0

ام البنین مهم‌تر است يا هداگابلر ؟!

 
ayoub12
ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان

ام البنین مهم‌تر است يا هداگابلر ؟!

 علیرضا غنچی:در حالی که نمایشی با موضوع زندگی قمربنی هاشم (ع) در تالار وحدت اجرا می‌شد، مسایل تاسف بار پیرامون نمایش هدا گابلر، مانع از توجه وی‍ژه نمایندگان مردم و مسوولان به این نمایش فاخر شد.

در واقع این موضوع گریبان مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را هم گرفت؛ حتی کار به جایی رسید که در برخی شهرستان‌ها خطیبان نماز جمعه نیز با ابراز تاسف شدید از آنچه که درباره این نمایش گفته می‌شد و بخصوص با اشاره به عکس‌هایی از این نمایش که یکی از خبرگزاری‌ها منتشر کرده بود، خواستار اصلاح این اشکالات و بهبود امور در تئا‌تر کشور شدند.

گویا در همین یادداشت نیز شرح حال نمایش هدا گابلر می‌رود که مانع معرفی یک دامان ماه و ستاره شود، اما نه؛ ما اجازه نمی‌دهیم که آنچه در صحنه فرهنگی کشور رخ داد در صفحهٔ سفیدی که اختیارش با ماست، تکرار بشود.

به مناسبت ماه محرم نمایشی با عنوان «یک دامن ماه و ستاره» با کارگردانی امیر دژاکام در تالار وحدت روی صحنه رفت که با استقبال بسیار قابل توجه مردم روبه رو شد؛ اگر چه در اغلب این روز‌ها، بدون توجه به ارزش‌های بسیار این نمایش، به دلیل گزارش‌های که رسانه‌های مدعی دغدغه‌مندی دربارهٔ نمایش هداگابلر منتشر کردند توجه بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر صرف آن نمایش (اجرا شده در جشنواره تئا‌تر فجر سال گذشته) و موضوعات پیرامون آن شد و نمایش مذهبی فاخری که با تلاش‌های بسیار بیش از ۸۰ نفر عوامل گروه روی صحنه رفته بود محجور ماند.

در واقع شرایط آنچنان شد که علاوه بر متولیان امور، رسانه‌ها (بخصوص رسانه‌هایی که مدعی دلسوزی برای نظام هستند) که با موشکافی دقیق محتوا و شکل اجرای یک نمایش نامناسب را اطلاع رسانی کردند، اما تقریبا هیچ کدام از این دلسوزان اشاره‌ای هر چند گذرا به نمایش‌های مذهبی در حال اجرا در تالارهای نمایشی (و بخصوص اجرای نمایش یک دامن ماه و ستاره به کارگردانی امیر دژاکام، در تالار وحدت و نمایش در حال اجرا در سالن اصلی تئا‌تر شهر، کار خانم اعظم بروجردی و با رویکردی مذهبی) نکردند.

اگر چه در این میان تماشاگران که سرمایه‌های اصلی این هنر هستند با روی باز و اشتیاق فراوان به این تالار‌ها رفتند و به عنوان به ویژه تالار وحدت رفتند و در تعزیت امام حسین (ع) و برادر سرافرازش ابالفضل (ع)، با گروه هشتاد نفره نمایش یک دامن ماه و ستاره همراهی کردند و حظش را بردند.

در‌‌ همان حین نیز نگارنده چندین بار و به صورت‌های مختلف، به مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص وزیر یادآوری کردم که، «اگرناچار بوده‌اند به نمایش راه یافته به جشنواره تئا‌تر فجر اجرای عمومی بدهند، در همین حال نیز نمایشی مذهبی و فاخر با عنوان یک دامن ماه و ستاره نیز تولید کرده‌اند که با استفاده از هنر بازیگران توانمند تئا‌تر و نیز به کارگیری روش‌هایی مدرن و جذاب، درباره زندگی حضرت عباس (ع) اثری بسیار دیدنی شده و آمار‌ها نشان می‌دهد که همه روزه تعداد بسیار زیادی از مردم، بدون آنکه به اجرای نمایشی مثل هداگابلر کوچک‌ترین اهمیتی قائل باشند، به دیدن این نمایش مذهبی از اقصی نقاط تهران به تالار وحدت می‌آیند.

اما با کمال تاسف هیچ‌گاه ندیدیم که وزیر یا یکی از مسوولان وزارت ارشاد اسمی از این نمایش ببرند. یا اینکه نمایندگان مردم برای بررسی هر چه بهتر وضعیت تئا‌تر و درک بهترمشکلی که اجرای آن نمایش غربی به وجود آورده بود، اشار‌های به اجرای یک نمایش مذهبی کنند؛ که اتفاقا از امکانات نسبتا مناسب تالار وحدت به خوبی استفاده کرده واثری دیدنی به مردم اهدا کرده است.

اما مشکل چه بوده یا چیست که اینچنین می‌شود؟

یا باید پرسید که صرف نظر از موارد بسیار معدود و استثنایی مثل نمایش هداگابلر که به هر حال مناسب توقیف تشخیص داده شد، چرا مسوولان، یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هنرمندان و.... از مردم عقب مانده‌اند و در حالی که وقتشان را صرف نمایشی که ندیده‌اند (هداگابلر)، کرده و برای دیدن نمایش‌هایی که همهٔ مختصات آن مطابق ذائقهٔ فرهنگی ایشان است به تالارهایی مثل تالار وحدت یا سالن اصلی تئاترشهر نیامده و به احتمال قوی، باز هم نمی‌آیند؟... و در حالی که تالارهای مختص اجرای نمایش‌هایی مثل یک دامن ماه و ستاره مالامال از حضور خالص مردم بوده و هست، ایشان، همچنان به عیب جویی ازهداگابلر‌ها نشسته و فریاد وااسفا سرداده و ناخواسته برای دشمنان رسانه‌ای، سوخت و سوژه تهیه کرده و می‌کنند؟

10750403264581828474.jpg

چهارشنبه 6 بهمن 1389  8:30 PM
تشکرات از این پست
Nabeghe0912
دسترسی سریع به انجمن ها