0

تبليغات كذب رسانه‌اي؛ اهرم جنگ‌افروزي‌هاي آمريكا

 
mosaferakherat
mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان

تبليغات كذب رسانه‌اي؛ اهرم جنگ‌افروزي‌هاي آمريكا

 گروه ديپلماسي عمومي و ارتباطات استرات‍ژيك / حوزه ساير حوزه ها

89/11/01 - 16:14
شماره:8910291076
 
نسخه چاپي ارسال به دوستان
جان مك‌آرتور " نويسنده آمريكايي؛
تبليغات كذب رسانه‌اي؛ اهرم جنگ‌افروزي‌هاي آمريكا

خبرگزاري فارس: يك نويسنده آمريكايي در كتاب خود اينگونه نوشته است كه رسانه‌هاي آمريكايي با نشر خبرهاي دروغ زمينه را براي جنگ افروزي‌هاي اين كشور فراهم مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار ديپلماسي عمومي خبرگزاري فارس، "جان مك‌آرتور " ناشر مجله "هارپر " و نويسنده كتاب " جبهه دوم؛ سانسور و تبليغات در جنگ خليج "، معتقد است رسانه‌هاي آمريكايي به خاطر شعار‌هاي توخالي و تبليغاتي دولت خود، با نشر اكاذيب و فريب‌كاري‌هاي خود زمينه را براي جنگ افروزي‌هاي آمريكا فراهم مي‌كنند. 

* آمريكا هيچگاه دليل آغاز جنگ اول خليج فارس را اعلام نكرد 

16 ژانويه مصادف با بيستمين سالگرد اولين جنگ خليج است، جنگي كه نيروهاي ائتلافي سازمان ملل، تحت رهبري آمريكا و انگليس و به بهانه اخراج سربازان عراقي از كويت آغاز كردند. 
با اين وجود، خيلي‌ها بر اين باوردند كه هدف اصلي اين جنگ، دسترسي امن و قطعي آمريكا و انگليس به منابع نفتي كويت بوده است و اين همان موضوعي است كه رسانه‌هاي آن زمان به آن نپرداختند. 
رسانه‌هاي آمريكايي و مقامات وزارت دفاع آمريكا "پنتاگون "، كه از سازمان‌هاي روابط عمومي براي به چرخش درآوردن پيام‌هاي مصوب خود استفاده مي‌كردند، ‌عمدا به اين موضوع نپرداختند و هدف اصلي شروع اين جنگ را براي مردم آمريكا بازگو نكردند. 
آنها در تبليغات دروغين و فريب‌آميز خود، به داستان‌هايي همچون اقدام سربازان عراقي در كشتار نوزادان كويتي و غارت دستگاه‌هاي انكوباتور و تسليحات كشتارجمعي پرداختند. 

* بهانه آمريكا براي تهاجم به عراق نيز دروغ هايي بود كه توسط رسانه ها گفته شد 

پوشش رسانه‌اي سال 2003 ميلادي كه باعث حمله به عراق شد نيز پر از تبليغات و شعارهاي توخالي و اطلاعات نادرست رسانه‌اي بوده است. 
در سال 2003 ميلادي، وزير امور خارجه شما "كالين پاول " بود كه دروغ‌هاي نفرت‌انگيزي مي‌گفت. در آن زمان شما روزنامه "نيويورك‌تايمز " را داشتيد كه برجسته‌ترين روزنامه در آمريكا بود كه نفرت‌انگيزترين دروغ‌ها را درباره برنامه بمب اتمي "صدام‌حسين " منتشر و تكرار مي‌كرد، در حاليكه دراصل چنين چيزي وجود نداشت. 

* دولت آمريكا دروغ هاي خود را به رسانه ها مي فروشد و آنها هم اين دروغ ها را نمايش مي دهند 

آنچه در عراق اتفاق مي‌افتد، يك فاجعه است كه تماما بر اساس رقابت‌هاي تبليغاتي رسانه‌هاي آمريكايي و عدم برخورد مناسب آنها با اين چالش رقابتي به وجود آمده است. 
دولت آمريكا به دليل كارآمدي تبليغات خود، تبليغات و شعارهاي توخالي خود را به رسانه‌هاي آمريكايي مي‌فروشد و رسانه‌ها نيز آنها را مي‌خرند. روزنامه‌نگارها و رسانه‌هاي آمريكايي، هدف از كار خود، و اينكه براي چه كسي و با چه هدفي كار مي‌كنند را فراموش كرده‌اند. 
قانون اساسي آمريكا صراحتا مي‌گويد؛ ما مردم آمريكا اين اساسنامه را مي‌نويسيم، و آن را تصويب مي‌كنيم. مردم اين كشور خود مختار هستند و قدرت عاليه در اين كشور به دست مردم آن است و نه دولت آن. 

* خبرنگاران آمريكايي نبايد خود را به بهاي ناچيزي بفروشند 

خبرنگاران آمريكايي بايد به خودشان بگويند من براي مردم آمريكا كار مي‌كنم و نه براي دولت. وظيفه‌شناسي من بايد در قبال قانون اساسي كشورم باشد، قانوني كه در آن مردم كشور من، مردمي خودمختار و با قدرت عاليه معرفي شده‌اند.اين همان چيزي است كه رسانه‌هاي آمريكايي كاملا آن را فراموش كرده‌اند. 
روزنامه‌نگارها براي حمايت از دولت و منافع آن و نه براي مردم آمريكا مطالب خود را منتشر مي‌كنند. چنين هدفي در ذهن اعضاي هيئت مؤسسان قانون اساسي آمريكا نبوده است. 
روزنامه‌نگارها بايد با استفاده از عقل سليم خود به گزارش اخبار، چاپ مطالب و طرح سؤالات خود بپردازند. رسانه نبايد با گزارشات نادرست خود، جان انساني را به خطر بيندازد، بلكه بايد با استفاده از عقل سليم خود حقايق را منعكس كند و سؤالات مناسبي مطرح كند. 

انتهاي پيام/پ

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

چهارشنبه 6 بهمن 1389  11:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها