0

مردم خود بايد از آثارملي پاسداري كنند

 
ayoub12
ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان

مردم خود بايد از آثارملي پاسداري كنند

 امين طباطبايي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود:تعداد زيادي از خانه هاي شهر شيراز قدمت تاريخي دارند و بيشتر آنها به ثبت فهرست آثار ملي رسيده اند و نزديك به 400 هكتار بافت تاريخي در شهر شيراز وجود دارد.

مدير انجمن خانه فرهنگ جاودان شيراز ادامه داد:اماكن و بافت هاي تاريخي كه ثبت آثار ملي شده اند،ملك خصوصي و متعلق به مردم هستند و تعدادي از آنها خالي از سكنه است و حفاظت و نگهداري خانه به خانه اين بافت هاي تاريخي براي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و حتي نيروي انتظامي تا حد زيادي مشكل است.

طباطبايي درباره قدمت تاريخي خانه هاي شيراز تصريح كرد:خانه و بافت قديمي شيراز به دوران زنديه و قاجار برمي گردد و بافت تاريخي شيراز در اصل به دو علت عمده به ثبت فهرست آثار ملي رسيده و آن بدليل وجود بافت شهري و نوع معماري اين خانه ها است.

مدير انجمن "خانه فرهنگ جاودان" اظهارداشت:خانه هاي تاريخي شيراز آيينه كاري،شيشه كاري و كاشي كاري نفيسي دارند كه چشم هر بيننده اي را به خود خيره مي كند.

وي درباره ي سرقت بسياري از كوبه ها و سردرهاي قديمي خانه هاي شيراز گفت:متاسفانه بسياري از افراد سودجو ،كوبه و سردرهاي قديمي خانه هاي تاريخي شيراز را سرقت كرده اند.

طباطبايي افزود:فرهنگ سازي و اطلاع رساني صحيح و موثر به مردم درباره ي ارزش تاريخي، فرهنگي آثار ملي به نوعي مي تواند از وقوع چنين حوادثي جلوگيري كند.

10750403264581828474.jpg

چهارشنبه 6 بهمن 1389  11:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها