0

روان‌شناسي محيط كار

 
alimoradis
alimoradis
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 7040
محل سکونت : آذربايجان غربي

روان‌شناسي محيط كار

اگر افراد در يك روز كاري، داراي خلق‌وخوي شادي باشند، به احتمال زياد نسبت به روزهاي ديگر، خلاق‌تر هستند شادماني موجب ارتقاي بهره‌وري مي‌شود!

منبع:بازاركار

اگر افراد در يك روز كاري، داراي خلق‌وخوي شادي باشند، به احتمال زياد نسبت به روزهاي ديگر، خلاق‌تر هستند شادماني موجب ارتقاي بهره‌وري مي‌شود!
افراد شاد، بهتر از ديگران كار مي‌كنند:
- افراد شاد، حامل پيام‌ها و رفتارهاي شادي‌بخش هستند و در محيط كار، روابط خوبي با همكاران دارند درنتيجه:
- در كار گروهي، همكاري بهتري خواهند داشت.
- اگر مدير باشند، روابط خوبي با كاركنان دارند.
- اگر در مشاغل اداري و خدماتي باشند، مشتريان راضي‌تر خواهند بود.
- اگر در بخش فروش باشند، ميزان فروش بيش‌تري خواهند داشت.
افراد شاد، خلاق‌ترند:
اگر افراد در يك روز كاري، داراي خلق‌وخوي شادي باشند، به احتمال زياد نسبت به روزهاي ديگر، خلاق‌تر هستند. از نظر فرآيند شناختي، افراد شاد به لحاظ رواني، منعطف و گشوده‌ذهن بوده و تفكر خلاق دارند.
افراد شاد، مشكلات را حل مي‌كنند به‌جاي آن‌كه مرتب شكايت كنند:
وقتي شغل خود را دوست نداشته باشيد، هر كپه‌ي خاك به‌نظر يك كوه مي‌آيد. دشوار است بتوانيد هر مشكلي را بدون زحمت و تلاش و فقط با نق‌زدن حل‌كنيد. شادبودن موجب مي‌شود كه به مشكلات، از جنبه‌هاي مختلف بنگريد.
افراد شاد، انرژي بيش‌تري دارند:
افراد شاد، از انرژي بيش‌تري برخوردارند بنابراين بهتر مي‌توانند از عهده‌ي كارها برآيند.
افراد شاد، خوش‌بين‌ترند:
افراد شاد، مثبت‌انديش‌تر و داراي چشم‌انداز مثبتي هستند. دكتر «مارتين سيلگمن» خوش‌بيني را روشي براي موفقيت و بهره‌وري بيش‌تر مي‌داند.
افراد شاد، باانگيزه‌ترند:
انگيزه‌ي كم به‌معني بهره‌وري پايين است. يكي از روش‌هاي مطمئن افزايش انگيزش در افراد، تقويت روحيه‌ي شادابي در آنان است.
افراد شاد، كم‌تر بيمار مي‌شوند:
اگر شغل‌تان را دوست نداشته باشيد، احتمال اين‌كه به بيماري‌هايي مانند ديابت، فشارخون، سردرد، زخم معده، ديسك كمر و... مبتلا شويد، زياد است. افراد غمگين، بيش‌تر مستعد استرس‌ها و افسردگي‌هاي شغلي هستند. نتايج مطالعه‌اي كه در زمينه‌ي تأثير فشارهاي شغلي بر سلامت در ميان بيش از دوهزارنفر از پرستاران در «آمريكا» صورت‌گرفت، نشان‌مي‌دهد پرستاراني كه شغل خود را دوست‌ندارند، بيش از ديگران در معرض ابتلا به ساير بيماري‌ها هستند و سلامت جسمي و درماني آنان، بيش‌تر از كم‌‌تحركي و سيگاركشيدن، در معرض خطر مي‌باشد.
افراد شاد، آموزش‌پذيرترند:
وقتي شاد و در كمال آرامش هستيد، ذهن‌تان براي يادگيري مطالب جديد، آماده‌تر است؛ درنتيجه بهره‌وري افزايش مي‌يابد.
افراد شاد، كم‌تر نگران خطاكردن هستند؛ درنتيجه كم‌تر مرتكب خطا مي‌شوند:
وقتي در محيط كار، شاد هستيد، خطاهاي تصادفي، كم‌تر شما را دچار هراس مي‌كند؛ به خودتان مسلط مي‌شويد و از اين خطا پند مي‌آموزيد و به كارتان ادامه مي‌دهيد، به ديگران نمي‌گوييد: «دست و پايم را گم‌كرده‌ام، كار را شما ادامه دهيد»؛ بلكه استوار و محكم مسؤوليت خطا را پذيرفته، عذرخواهي كرده و آن را جبران مي‌كنيد. اين نگرش همراه با آرامش، بدين معني‌ست كه احتمال بروز خطا را كم كرده‌ايد.
افراد شاد، بهتر تصميم مي‌گيرند:
روش‌هاي كاري افراد غمگين، حادثه‌ساز است چون تمركز حواس كافي ندارند، در چارچوب اهداف سازمان فعاليت نمي‌كنند و اين‌كه آني تصميم‌بگيرند، زياد است؛ برعكس افراد شاد، تصميمات بهتر و منطقي‌تري مي‌گيرند و در كارشان هميشه اولويت‌بندي وجود دارد.
 
پنج شنبه 7 بهمن 1389  1:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها