0

.: نخست وزیر حامی حزب الله ؟

 
monaaa
monaaa
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1388 
تعداد پست ها : 1073
محل سکونت : مازندران

.: نخست وزیر حامی حزب الله ؟سرانجام معادلات در لبنان به گونه‌ای رقم خورد که کسی که تصور نمی‌شد بتواند به پست نخست‌وزیری برسد، نخست‌وزیر شود. کسی جانشین سعد حریری شده که تا سه روز پیش از طرفداران وی بود و در رسانه‌ها و مطبوعات مختلف از طریق یادداشت‌ها و گفت‌وگوهایش حمایت قاطعی از او می‌کرد. 


حریری

 سرانجام معادلات در لبنان به گونه‌ای رقم خورد که کسی که تصور نمی‌شد بتواند به پست نخست‌وزیری برسد، نخست‌وزیر شود. کسی جانشین سعد حریری شده که تا سه روز پیش از طرفداران وی بود و در رسانه‌ها و مطبوعات مختلف از طریق یادداشت‌ها و گفت‌وگوهایش حمایت قاطعی از او می‌کرد. کسی که به سعد حریری دلداری می‌داد که اگر دولتت سقوط کرده، غم به دل راه نده از حالا به بعد با خیال آسوده می‌توانی دادگاه پدرت را پیگیری کنی و عدالت را محقق سازی. این فرد کسی نیست، جز نجیب میقاتی، از رهبران جریان 14 مارس و ثروتمندترین فرد لبنان با سه میلیارد دلار سرمایه. مردی که قبل از آن که سیاستمدار باشد، بازرگان زبردستی است که از طریق تجارت پوشاک و مواد غذایی توانسته به ثروتمندترین مرد لبنان تبدیل شود.


نخستین تماس‌ها با نجیب میقاتی روز یک‌شنبه برقرار ‌شد. یعنی زمانی که جریان 8 مارس در می‌یابد در بهترین حالت نامزد مورد حمایتش یعنی عمر کرامی، در برابر سعد حریری رای‌ای برابر به دست می‌آورد. از این رو به پیشنهاد و اصرار نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان تماس‌هایش را با میقاتی برقرار می‌کند. در نخستین تماس‌ها میقاتی به طرف‌های جریان 8 مارس اعلام می‌دارد که با لغو دادگاه بین‌المللی ترور رفیق حریری موافق است و حاضر است قضات لبنانی را از لاهه فرا بخواند و تامین مالی دادگاه را نیز متوقف کند. میقاتی به حسن خلیل، معاون نبیه بری اطلاع می‌دهد که کاملا باور دارد که رای دادگاه امنیت ملی لبنان را به مخاطره می‌اندازد و بهترین کار را لغو دادگاه حریری می‌داند. از این رو جریان 8 مارس در می‌یابد که میقاتی بر خلاف آنچه تصور می‌شد، فردی معتدل است. امتیاز ویژه‌ای که میقاتی از آن برخوردار بود، حمایت بخشی از نامزدهای جریان 14 مارس بود که می‌توانست علاوه بر به قدرت رساندن او در لبنان به نفع جریان مقاومت، شکافی عمیق در میان جریان 14 مارس نیز ایجاد کند.


پس از آن که جریان 8 مارس مصمم شد که میقاتی را نامزد خود کند با سوریه نیز به رایزنی پرداخت. سوری‌ها اطلاع دادند که هدفشان فقط این است که سعد حریری نخست وزیر نشود از این رو با نامزدی میقاتی در صورتی که جریان 8 مارس با آن موافق باشد، مشکلی ندارند.


در این میان ولید جنبلاط، رهبر دروزی‌های لبنان و رئیس فراکسیون دیدار دموکراتیک که چرخش کاملا حساب‌شده‌اش از جریان 14 مارس به جریان 8 مارس زمینه‌ساز تغییر معادلات سیاسی در لبنان بود نیز حمایت خود را از نجیب میقاتی اعلام کرد. ولید جنبلاط حتی یک گام به جلو گذاشت و کسانی را که در فراکسیون پارلمانی‌اش با پیوستنش به مقاومت مخالف بودند را از فراکسیون خود اخراج کرد. بدین ترتیب جنبلاط قاطعانه پشت مقاومت و نجیب میقاتی ایستاد.


روند انتخاب میقاتی

در نخستین روز رای‌گیری که روز دوشنبه 24 ژانویه در کاخ بعبدا و نزد میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان انجام شد، میقاتی 58 رای و سعد حریری 48 رای به دست آوردند.

ساعاتی قبل از رای‌گیری طرفداران سعد حریری در مناطق سنی‌نشین به خیابان‌ها آمدند و در اعتراض به کنار زدن سعد حریری از قدرت دست به اغتشاش زدند. خود سعد حریری نیز به هیچ وجه حاضر به قبول شکست نبود. طرفداران حریری میقاتی را به خیانت متهم می‌کردند و می‌گفتند که وی با پذیرفتن پیشنهاد حزب الله و جریان مقاومت برای نامزدی از آن در توطئه علیه حریری شرکت کرده است. میقاتی تنها می‌گفت که نماینده توافقی است و هدفش تنها آرام نگه داشتن لبنان و زدودن بی‌ثباتی از فضای پرتنش کشور است. وی در کنفرانس مطبوعاتی خود در روز دوشنبه 24 ژانویه پس از دیدار با میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان گفت: «برای من مهم فقط لبنان و استقرار و ثبات آن است. من نامزد توافقی همه هستم.»

اما مهر پایان بر همه تقلاهای حریری ساعاتی پیش زده شد. در دومین روز رای گیری سعد حریری 60 رای به دست آورد در حالی که نجیب میقاتی توانست 68 رای نمایندگان پارلمان را به دست بیاورد و خود را مدعی بلامنازع نخست‌وزیری لبنان کند. دقایقی پس از آن سعد حریری شکست را پذیرفت. وی در بیانیه‌ای از طرفدارانش خواست خویشتنداری کرده، از اغتشاش دست برداشته و به اصول دموکراسی پایبند باشند. پس از آن میقاتی به دیدار میشل سلیمان رفت و رسما دستور نخست‌وزیری را از دستان رئیس جمهوری گرفت. بدین ترتیب میقاتی رسما نخست‌وزیر لبنان شد.

دقایقی پیش نیز سید حسن نصرالله در نطق تلویزیونی‌اش ضمن اعلام حمایت از نجیب میقاتی اعلام کرد، وی صرفا نامزد حزب الله نیست و دولت او نیز فقط دولت حزب الله نخواهد بود کما این که حزب الله نیز خواهان حذف هیچ جریان سیاسی‌ای نیست.

بدین ترتیب لبنان صفحه سیاسی تازه‌ای را گشود که می‌تواند با تمام آنچه تا کنون شاهد بودیم، متفاوت باشد. لبنان روزهای سخت و سرنوشت‌سازی را انتظار می‌کشد.

 

 

___________________________________

منبع:دیپلماسی ایرانیامیرالمومنین علی علیه السلام :

کسى کــه کردارش او را بــه جایى نرسانــد ، افتخارات خانــدانش

او را بــه جایى نخواهد رسانیــد.
نهج البلاغه ، حکمت 23

 

پنج شنبه 7 بهمن 1389  10:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها