0

لزوم تشكيل مراكز تخصصی پاسخگويی پيرامون موضوع حجاب

 
gh_golpa
gh_golpa
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 1224
محل سکونت : اصفهان

لزوم تشكيل مراكز تخصصی پاسخگويی پيرامون موضوع حجاب

واكاوی اجتماعی موضوع حجاب، مقوله‌ای ا‌ست كه با زوايای متفاوتی همراه است و البته تشكيل مراكز تخصصی پاسخگويی در اين حوزه يكی از ابعاد گسترده آن بوده و لازم است در كشور مراكزی برای پاسخگويی و آموزش ايجاد شود.

حجاب از ارزنده‌ترين نمودهای فرهنگی، اجتماعی در تمدن ايرانی - اسلامی است كه پيشينه آن به قبل از ورود اسلام می‌رسد، اما در فرهنگ اسلامی به اوج تعالی و منتهای ارزش و اعتبار خود می‌رسد.

حجاب و عفاف پديده مذهبی ــ ارزشی مهمی در تعاليم اسلامی است و توجه به زمينه‌های فرهنگی ــ اجتماعی به عنوان بستر آن بسيار شايسته و لازم است و اشاعه و تعميق آن نيازمند آموزش‌های بنيادين و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

بديهی است كه در كنار شرايط مساعد اجتماعی برای ارزش تلقی كردن و الگوپذيری اين فرهنگ، نيازمند درونی و نهادينه شدن آن در وجود افراد است بدون شك رسيدن به اين هدف نيازمند مشاركت و توجه جدی همه نهادها و دستگاه‌ها به صورت مستمر و هدفمند است.

يكی از مسائلی كه بايد در زمينه موضوعات فرهنگی به خصوص موضوع عفاف و حجاب در جامعه به آن اشاره كرد وظايف دستگاه‌های مسئول در اين زمينه است. دستگاه‌های مختلفی از جمله؛ آموزش و پرورش، رسانه عمومی و به خصوص صدا و سيما، دانشگاه‌ها و مراكز آموزشی و پژوهشی، نيروی انتظامی، سازمان تبليغات اسلامی و به ويژه مراكز تخصصی پاسخگويی.

هر يك از اين دستگاه‌ها می‌توانند در حوزه فعاليت‌های خود زمينه‌ساز اين موضوع باشند و البته اگر در انجام وظايف خود كوتاهی كنند، آثار مخربی می‌تواند داشته باشد، لذا بايد در اين زمينه يك وحدت رويه‌ای بين مسئولان و نهادهای مسئول صورت بگيرد و بر اساس يك نيازسنجی يك تقسيم كاری صورت بگيرد و هر يك اين دستگاه‌های مسئول در چارچوب اين دستورالعمل بتوانند به ايفای نقش بپردازند.

واكاوی اجتماعی حجاب، مقوله‌ای ا‌ست كه با زوايای متفاوتی همراه است و تشكيل مراكز تخصصی ويژه پاسخگويی با موضوع حجاب يكی از ابعاد گسترده آن است؛ انبوهی از سؤالات در ذهن نوجوانان و حتی بزرگسالان در موضوع حجاب و حدود آن وجود دارد كه لازم است در كشور مراكزی تخصصی برای پاسخگويی و آموزش ايجاد شود.

در اين راه هرگونه غفلت سبب مراجعه فرد پرسشگر به مراكز غيرتخصصی می‌شود كه خود آسيب‌های فراوانی را پيش‌روی فرد قرار می‌‌دهد؛ اما در اين حوزه تا چه حد از مراكز تخصصی و كارشناسان متبحر كه با زبان جوانان و نوجوانان آشنا باشند برخورداريم!؟

همچنين تا چه ميزان مبلغان ما كه شاكله اصلی اين مراكز تخصصی هستند، برای تبيين اين موضوع آمادگی دارند، اگر فرد مبلغ خود به كمال، پيام را درك نكرده باشد قطعاً در رساندن آن به توده مردم نيز موفق نخواهد بود. يكی از چالش‎های بزرگ در زمينه ترويج حجاب شيوه اشتباه تبليغ موضوع حجاب است.

در آيه ۳۹ سوره مباركه احزاب آمده ‌است: «الَّذِينَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيبًا»، همچنين در امر تبليغ ما به شيوه حضرت صادق(ع) كه مبتنی بر استفاده از موقعيت‌ها، مناظره و بحث آزاد، برخورد عملی، نهی از منكر با محبت، اختصار در سخن و ... بود، مزين نيستيم و البته در تبليغ به تربيت تخصصی نيز بها نمی‌دهيم.

بر اساس اين گزارش در تبليغ موضوع حجاب، استفاده از هنر، مهر و محبت در برخوردها، تسلط بر موضوع، عدم تعصب و بسياری عوامل ديگر بايد لحاظ شود تا اثرگذاری آن به كمال نزديك شود.

پنج شنبه 7 بهمن 1389  12:08 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها