0

مبارك هم مانند "بن علي " زمان سرنگوني صداي ملت را خواهد شنيد

 
mosaferakherat
mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان

مبارك هم مانند "بن علي " زمان سرنگوني صداي ملت را خواهد شنيد

 گروه بين الملل / حوزه خاورميانه

89/11/06 - 18:40
شماره:8911060632
 
نسخه چاپي ارسال به دوستان
يك رهبر اخوان‌المسلمون در گفت‌وگو با الحوار:
مبارك هم مانند "بن علي " زمان سرنگوني صداي ملت را خواهد شنيد

خبرگزاري فارس: يكي از رهبران گروه اخوان المسلمون مصر تاكيد كرد كه اگر وضعيت به همين منوال ادامه يابد روزي فرا مي رسد كه "حسني مبارك " هم همچون "بن علي " در آستانه سرنگوني، صداي ملت خود را بشنود.

به گزارش فارس، دكتر "ابراهيم منير " در گفت‌وگو با برنامه "اوراق مصريه " شبكه تلويزيوني الحوار كه از لندن برنامه پخش مي‌كند، درباره وضعيت كنوني مصر و تظاهرات گسترده ديروز مصري‌ها عليه رژيم "حسني مبارك " رئيس جمهوري اين كشور گفت: وضعيت در مصر بدتر مي‌شود به گونه‌اي كه حكومت مصر نمي‌تواند تصور آن را هم بكند. 

* قدرت نظامي مبارك جلودار مردم نخواهد بود 

وي افزود: حكومت مصر متكي به يك قدرت نظامي شديد است و وقتي فشار بر مردم زياد شود ناگهان در يك لحظه وضعيت تغيير خواهد كرد و با كمال تاسف، حكومت مصر فكر مي كند كه از قدرت نظامي گسترده اي برخوردار است اما اين قدرت امنيتي هرچقدر هم براي مهار مردم تلاش كند؛ لحظه اي خواهد رسيد كه هيچ قدرتي جلودار آنها نباشد. 
ابراهيم منير درباره تظاهرات گسترده ديروز مردم مصر دراعتراض به اوضاع وخيم اقتصادي و درخواست براي اجراي اصلاحات سياسي واقعي در كشورشان گفت كه نظام‌هاي ديكتاتور [عربي] در تلاش براي جلوگيري از بلند شدن هرگونه صداي اسلامي هستند. 


*شايد مسئولان مصر صداي ملت خود را بزودي بشنوند 

وي گفت: اخوان المسلمون در بين قشرهاي مختلف مردم حضور دارد و اين تظاهرات گسترده نشان دهنده يك بحران و نارضايتي عمومي است و زين العابدين بن علي ديكتاتور تونس هم در آخرين لحظه گفت كه من الان صداي مردم را فهميدم؛ يعني بعد 23 سال ديكتاتوري حالا مي گويد كه من فهميده ام و شايد اين سخن را در روزهاي آينده در مصر بشنوم. 
اين رهبر گروه اخوان المسلمون مصر درپاسخ به اين سوال كه آيا شما پيش بيني مي كنيد كه "حسني مبارك " بيايد و بگويد كه من سخن مردم را شنيدم، گفت: اين امر ممكن است و من بعيد نمي دانم. همانطور كه مي دانيد نظام امنيتي بن علي در تونس قدرتمندترين نظام امنيتي درميان همه رژيم هاي عربي به شمار مي رفت. 


* آمريكا اصرار زيادي به باقي ماندن مبارك درقدرت دارد 

وي گفت: مخالفان با يك فرهنگ سركوبگرانه از سوي حكومت در طول 50 سال اخير در مصر روبرو بوده اند و برخلاف گفته هاي مسئولان نظام كه از آزادي مطبوعات دم مي زنند و مي گويند كه 150 نشريه در كشور وجود دارد، بايد بگويم كه روزنامه الشعب الان توقيف شده است و چه كسي اين نشريات را مي خواند؟ وزارت كشور فعاليت حزب كار را ممنوع كرده است و احكام قضايي عليه اين حزب صادر شده است. 
وي درپاسخ به سوالي درباره تكرار تجربه تونس در مصر گفت: هر كشوري داراي ويژگي هاي خاص خود است و با توجه به اينكه مصر در كنار فلسطين اشغالي قرار دارد، حكومت مصر نقش هاي معيني را در حفاظت از امنيت رژيم صهيونيستي ايفا مي كند و آمريكا بيشترين اصرار و پافشاري را بر سركار ماندن حكومت كنوني در مصر دارد. 

* چه‌بسا شاهد انتفاضه‌اي نظير تونس در مصر باشيم 

ابراهيم منير افزود: معتقدم كه شرايط مصر متفاوت است و به طور قطع اقدامات كنوني حكومت مصر از جمله تلاش براي راضي كردن مردم از طريق بالانبردن قيمت ها و برخي خدمات باعث فشار و بار سنگين تري بر بودجه كشور و مشكل بزرگتري خواهد شد و لحظه اي فراخواهد رسيد كه حكومت مصر قدرت خود را رسيدگي به امور كشور از دست خواهد داد. 
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا فكر مي كنيد اين وضعيت روي خواهد داد؟ گفت: بله اين امر بسيار زود روي خواهد داد و چه بسا امسال روي دهد. سن حسني مبارك بالا است و مرگ ممكن است در هرلحظه بيايد. 
اين رهبر گروه اخوان المسلمون درپاسخ به اين سوال كه آيا اين امر به صورت يك انتفاضه مردمي در مصر روي خواهد داد؟ گفت: چه بسا، ممكن است به همان شكلي كه در تونس روي داد، صورت گيرد. 
وي گفت: حوادثي كه در مصر در سال 2008 ميلادي در مصر روي داد بسيار بزرگتر از آن چيزي بود كه [در ابتداي كار] در تونس روي داد اما رژيم مبارك آن را مهار كرد با اين حال معتقدم كه شرايط در آينده در مصر تغيير خواهد كرد. 

* نظام حاكمه در مصر اجازه هرگونه تغييري را نمي‌دهد 

ابراهيم منير در پاسخ به اين سوال كه‌ آيا تصور مي كنيد رويدادهاي تونس و وضعيت مردم، رژيم مبارك را به سمت عنادورزي بيشتر و باقي ماندن در قدرت تا زماني كه قلبش در سينه مي تپد يا بازنگري در امور كشور و اصلاح آن سوق دهد؛ گفت: مشكل مصر، در مجموعه حاكم است و رژيم مبارك بدون اراده ملت سركار است و در اين 30 سال گذشته، مبارك به عنادورزي معروف بوده و سخن خود را بركرسي مي نشاند اما اميدوارم كه مبارك بويژه با توجه به عمر خود در لحظه اي از لحظات به انقلابي سفيد دست بزند اما آيا مجموعه حاكمه در مصر به او اجازه چنين مانوري خواهد داد؛ من مي گويم اگر خودش هم خواسته باشد، شك دارم اين مجموعه حاكم به او اجازه اين كار را بدهد. 

* مقبوليت اخوان المسلمون روز به روز در مصر بيشتر مي‌شود 

وي درباره وضعيت گروه اخوان المسلمون در مصر گفت: روز به روز بر مقبوليت اخوان المسلمون در مصر افزوده مي شود و اعضاي اين گروه را همه اقشار جامعه از كشاورز گرفته تا مهندسان و نخبگان تشكيل مي دهند و اخوان المسلمون با توجه به شرايط خود را به روز مي كند. 
اين رهبر گروه اخوان المسلمون تصريح كرد: رژيم مبارك در مصر زندگي نمي كند و واقعيت هاي ناگوار موجود را نمي بينند و بن علي وقتي به پايان راه نزديك شده بود؛ گفت كه من الان صداي مردم را شنيديم. اين جمله را چه زماني از يك مسئول مصري خواهيم شنيد؟ به اعتقاد من، چه بسا اين سخن را در نزديكترين زمان ممكن خواهيم شد. 
وي گفت: معتقدم كه در آينده نزديك همان چيزي كه در تونس اتفاق افتاد چه بسا در مصر هم روي خواهد داد. 
انتهاي پيام/++

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

چهارشنبه 6 بهمن 1389  8:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها