0

شلغم موثر در پیشگیرب از سرطان

 
pasargad54
pasargad54
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2135
محل سکونت : اصفهان

شلغم موثر در پیشگیرب از سرطان

شلغم در پيشگيري از سرطان موثر است
شلغم و برگهايش به علت برخورداري از مقادير فراوان املا ح کلسيم و منيزيم در پيشگيري از سرطان موثر است . شلغم ويتامين هاي گروه A ،B، C وD دارد. براي تقويت بينايي و پيشگيري از ابتلا به شب کوري مفيد است. اين گياه به علت سرشار بودن از آهن و مس موجب افزايش سلولهاي هموگلوبين خون و در نتيجه درمان کم خوني مي شود. شلغم همچنين يکي از مواد پاک کننده در بدن است و سيستم دفاعي بدن را در برابر عفونت ها تقويت مي کند. اين گياه به علت برخورداري از فسفر موجب تقويت بافتهاي عصبي و حافظه مي شود.عناصرمعدني در شلغم در استحکام استخوانها و ساختمان ناخن ، مو و دندان موثر است.اين گياه همچنين در درمان مفاصل و نقرس ، ورم طحال،کاهش فشار خون مفيد و برطرف کننده سرفه است. پوست بيروني شفاف و وزن سنگين از خصوصيات شلغم خوب است .

عصاره شلغم و پياز درمانگران سرماخوردگي و گلودرد
شلغم نه تنها از نظرداشتن ويتامين و خواص معدني، ارزنده است، بلكه از حيث ساير ويژگي هاي غيرغذايي هم سرآمد بوده و در زمره سبزيهاي مهم شمرده مي شود.
به گزارش ايسنا، شلغم بسيار مقوي و مغذي است و به علت دارا بودن10 درصد مواد قندي و سرشار از املاح مفيد مانند كلسيم و منيزيم جزو مواد غذايي بسيار باارزش به حساب مي آيد . شلغم يكي از پاك كننده ها و سازنده هاي خون است و چنان كه گفته شد، املاح كلسيم و منيزيم موجود در آن موجب جلوگيري از ابتلا به بيماريهاي خطرناكي مانند سرطان مي شود. همچنين شوره محتوي در آن باعث تصفيه خون و دفاع بدن در برابر بيماريهاي عفوني مي شود. پتاسيم موجود در شلغم، چربي را خنثي مي كند و آرسنيك آن در تشكيل گويچه هاي سفيد و قرمز خون دخالت مستقيم دارد . از طرف ديگر، فسفر موجود در شلغم موجب تقويت ياخته هاي عصبي مي شود.
لازم به ذكر است، برگ شلغم خواه به صورت پخته يا خام در سوپ يا سالاد و يا خوراكيهاي ديگر استفاده مي شود.
گفتني است، نه تنها در برگ شلغم مقدار زيادي كلسيم وجود دارد بلكه علاوه برآن، اين گياه حاوي مقادير زيادي آهن و مس نيز هست كه سبب ازدياد خون و به ويژه هموگلوبين مي شود. به هر اندازه رنگ برگ شلغم تيره تر باشد، يد بيشتري در آن وجود دارد . همچنين وجود ويتامين آ، ب و ث در برگ و ريشه آن، به خوبي نشانگر نقش مؤثر و مهم آن در حفظ تعادل عصبي و به خصوص در تعادل تغذيه آن است . دكتر برتوله ثابت كرده است كه عصاره شلغم ، حل و دفع سنگهاي كليوي را به علت خاصيت حل كنندگي كه بر روي اسيد اوريك دارد، تسهيل مي كند .
شلغم، اثر مفيد و مؤثري در درمان بيماريهاي دستگاه تنفسي دارد. براي اين منظور از آش و سوپ آن استفاده مي شود. همين طور مي توان عصاره آن را به دست آورد. براي اين كار شلغم را با شكر سرخ و به وزن مساوي در كمي آب ريخته و به ملايمت حرارت مي دهند . روش ديگر آن است كه وسط شلغم بزرگي را خالي كرده و شكر سرخ را درون آن مي ريزند و پر مي كنند و مي پزند . شكل سوم نيز آن است كه شلغم را به حلقه هاي گرد بريده و پياز را نيز به همين شكل درمي آورند سپس طبقات شلغم و پياز را در ظرف گردي بر روي حرارت مي گذارند و هنگامي كه گرم مي شود به تدريج شربت آن جدا مي شود . اين شربت براي درمان سرماخوردگي و گلودرد بسيار نافع است و از آن مي توان به عنوان قرقره نيز استفاده كرد كه در موارد گلودرد به كار برده مي شود .

شنبه 16 آبان 1388  9:41 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها