0

مصر

 
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

مصر

جمهوری مصر کشوری است در شمال قاره آفریقا . مصر پر جمعیت ترین کشور آفریقایی است و پایتخت آن شهر قاهره می باشد . مساحت این کشور 1/001/449 کیلومتر مربع و واحد پول آن لیره است. در شمال مصر دریای مدیترانه و در شرق آن دریای سرخ قرار دارد . از سمت جنوب با سودان و از سوی باختر با کشور لیبی همسایه است. در شرق و شمال شرقی این کشور شبه جزیره ای است که شبه جزیره سینا خوانده می شود که تا قبل از قرن نوزدهم به خاک مصر متصل بود اما در سده بیستم کانالی حفر شد که آن را از خاک مصر جدا کرد و دریای سرخ را به مدیترانه متصل کرد . نام این کانال سوئز است و چون مسیر ارتباطی میان سه قاره اروپا ، آسیا و آفریقا می باشد ار اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
پایتخت مصر قاهره بوده و از شهر های مهم ان می توان به اسکندریه ، اسوان ، جیره ، بورت سعید و فیوم اشاره کرد.
در کشور مصر دیدنی های باستانی فراوانی وجود دارد . بعضی از آن ها بناهای تاریخی هستند در حالی که بقیه شهرهای باستانی هستند که بیش از یک بنای تاریخی تلقی می شوند.

در هر حال معابد ، مقبره ها ، اهرام ، مجسمه های عظیم ، ساختمان های اداری ، قصرها و خانه های خصوصی این بناهای تاریخی را تشکیل می دهند . از معابد و مقبره ها بیش از بناهای دیگر مورد توجه قرار می گیرند زیرا به نظر می رسد که بیشتر از اماکنی چون قصرها و خانه ها عمر می کنند و به همین دلیل نیز بنا شده اند. در حقیقت بسیاری از معابد و مقبره ها بیش از 1 میلیون سال عمر می کنند. بنابراین آن ها را از سنگ های سخت می سازند در حالی که خانه ها ، قصرها و اماکن اداری را با آجرهای گلی بنا می کنند. اهرام ثلاثه مصر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اهرام مصر از سه هرم تشکیل شده که در کنار آن هرم های دیگر نیز وجود دارد . هرم غول پیکر مصر از قدیمی ترین عجایب هفتگانه است که در میان عجایب هفتگانه است که تا به امروز باقی مانده .

 اهرام مصر از هر نظر چه معماری و چه موقعیت جغرافیایی در محل مناسبی قرار دارند . یکی از آثار بسیار زیبایی که در روبروی هرم بزرگ قرار گرفته مجسمه ابوالهول است. این مجسمه از لحاظ معماری بسیار زیبا می باشد و طبق مدارک بدست آمده این مجسمه وظیفه محافظت از اهرام مصر را دارد . مر شهری باستانی است با بناهای قدیمی بسیار زیبا که چشم هر بازدید کننده ای را به خود محسور کرده است.
شنبه 16 آبان 1388  5:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها