0

تهیه پشتیبان از اطلاعات رایانه

 
loplop
loplop
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 349

تهیه پشتیبان از اطلاعات رایانه

ايا هنگامی كه ويروس‌ها به ديسك سخت رايانه‌تان صدمه زده‌اند، ابزاری براى گرفتن پشتيبان و استفاده در هنگام نياز داريد؟
اگر لپ‌تاپ شما به سرقت برود، بيشتر نگران پولى هستيد كه بابت سخت‌افزار داده‌ايد يا نگران اطلاعاتی كه در رايانه‌تان بوده؟
اغلب مردم وقتى اين پرسش‌ها برايشان مطرح می‌شود كه ديگر دير شده، اما می‌توانيد با رعايت نكاتی‌چند، براى حفظ گران‌بهاترين قطعه‌ى رايانه‌ها، يعنی ديسك سخت آمادگى داشته باشيد!
اگر ديسك سخت‌تان آسيب ببيند، می‌توانيد بايگانی پست الكترونيك، گزارشات ضروری و هرآن‌چه برايتان مهم است را برگردانيد؟ چه‌قدر زمان می‌برد تا دوباره ويندوز و نرم‌افزارهای جانبی مورد نيازتان را نصب و پيكربندی كنيد؟
يك راه مطمئن برای اين‌كار، كپی‌كردن فايل‌ها بر روى ديسك قابل حمل و تهيه پشتيبان است. راه سخت هم استفاده از كشيدن و رها‌كردن(Drag&Drop) فايل از طريق Windows Explorer است. انتخاب بهتر، استفاده از راه‌حل خودكار است، مثل استفاده از نرم‌افزارهاى تهيه پشتيبان.
در ويندوز XP برنامه‌ای برای تهيه پشتيبان وجود دارد (ntbackup.exe) كه به‌طور پيش‌فرض فقط در XP Pro نصب می‌شود. برای نصب اين برنامه در نسخه‌ی Home، ابتدا CD ويندوز را در CD-Rom گذاشته و آدرس زير را دنبال كنيد و روی فايل ntbackup.msi دوبار كليك كنيد.

D:\valueadd\msft\ntbackup

متاسفانه، سيستم Backup ويندوز از درايوهای CD و DVD پشتيبانى نمی‌كند.راه‌حل اين است، از ليست Backup Destination گزينه‌ی File را انتخاب كنيد و فايل پشتيبان را با نام دلخواه روى هارد ذخيره كنيد. سپس فايل ذخيره‌شده را به CD انتقال دهيد.
اما نكته‌ی آخر اين‌كه، Backup شما هيچ ارزشی ندارد اگر نتوانيد در هنگام نياز به‌راحتی آن‌ها را برگردانيد. مطمئن شويد كه رويه برگرداندن پشتيبان را به‌طور كامل می‌دانيد. اگر برای دستيابی به backup، به نصب ويندوز و نرم‌افزارهای پشتيبان نياز داريد، مطمئن شويد كه تمام لوازم در كنار شماست.
يك‌راه هم استفاده از نرم‌افزار NortonGhost برای ايجاد يك Image از ديسك سخت شماست كه می‌توانيد آن را روی DVD يا ديسك قابل‌حمل ذخيره كنيد. در هنگام نياز می‌توانيد با استفاده از Ghost، بدون نصب مجدد ويندوز، تمام اطلاعات از دست‌رفته را برگردانيد.

پنج شنبه 7 بهمن 1389  6:03 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها