0

ايران به رياست 130 كشور جهان برگزيده شد

 
mosaferakherat
mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان

ايران به رياست 130 كشور جهان برگزيده شد

 گروه سياست خارجي / حوزه ساير حوزه ها

89/11/06 - 19:16
شماره:8911061341
 
نسخه چاپي ارسال به دوستان
در پي نشست گروه 77 در وين
ايران به رياست 130 كشور جهان برگزيده شد

خبرگزاري فارس: جمهوري اسلامي ايران براي اولين بار رياست گروه 77 در وين را كه بيش از 130 كشور عضو آن مي‌باشند،احراز كرد.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، طي مراسمي امروز 6 بهمن با حضور رؤساي سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در وين و نيز سفرا و نمايندگان كشورهاي عضو گروه 77 ، رياست گروه 77 در وين از سفير الجزاير به علي اصغر سلطانيه سفير و نماينده كشورمان در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي منتقل شد. 

بدين ترتيب به مدت يك سال سفير كشورمان در وين رياست گروه 77 را كه بيش از 130 كشور عضو آن مي‌باشند و در زمينه مباحث سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در دفتر سازمان ملل شامل آژانس بين‌المللي اتمي، سازمان معاهده منع جامع آزمايشات هسته‌اي، سازمان توسعه صنعتي ملل متحد و دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل و كميته استفاده صلح‌آميز از فضاي ماوراي جو اتخاذ مواضع مي‌نمايند، برعهده خواهد داشت. 

يادآور مي‌شود از زمان تاسيس گروه 77 براي اولين بار است كه جمهوري اسلامي ايران رياست اين گروه را در وين احراز كرده است. 
رياست گروه 77 عالي‌ترين ارگان سياسي در ساختار سازماني گروه 77 محسوب مي‌شود و انتخاب آن بر اساس اصل گردشي بين منطقه آفريقا، آسيا، آمريكاي لاتين انجام مي‌گيرد. 

دوره رياست يكساله مي‌باشد و رئيس گروه فردي است كه به عنوان سخنگوي گروه عملكرده و اقدام گروه را در هر شعبه هماهنگ مي‌كند. 
گروه 77 در ژوئن سال 1964 با امضاي بيانيه مشترك 77 كشور از سوي 77 كشور درحال توسعه كه در پايان اولين نشست كنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد در ژنو صادر شد، تاسيس گرديد. 

با برگزاري اولين نشست وزراي گروه 77 در الجزاير اساسنامه آن موسوم به منشور الجزاير تصويب شد و به تدريج اين نهاد دائمي توسعه يافت و به ايجاد شعبه‌هاي گروه 77 با دفاتر ارتباطي در ژنو، نايروبي، پاريس، رم، وين و گروه 24 در واشنگتن (صندوق بين‌المللي پول و بانك جهاني) منجر شد. 

اگر چه اعضاي گروه 77 به 130 كشور افزايش يافته است با اين حال نام اوليه به دليل اهميت تاريخي آن حفظ شده است. 
به گزارش فارس گروه 77 بزرگترين سازمان بين‌ دولتي كشورهاي درحال توسعه در سازمان ملل مي‌باشد كه ابزاري براي كشورهاي جنوب فراهم مي‌آورد تا منافع اقتصادي جمعي خود را ارتقاء بخشيده، ظرفيت مذاكراتي مشترك را در همه مسائل مهم اقتصادي بين‌المللي در چارچوب سيستم ملل متحد افزايش داده و همكاري جنوب - جنوب جهت توسعه را تقويت كرده و رونق بخشد. 
به گزارش فارس عمليات و الگوي كار گروه 77 در شعبات مختلف از يك شكل مشترك حداقلي همچون مشابهت در عضويت و تصميم‌سازي و روش‌هاي عملياتي مشخص برخوردار است. 

اجلاس سران جنوب عالي‌ترين ارگان تصميم‌ساز گروه 77 مي‌باشد و در هر 5 سال يكبار تشكيل مي‌شود. اولين نشست سران جنوب در هاوانا (كوبا) در سال 2000 و دومين آن در دوحه (قطر) در سال 2005 برگزار شد. 
قرار بود كه سومين نشست سران جنوب در سال 2010 در آفريقا برگزار شود كه محقق نشد. 
نشست سالانه وزراي امور خارجه گروه 77 در آغاز اجلاس منظم مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورك برگزار مي‌شود. همچنين به طور دوره‌اي نشست‌هاي وزراي بخش‌هاي مربوطه در آماده‌سازي براي جلسات آنكتاد و كنفرانس‌هاي عمومي يونيدو و يونسكو تشكيل مي‌شود. چنانچه نياز باشد نشست‌هاي ويژه در سطح وزرا همچون مناسبت بيست‌ و پنجمين سالگرد تاسيس گروه (كاراكاست در سال 1989) سي‌امين سالگرد (نيويورك در سال 1994) و چهلمين سالگرد در (سائوپائولو در برزيل) برگزار مي‌شود. 

علاوه بر اين وزراي بخش‌هاي مربوطه كشورهاي گروه 77 از سال 1995 به منظور همكاري‌هاي جنوب - جنوب جلساتي را برگزار كردند كه به طور نمونه مي‌توان به نشست در زمينه انرژي در جاكارتا در سال 1995، نشست در خصوص غذا و كشاورزي در جورج تاون در سال 1996، نشست در مورد سرمايه‌گذاري و مالي در سن‌خوزه در سال 1997، نشست در زمينه علوم و فناوري در دبي در سال 2002، نشست عالي‌رتبه در خصوص همكاري جنوب - جنوب در مراكش در سال 2003 اشاره كرد. 

به گزارش فارس علاوه بر نشست‌هاي بخشي، كميته پيگيري و هماهنگي در زمينه همكاري اقتصادي ميان كشورهاي در حال توسعه كه يك نهاد مركب از مقامات عالي‌رتبه مي‌باشد هر دو سال يكبار تشكيل جلسه مي دهد و وضعيت اجراي برنامه عمل كاركاس كه در سال 1981 توسط گروه 77 تصويب شد و پيشرفت‌هايي را كه از اجراي نتايج نشست‌هاي سران در زمينه همكاري جنوب - جنوب حاصل مي‌شود را مورد بررسي قرار مي‌دهند. تاكنون اين كميته 12 نشست داشته و يادآور مي‌شود كه دهمين نشست كميته در اوت سال 2001 در تهران برگزار شد. 
افزون بر قطعنامه‌ها و تصميماتي كه گروه 77 در مجمع عمومي سازمان ملل متحد و ديگر كميته‌هاي آن و نيز ارگان‌ها و آژانس‌هاي تخصصي سازمان ملل مبتكر آن مي‌باشد اين گروه نسبت به صدور بيانيه‌هاي مشترك و تدوين برنامه‌هاي عمل و موافقتنامه در خصوص مسائل مربوط به توسعه اقدام مي‌كند. 

به گزارش فارس، كشور چين به عنوان ناظر در نشست‌هاي گروه 77 شركت مي‌كنند و با توجه به نزديكي مواضع اين كشور با مواضع گروه 77 معمولا بيانيه‌هاي اين گروه با عنوان بيانيه‌هاي گروه 77 با چين صادر مي‌شود. 
انتهاي پيام/

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

چهارشنبه 6 بهمن 1389  7:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها