودند.

اين روزنامه همچنين افزود: جنبش معارض "جوانان 6 آوريل " اعلام كرد كه نيروهاي امنيتي اقدام به بازداشت فعالان نموده و تظاهر كنندگان را در كوي‌ها و خيابان‌هاي قاهره تحت تعقيب قرار داده است، اما تظاهرات‌كنندگان در برابر اين اقدام نيروهاي امنيتي و پليس مصر شعار "ما يك ملت هستيم " را سر دادند.

 
 
پنج شنبه 7 بهمن 1389  2:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها