0

اسپانیا

 
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

اسپانیا

پادشاهی اسپانیا کشوری است واقع در جنوب غربی قاره اروپا . اسپانیا به همراه پرتغال، جبل الطارق و آندورا در شبه جزیره ایبری واقع شده است . پایتخت اسپانیا مادرید ، زبان رسمی اسپانیولی و مساحت آن 782/504 کیلومتر و جمعیت آن در حدود 988/515/82 نفر است.

 واحد پول اسپانیا یورو می باشد. اسپانیا 17 واحد خود مختار دارد. از سوی دیگر این کشور به 50 استان تیز تقسیم شده است. شهر های مهم بارسلون ، والنسیا ، ملاگا ، زاراگوزا ست. اسپانیا دارای معدن آهن ، مس ، ذغال سنگ ، کبالت ، نقره ، جیوه و فسفات های مختلف است . صنایع عمده پارچه بافی ، کاغذ سازی ، صنایع اتومبیل در این کشور رونق خاصی یافته . مذهب رسمی مردم اسپانیا کاتولیک است. مشهورترین بخش اسپانیا مجمع الجزایر قناری ست مرکب از هفت جزیره در اقیانوس اطلس نزدیک به ساحل مراکش که یکی از 17 منطقه خود مختار اسپانیا است و پایتخت آن لاس پالماس می باشد . مراکش نیز بر این جزایر ادعای مالکیت دارد . نام " قناری " از نام این جزیره ها گرفته شده چرا که این پرنده بومی این منطقه است.

جزایر قناری را در متون فارسی " جاودان کث " می نامیدند به معنای شهر جاودان و ایرانیان این جزایر را نقطه آغاز نیم روز ( نصف النهار ) به شمار می آوردند . آندولوس نیز یکی از 17 ناحیه ی خود مختار کشور اسپانیاست که پایتخت آن سویل می باشد . بازمانده های فراوانی از معماری موری ( مراکشی ) در آندولوس بجا مانده ، زیرا این منطقه واپسین دژ مقاومت مورها پیش از بازپسکیری این سامان از سوی پادشاهان کاتولیک است.

 نامدارترین آثار این منطقه کاخ الحمراء گرانادا ، مزکوئیتا در کوردوبا و برج های توره دل اورو و جیرالدا در سویل . از آثار باستانی آن می توان به مدینة الزهرا در نزدیکی کوردوبا اشاره کرد .

شنبه 16 آبان 1388  5:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها