0

جدیت زیاد می‌تواند منجر به تخریب موفقیت شود!

 
rozzar
rozzar
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1327
محل سکونت : سمنان

جدیت زیاد می‌تواند منجر به تخریب موفقیت شود!

جدیت زیاد می‌تواند منجر به تخریب موفقیت شود!

یکی از بزرگترین تصورات غلط به این شرح است که: "اگر جدی باشم مردم فکر می‌کنند فرد مهمی هستم"؛ اما دیگر به این امر فکر نمی کنند که جدیت بیش از اندازه مشکلات بسیاری نظیر....
آیا کار کردنتان با لذت همراه است؟ آیا از اینکه مشغول انجام کار فعلی خود هستید، خوشحال هستید؟ آیا از اینکه هر روز صبح به منظور انجام کار خود از خواب بیدار می‌شوید، لذت می‌برید؟ 

تصورات غلط در مورد مسائل کاری می‌تواند مانع پیشرفت شما شود. شاید برخی از افراد معتقد باشند که: "قرار نیست کار لذت بخش باشد" ، "باید عزمتان را جزم کنید و با جدیت تمام به انجام کارهایتان بپردازید." 

و یکی از بزرگترین تصورات غلط در این زمینه به این شرح است که: "اگر جدی باشم مردم فکر می‌کنند فرد مهمی هستم"؛ اما دیگر به این امر فکر نمی کنند که جدیت بیش از اندازه مشکلات بسیار دیگری نظیر: استرس، اضطراب، دردهای احساسی و شکست را نیز ممکن است به زندگی خود راه دهید.

اگر بخواهید مشکلات را با جدیت بیشتر حل کنید، مثل این است که رایانه ی شخصی تان خراب شده باشد و تصمیم بگیرید آنرا با چکش درست کنید. هر چقدر بیشتر تلاش کنید، مشکل شما حادتر می‌شود.

"زمانیکه زندگی جدی می‌شود، اهمیت فرد تقلیل می‌یابد و اثر او بر روی موضوع کمتر خواهد شد. اگر زندگی بیش از حد جدی گرفته شود، ارزش افراد می‌تواند تا حد صفر کاهش پیدا کند. رانندگی آنقدر جدی به نظر می‌رسد که می‌تواند ماشین را از هم متلاشی کند. تجارت آنقدر اهمیت پیدا می‌کند که راه شکست برای آن باز خواهد شد. ارتباط مستقیمی میان جنون و جدیت وجود دارد." "مشکلات و اوقات سخت در زندگی زمانی بوجود می‌آیند که میزان جدیت در زندگی به بالاترین میزان می‌رسد. ایتالیایی‌های عهد باستان واقعاً می‌دانستند که در یک چنین حالتی باید چه کاری انجام دهند؛ آنها به خوبی می‌دانستند که بهترین نوع درمان روانی خنده است."

12 تکنیک برای تنویر افکار

اگر با دیدی غیرجدی به زندگی خود نگاه کنید، ذهنتان می‌تواند تصویر روشنی از مشکلات پیدا کند. به این ترتیب حل کردن مشکلات ساده تر شده، اطرافیان به شما بیشتر کمک می‌کنند، و احتمالاً زندگی طولانی تر و موفق تری خواهید داشت.  

این راهها را امتحان کنید تا به خودتان آموزش دهید که چگونه می‌توان زندگی را آسان گرفت:  

1- عمداً از کاه برای خودتان کوه بسازید! از مشکلات کوچک برای خودتان بحران‌های بزرگ درست کنید. "من احساس بهتری داشتم اگر این کاغذها دقیقاً اینطوری به هم چسبیده بودند! نه اینطوری، اینطوری، دقیقاً اینطوری!" 

2- از خودتان بپرسید: " آیا به خرج دادن جدیت بیش از اندازه در این مورد می‌تواند شرایط را بهتر از آنچه که هست کند؟"  

3- بر روی نکات مثبت تمرکز کنید. "چه نقطه ی مثبتی در مورد این موقعیت خاص وجود دارد؟" "از چه منظر دیگری می‌توان به آن نگاه کرد؟" "چه نکته ی دیگری وجود دارد؟"  

4- یک تغییر کامل و اساسی را در زندگی خود ایجاد کنید. به عنوان مثال تحصیلات خود را مجدداً از سر بگیرید، دل را به دریا بزنید، شغل جدیدی را شروع کنید و کسب و کارتان را به کلی تغییر دهید.  

5- از خودتان بپرسید: "چه زمانی میمیرم؟ آیا در آن زمان راضی خواهم بود که چرا در مورد این مسئله اینقدر جدی برخورد کردم؟"  

6- شرکت در یک بازی چالش برانگیز خیلی بهتر از این است که اصلاً در هیچ بازی شرکت نکنید. کلیه ی زوایای یک مشکل را در نظر بگیرید. به عنوان مثال یک مشکل خانوادگی شما را آزار می‌دهد؟ از خودتان سوال کنید: "اصلاً اگر خانواده ای نداشتم چه می‌شد؟ روی سرمایه گذاری‌هایی که کرده اید خیلی حساس هستید؟ چه میشد که اگر اصلاً هیچ پولی برای سرمایه گذاری نداشتید؟  

7- اندازه مشکلات باید هم اندازه ی بازی که انتخاب کرده اید باشند. خوب سعی کنید بازی‌های بزرگتری را انتخاب کنید. اگر در مورد این مطلب که گیره‌های کاغذ را در کدام یک از کشوها گذاشته اید نگران هستید، پس بازی که انتخاب کرده اید، خیلی کوچک تر است. سعی کنید مسئولیت‌های خود را دو برابر کنید. برای خود اهداف بزرگتری برگزینید. زمانی به موفقیت می‌رسید که خیلی بزرگتر از آنچه که می‌توانید فکر کنید.  

8- از حل کردن مشکلاتی که سبب می‌شود بیش از اندازه جدی شوید، بپرهیزید. اگر برخی از مشکلات را به حال خود وابگذارید، خود به خود حل خواهند شد.  

9- کاری را که انجام می‌دهید، با کارهای دیگر مقایسه کنید. تصور کنید که اگر مسئول جمع آوری مالیات و یا راننده ماشین فاضلاب بودید چه می‌شد.  

10- کاری کنید که همه ی اطرافیانتان احساس راحتی کنند.  

11- به راه حل‌های عجیب و غریب و اوهام آمیز نیز فکر کنید. جالب ترین راهی که به واسطه ی آن می‌توایند مشکل خود را حل کنید چیست؟ اگر از طریق این راه به نتیجه برسید، خوشحال نمی شوید؟ 

12- برای یک لحظه قدری احمقانه فکر کنید. موهایتان را ژولیده کرده و برای یک لحظه دست از مهم به نظر رسیدن بردارید. خطا کنید و خودتان را کودن جلوه دهید.

چهارشنبه 6 بهمن 1389  7:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها